Ból kręgosłupa to częsta dolegliwość, która dotyka niemal każdego z nas. Chociaż zwykle dokuczają nam bóle odcinka lędźwiowego i szyjnego, to nie znaczy, że znajdujący się pomiędzy nimi odcinek piersiowy nigdy nie daje o sobie znać. Wręcz przeciwnie - najmniej ruchoma część kręgosłupa jest podatna na charakterystyczne bóle. Jak objawia się ból kręgosłupa piersiowego? Jakie są jego najczęstsze przyczyny? Na czym polega leczenie bólu pleców? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym artykule!
Odcinek piersiowy kręgosłupa składa się z 12 kręgów oznaczanych T1 (od góry) do T12 lub Th1-Th12, które usytuowane są na wysokości klatki piersiowej. Kręgi kręgosłupa piersiowego połączone są z żebrami za pomocą stawów. Przestrzenie między kolejnymi kręgami wyścielone są krążkami międzykręgowymi, potocznie nazywanymi dyskami.
Odcinek piersiowy kręgosłupa, który pełni funkcję konstrukcji nośnej dla klatki piersiowej, składa się z kręgów o ruchomości mniejszej niż inne.
Kręgosłup piersiowy jest fizjologicznie wygięty do tyłu tworząc kifozę piersiową. Naturalna krzywizna umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Kręgosłup piersiowy chroni poza tym narządy wewnętrzne, w tym serce i płuca.
Niestety, coraz więcej osób boryka się z dolegliwościami właśnie w tym odcinku kręgosłupa. Zła postawa, niska aktywność fizyczna i szereg innych czynników mogą wywoływać bóle, powodować uczucie sztywności i prowadzić do ograniczenia ruchów.
Ból odcinka piersiowego kręgosłupa, który jest przedmiotem poniższego artykułu, objawia się dolegliwościami odczuwanymi na wysokości klatki piersiowej, w rejonie pleców między łopatkami aż do podstawy szyi, w okolicy kręgów piersiowych. Silny ból często promieniuje w lewą lub prawą stronę, powodując dotkliwe kłucie pod jedną z łopatek. Ostre bóle odcinka piersiowego mogą występować jednostronnie lub obustronnie oraz stale lub podczas wykonywania określonych ruchów. Niekiedy ból nasila się przy kaszlu i kichaniu.
Silny ból kręgosłupa w odcinku piersiowym objawia się również dolegliwościami pochodzącymi z innych części ciała. Objawy towarzyszące to przede wszystkim:
bóle promieniujące do kończyn - nóg i rąk,
drętwienie kończyn górnych,
mrowienie kończyn górnych,
bóle w klatce piersiowej - uczucie kłucia w sercu,
problemy z oddychaniem - uczucie duszności i hiperwentylacja,
bóle w jamie brzusznej - mylnie utożsamiane z zapaleniem woreczka żółciowego,
nerwobóle promieniujące wzdłuż pleców lub klatki piersiowej,
ból kręgosłupa piersiowego przy oddychaniu,
ból kręgosłupa piersiowego promieniujący do mostka i żeber,
ból pleców na wysokości płuc,
dolegliwości bólowe w lędźwiach,
dolegliwości bólowe w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Ból odcinka piersiowego, zlokalizowany w środkowej części pleców, może mieć różne przyczyny. W znacznej większości przypadków jest on przykrym skutkiem upadku, zbyt gwałtownego ruchu lub długotrwałego pozostawania w jednej pozycji. Powodem bólu są przeciążenia mięśniowe i urazy, które prowadzą do zwyrodnień.
Do wystąpienia bólu w odcinku piersiowym kręgosłupa przyczyniają się przede wszystkim:
siedzący tryb życia,
mała aktywność fizyczna,
zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne,
nienaturalna pozycja ciała, a zwłaszcza garbienie się i ciągłe pochylanie się,
nadwaga i otyłość, stanowiące dodatkowe obciążenie kręgosłupa,
praca fizyczna - noszenie zbyt dużych ciężarów,
skrzywienie kręgosłupa piersiowego,
rwa piersiowa,
duży biust u kobiet, który silnie obciąża kręgosłup piersiowy,
stres i niepokój,
menstruacja i menopauza,
ciąża - ból kręgosłupa piersiowego w ciąży to częsta dolegliwość związana ze zmianą postawy ciała i środka ciężkości.
