e-Konsultacja po Receptę Online

Naklofen Duo

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Naklofen Duo? Cena, refundacja

Naklofen Duo to lek nierefundowany. Naklofen Duo 75 mg cena za opakowanie 20 kapsułek wynosi od 7,99 zł do 19,95 zł. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Naklofen Duo – jak działa, na co i dla kogo

Naklofen Duo jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) zawierającym diklofenak, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jego główny mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. 

Wskazaniem do jego stosowania jest leczenie zapalnych i zwyrodnieniowych chorób reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz reumatyzm pozastawowy (w tym zapalenie ścięgien, więzadeł, kaletek maziowych i tkanek miękkich okołostawowych). Ponadto lek Naklofen Duo jest stosowany w łagodzeniu bólu związanego ze stanami zapalnymi po urazach i operacjach, a także w przypadku bólu związanego z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem.

Lek przeznaczony jest dla dorosłych.

Naklofen Duo – skład leku

Substancją czynną leku Naklofen Duo jest sól sodowa diklofenaku. Każda tabletka zawiera 75 mg substancji czynnej oraz substancje pomocnicze: sacharoza, ziarenka, hydroksypropyloceluloza, hypromeloza, węglan magnezu ciężki, kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1) dyspersja 30%, cytrynian trietylu, talk, dwutlenek tytanu (E171), karmeloza sodowa, makrogol 6000, wodorotlenek sodu, kopolimer amoniowego metakrylanu (typ A oraz B), indygotyna, (E132), żelatyna.

Naklofen Duo – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Dawka powinna być dostosowana indywidualnie do pacjenta. Lek Naklofen Duo powinien być stosowany w najniższej skutecznej dawce i jak najkrócej.

Zwykle zalecana dawka początkowa to 1 kapsułka dwa razy dziennie. Dawka podtrzymująca to 1 kapsułka dziennie. Maksymalna całkowita dawka dobowa diklofenaku nie powinna przekraczać 150 mg. W przypadku ciężkiego nasilenia objawów, zwłaszcza rano, pacjent może przez krótki czas przyjmować całą dawkę dobową leku Naklofen Duo (2 kapsułki) jednorazowo.

Kapsułki Naklofen Duo należy przyjmować przed lub podczas posiłku.

W razie wątpliwości co do intensywności działania leku, zaleca się konsultację z lekarzem.

Przedawkowanie może objawiać się wymiotami, krwotokiem z przewodu pokarmowego, biegunkami, zawrotami głowy, szumami usznymi lub drgawkami. W przypadku poważnego zatrucia może dojść do ostrej niewydolności nerek oraz uszkodzenia wątroby. W przypadku przyjęcia większej ilości tabletek niż zalecana, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub udać się na oddział ratunkowy w szpitalu.

Nie należy stosować podwójnej dawki w celu rekompensaty za pominiętą dawkę. W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej po przypomnieniu sobie. Jeśli jednak minęło więcej niż połowa czasu między dwiema dawkami, należy pominąć nieprzyjętą dawkę i kontynuować przyjmowanie leku według wcześniejszego schematu.

Naklofen Duo – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Naklofen Duo:

  • uczulenie na diklofenak sodu, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen lub jakikolwiek inny lek z grupy NLPZ, lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Uczulenie może objawiać się obrzękiem twarzy i ust (obrzęk naczynioruchowy), trudnościami w oddychaniu, bólem w klatce piersiowej, katarem, wysypką lub wszelkimi innymi reakcjami o podłożu alergicznym, czynna lub występująca w przeszłości choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie lub perforację, 
  • krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego związana z wcześniejszym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, 
  • ostatni trymestr ciąży, 
  • ciężka niewydolność wątroby lub nerek, 
  • choroba serca i (lub) choroba naczyń mózgowych np. po przebyciu zawału serca, udaru, mini-udaru (przejściowego niedokrwienia mózgu) lub zatoru naczyń krwionośnych serca, lub mózgu, albo zabiegu udrożnienia, lub pomostowania zamkniętych naczyń, 
  • zaburzenia krążenia obecnie lub w przeszłości (choroba naczyń obwodowych).

