Co na ból kręgosłupa? Sprawdź 6 skutecznych sposobów na złagodzenie bólu pleców

Kręgosłup jest jedną z najbardziej forsowanych codziennie części ciała. Narażony na urazy i przeciążenia z czasem zaczyna boleć. Dolegliwości nie należy jednak bagatelizować. W jaki sposób o niego zadbać? Poznaj sposoby na ból kręgosłupa!

6 sposobów na ból kręgosłupa

Środki przeciwbólowe

Najczęściej stosowaną metodą radzenia sobie z bólem jest sięganie po środki przeciwbólowe. Farmakoterapia, pomimo że bardzo skuteczna, sprzyja uzależnieniu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Ponadto przyjmowane przez pacjentów na własną rękę leki przeciwbólowe jedynie zwalczają skutek dolegliwości, a nie przyczynę. W przypadku bólu kręgosłupa specjaliści nie zalecają samodzielnego eksperymentowania ze środkami przeciwbólowymi.

Sposoby Na Zlagodzenie Bolu Kregoslupa
Sposoby na złagodzenie bólu kręgosłupa

Fizjoterapia

Fizjoterapia jest jedną z najczęściej stosowanych metod walki z bólem kręgosłupa. Jej celem jest wyeliminowanie czynnika przyczynowego i wzmocnienie naturalnych mechanizmów obronnych ciała. W zależności od diagnozy fizjoterapia wykorzystuje różne metody walki z bólem. Wdrożona w formie leczenia lub profilaktyki skutecznie redukuje ryzyko nawrotów dolegliwości bólu kręgosłupa. Jedną z metod podejmowanych przez fizjoterapeutów jest kinezyterapia. Polega ona na wykonywaniu zestawu ćwiczeń pod okiem terapeuty, jak i samodzielnie przez pacjenta w domu. 

Dobre wyniki w walce z bólem kręgosłupa przynosi masaż. Wykorzystuje on różnorodne techniki, mające na celu poprawę ukrwienia i dotlenienia tkanek, a także zwiększenia zakresu ruchomości kręgosłupa. Powszechnie stosowaną metodą leczenia w bólach kręgosłupa jest terapia manualna.

Prawidłowa postawa

Prawidłowa postawa to klucz w zachowaniu zdrowej higieny kręgosłupa. Warto zacząć od prostych kroków, by stopniowo eliminować złe nawyki. Prawidłowa postawa ciała zakłada równomierne rozłożenie napięcia mięśni pleców i utrzymanie anatomicznej krzywizny kręgosłupa zarówno podczas siedzenia, stania, jak i leżenia. Należy ponadto pamiętać o regularnych przerwach w pracy i zmianie pozycji, co pozwoli uniknąć przeciążenia jednej partii mięśni. 

Regularna aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia kręgosłupa. 30-minut ruchu dziennie to minimum, którego potrzebuje kręgosłup do zachowania swojej funkcjonalności i odporności. Polecane aktywności na zdrowy kręgosłup to m.in.: pływanie, aqua aerobik, joga, pilates, jazda na rowerze, marsze i spacery. Regularna aktywność nie tylko wzmacnia mięśnie podtrzymujące kręgosłup, ale może nawet zapobiec rozwojowi wad postawy. 

Prawidłowa dieta i suplementacja

Dieta odgrywa bardzo dużą rolę w higienie kręgosłupa. Ponadto jest doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń i fizjoterapii, a w wielu przypadkach może zastąpić środki farmakologiczne. Co jeść, by zadbać o kręgosłup? Specjaliści zalecają, żeby sięgać po produkty będące bogatym źródłem witaminy A, B, C, magnezu, krzemu, wapnia i chromu. Są one składnikiem budulcowym kości, biorą udział w procesach regeneracji tkanek i wspomagają wyciszenie stanów zapalnych. Szkielet człowieka szczególnie potrzebuje suplementacji witaminy D i cynku – zapobiegają one osteoporozie i zmianom zwyrodnieniowym.

Akupresura

Akupresura nazywana refleksologią to metoda wywodząca się ze starożytnej medycyny chińskiej i praktykowana do dzisiaj. Szczególnie polecana jest do łagodzenia bólu kręgosłupa odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Jej skuteczność docenią też osoby cierpiące z powodu rwy kulszowej. Poprzez delikatny ucisk rozmieszczonych na ciele punktów nerwowych poprawia ona ukrwienie danego miejsca, zmniejszając napięcie mięśniowe. Stymulacja dodatkowo wspiera procesy regeneracji stanów zapalnych. Zabieg z powodzeniem można wykonywać w domu za pomocą maty z wypustkami. Wcześniej warto skonsultować się ze specjalistą w celu omówienia ewentualnych przeciwwskazań lub środków ostrożności. 

e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.