To jednak nie wszystko - ból w środkowej części pleców, obejmujący klatkę piersiową, może być również oznaką wielu rozmaitych problemów zdrowotnych. Główne przyczyny dolegliwości to:
choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa - schorzenie wywołujące sztywność kręgosłupa,
dyskopatia - schorzenie polegające na uszkodzeniu krążka międzykręgowego, dość rzadko jednak występujące w odcinku piersiowym,
wady postawy - odchylenie kręgosłupa piersiowego od normy może wywoływać szereg dolegliwości bólowych i przyczyniać się do wczesnych zmian zwyrodnieniowych,
zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK),
choroby płuc,
objawy chorób serca,
choroby reumatyczne.
Na problemy kardiologiczne wskazuje ból pleców w odcinku piersiowym, któremu towarzyszą:
wymioty,
zawroty głowy,
nudności,
uderzenia gorąca,
arytmia,
kłucie i ucisk w klatce piersiowej,
pieczenie w klatce piersiowej,
zbyt szybkie lub zbyt wolne tętno.
Wystąpienie powyższych objawów wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej.
Piekący ból pleców na wysokości łopatek (ból odcinka piersiowego) może być oznaką neuralgii międzyżebrowej, spowodowanej uszkodzeniem nerwów.
Neuralgia międzyżebrowa objawia się:
rwącym lub szarpiącym bólem zlokalizowanym między łopatkami, po jednej lub obu stronach klatki piersiowej,
nasilaniem się bólu po wysiłku fizycznym,
drętwieniem i mrowieniem w obrębie klatki piersiowej.
Diagnostyka bólu kręgosłupa piersiowego opiera się na wywiadzie lekarskim. W trakcie wizyty pacjent powinien opisać towarzyszące mu objawy wraz z ich nasileniem.
Odczuwasz ból w kręgosłupie piersiowym? Nie bagatelizuj tego objawu! Przez serwis Receptomat.pl umów e-wizytę, podczas której omówisz ze specjalistą towarzyszące Ci objawy i zaplanujesz leczenie bólu kręgosłupa.
Lekarz może zalecić pacjentowi zgłaszającemu się do niego z bólem kręgosłupa piersiowego wykonanie takich badań, jak:
podstawowa diagnostyka laboratoryjna (morfologia krwi),
zdjęcie RTG,
rezonans magnetyczny,
tomografia komputerowa,
USG jamy brzusznej,
badanie EKG.
Odpowiednie leczenie bólu kręgosłupa piersiowego ma na celu wyeliminowanie przyczyny bólu w środkowym odcinku pleców. Doraźnie, w ramach przeciwdziałania dolegliwościom bólowym, stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (niesteroidowe leki przeciwzapalne) oraz rozluźniające mięśnie, np. Doreta.
Chorym zalecana jest również fizjoterapia. W jej ramach na częściowe lub całkowite ustąpienie bólu stosowane są rozmaite zabiegi, takie jak: krioterapia, kinesiotaping, kinezyterapia, laseroterapia, magnetoterapia, metoda McKenziego i kąpiele lecznicze.
Jeśli przyczyną bólu odcinka piersiowego są nadwaga lub otyłość, wskazane jest zrzucenie zbędnych kilogramów.
Ból kręgosłupa piersiowego w nocy świadczy często o tzw. zapalnym bólu kręgosłupa. Wywołują go zwykle choroby autoimmunologiczne - zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów i reaktywne zapalenie stawów. Ból, który nasila się nocą i nad ranem, może prowadzić do zrośnięcia kręgosłupa.
W przypadku bólu kręgosłupa, kluczową rolę odgrywa spanie na odpowiednio dobranej, niezbyt wysokiej poduszce. Za wysoka poduszka powoduje wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym. Aby ten mógł zregenerować się przez noc, powinien zostać ułożony w linii niemal prostej. Warto zastanowić się nad zakupem specjalnej poduszki ortopedycznej.
Tak, jednak należy pamiętać, że powinny być one wykonywane zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. Nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń na zdrowy kręgosłup może jedynie pogłębić problem.
Ćwiczeniami polecanymi na ból kręgosłupa piersiowego są przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające mięśnie:
tzw. koci grzbiet - ćwiczenie wykonuje się w pozycji klęku podpartego. Należy skierować głowę w dół, schować ją między ramionami i maksymalnie uwypuklić grzbiet. Natomiast głowę kierujemy do góry, a kręgosłup wyginamy maksymalnie do dołu.
tzw. skłony japońskie - w pozycji klęku podpartego należy wyciągnąć maksymalnie ręce do przodu opuszczając pośladki swobodnie na pięty,
balansowanie - pozycja wyjściowa leżąca na brzuchu, z rękoma wyprostowanymi przed głową. Należy unieść wyprostowaną prawą rękę i lewą nogę na wysokość około 5 cm, wytrzymać kilka sekund. Następnie wykonać ćwiczenie zamieniając strony.
e-Konsultacja z Receptą Online