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Naklofen Duo konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Stosowanie diklofenaku może prowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, co może być stanem zagrażającym życiu. Ryzyko to jest szczególnie wysokie przy stosowaniu dużych dawek, a także u osób z historią owrzodzeń przewodu pokarmowego lub w podeszłym wieku. W przypadku pojawienia się nietypowych dolegliwości w obrębie brzucha, szczególnie krwawienie z przewodu pokarmowego, należy natychmiast przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem

U pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy lub chorobą Leśniowskiego-Crohna stosowanie diklofenaku może pogorszyć przebieg choroby.

W bardzo rzadkich przypadkach, zwłaszcza na początku terapii, stosowanie diklofenaku może wywołać poważne reakcje skórne zagrażające życiu. Mogą wystąpić takie stany jak złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona, objawiający się rozległą wysypką, wysoką gorączką i bólem stawów, oraz toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, które wiąże się z poważnymi zmianami w obrębie skóry i błon śluzowych, wysoką gorączką oraz ciężkim stanem ogólnym. W przypadku zauważenia wysypki, zmian na błonach śluzowych lub innych objawów reakcji alergicznych, konieczne jest natychmiastowe przerwanie stosowania leku i skonsultować się z lekarzem.

Naklofen Duo może maskować objawy zakażenia, takie jak ból głowy czy gorączka, co może utrudnić prawidłową diagnozę. W trakcie badań lekarskich ważne jest, aby poinformować lekarza o stosowaniu tego leku.

Pacjenci z astmą, alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, obrzękiem błony śluzowej (np. z powodu polipów nosa), przewlekłą obturacyjną chorobą płuc lub przewlekłymi infekcjami dróg oddechowych są bardziej narażeni na reakcje alergiczne na diklofenak, takie jak zaostrzenie astmy, obrzęk Quinckego czy pokrzywka. Dotyczy to również osób uczulonych na inne substancje, które mogą doświadczyć reakcji skórnych, świądu lub pokrzywki. Zaleca się ostrożność w tej grupie pacjentów (najlepiej stosować lek pod nadzorem medycznym).

Naklofen Duo może powodować zaostrzenie przebiegu choroby u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, w związku z czym lek należy przyjmować ściśle z zaleceniami lekarza i wykonywać kontrolne badania czynności wątroby.

Należy zachować szczególną ostrożność u osób z porfirią wątrobową (ryzyko wywołania napadu porfirii), osób palących tytoń, cierpiących na cukrzycę, dusznicę bolesną, zakrzepy, nadciśnienie tętnicze oraz mających podwyższone stężenie cholesterolu lub triglicerydów.

Jeśli pacjent jest po niedawno przeprowadzonym zabiegu lub przed planowaną operacją żołądka albo przewodu pokarmowego należy koniecznie poinformować o tym lekarza, gdyż Naklofen Duo czasami powoduje osłabienie procesu gojenia ran w jelitach po zabiegu chirurgicznym. 

Stosowanie leku Naklofen Duo z innymi ogólno działającymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (w tym selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy) jest przeciwwskazane. 

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o występowaniu wszelkich powyżej wymienionych chorób przed zastosowaniem leku Naklofen Duo. 

Przyjmowanie takich leków, jak Naklofen Duo, może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawału serca) lub udaru. Ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku. Nie należy stosować wysokich dawek i stosowania leku dłużej niż jest to konieczne. W przypadku wystąpienia w dowolnym momencie leczenia jakichkolwiek oznak lub objawów choroby serca lub naczyń krwionośnych, takich jak ból w klatce piersiowej, duszności, osłabienie lub zaburzenia mowy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Naklofen Duo może przemijająco hamować agregację płytek krwi.

Lek jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży.

Jeśli pacjent podczas terapii Naklofen Duo doświadcza zawrotów głowy i (lub) innych zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego powinien powstrzymać się od obsługiwania maszyn i prowadzenia pojazdów.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Naklofen Duo istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty. 

Lek Naklofen Duo może wchodzić w interakcje z:

  • litem lub lekami przeciwdepresyjnymi (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny),
  • digoksyną (lekiem stosowanym w leczeniu chorób serca),
  • inhibitorami konwertazy angiotensyny, lekami β-adrenolitycznymi (stosowanymi w leczeniu nadciśnienia i niewydolności serca),
  • lekami moczopędnymi (zwiększającymi ilość wydalanego moczu),
  • niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (np. kwasem acetylosalicylowym lub ibuprofenem) oraz kortykosteroidami,
  • trimetoprimem (lekiem stosowanym w leczeniu zakażeń układu moczowego),
  • lekami przeciwzakrzepowymi i lekami hamującymi działanie płytek,
  • lekami przeciwcukrzycowymi (z wyjątkiem insuliny),
  • metotreksatem (stosowanym w leczeniu nowotworów lub zapalenia stawów),
  • cyklosporyną i takrolimusem (lekami stosowanymi po przeszczepach narządów),
  • chinolonami przeciwbakteryjnymi i niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu zakażeń,
  • fenytoiną (lekiem stosowanym w leczeniu padaczki),
  • kolestypolem i cholestyraminą (lekami obniżającymi stężenie cholesterolu we krwi),
  • sulfinpirazonem i probencydem (lekami stosowanymi w leczeniu dny),
  • worykonazolem (lekiem stosowanym w leczeniu zakażeń grzybiczych).

Stosowanie Naklofen Duo w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka. 

Naklofen Duo może utrudniać zajście w ciążę.

Nie należy stosować leku Naklofen Duo w ostatnich 3 miesiącach ciąży, ponieważ może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku i prowadzić do komplikacji podczas porodu. Lek może powodować zaburzenia czynności nerek i serca u dziecka, zwiększać skłonność do krwawień oraz wydłużać okres porodu

W pierwszych 6 miesiącach ciąży Naklofen Duo powinien być stosowany tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne (w najniższej skutecznej dawce, jak najkrócej). 

Po 20. tygodniu ciąży stosowanie leku przez dłuższy czas może prowadzić do zaburzeń czynności nerek u dziecka, małowodzia lub zwężenia przewodu tętniczego w sercu dziecka.

Naklofen Duo a karmienie piersią

Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Naklofen Duo – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Stosując lek w najmniejszej skutecznej dawce i krótkotrwale można ograniczyć występowanie działań niepożądanych.

Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Naklofen Duo i skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent zauważy:

  • bolesne skurcze brzucha i tkliwość, które pojawiają się krótko po rozpoczęciu stosowania leku, a następnie krwawienia z odbytu lub krwawą biegunkę w ciągu 24 godzin od wystąpienia bólu brzucha (częstość nieznana),
  • ból w klatce piersiowej, który może sugerować ciężką reakcję alergiczną, znaną jako zespół Kounisa,
  • dyskomfort w żołądku, zgagę lub ból w górnej części brzucha,
  • krwawe wymioty, krew w stolcu lub moczu,
  • zaburzenia skórne, takie jak wysypka lub świąd,
  • sapanie lub trudności w oddychaniu,
  • zażółcenie skóry lub białek oczu,
  • utrzymujący się ból gardła lub gorączkę,
  • obrzęk twarzy, stóp lub nóg,
  • ciężką migrenę,
  • ból w klatce piersiowej połączony z kaszlem.

Po zastosowaniu leku Naklofen Duo działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

Często (nie częściej niż 1 na 10 pacjentów): 

  • nudności
  • wymioty, 
  • ból brzucha, 
  • niestrawność, 
  • wzdęcia z oddawaniem gazów, 
  • jadłowstręt, 
  • ból głowy, 
  • zawroty głowy,
  • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych,
  • wysypka.

Jeśli lek Naklofen Duo jest stosowany dłużej niż kilka tygodni, należy regularnie konsultować się z lekarzem i monitorować ewentualne skutki uboczne.

Lista rzadziej występujących skutków ubocznych Naklofen Duo znajduje się w ulotce leku.

Przechowywanie leku

Lek Naklofen Duo należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed wilgocią i temperaturą powyżej 30°C.


Inne leki na ból kręgosłupa:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Naklofen Duo (4)

Nie, lek Naklofen Duo dostępny jest wyłącznie na receptę.

Zamiennikiem Naklofen Duo jest m.in. DicloDuo, Voltaren SR 75.

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, najkrócej jak to możliwe.

Producent leku nie informuje o ryzyku wynikającym ze spożywania alkoholu w trakcie terapii, dlatego uznaje się, że nie ma przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że alkohol osłabia odporność i zdolności regeneracyjne organizmu.

e-Konsultacja po Receptę Online
Naklofen Duo

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem