Ból kręgosłupa – sprawdź jak rozpoznać przyczynę bólu pleców

Z powodu problemów z kręgosłupem cierpi około 80% społeczeństwa. Dolegliwości bólowe są skutkiem działania wielu czynników. Dane te są alarmujące tym bardziej, że na kondycję kręgosłupa mają też wpływ utrwalane w dzieciństwie nawyki błędnej postawy. Z powodu krzywizn cierpi aż 68% populacji. Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa? Czy zmiany zwyrodnieniowe mają wpływ na odczuwane dolegliwości? 

Przyczyny bólu kręgosłupa

Wskazuje się na wiele czynników wywołujących ból kręgosłupaDo najczęściej diagnozowanych należą:

  • wrodzone patologie w budowie kręgosłupa, 
  • zmiany zwyrodnieniowe (uszkodzenie krążka międzykręgowego, zmiany w stawach międzykręgowych, zmiany na wyrostkach stawowych dolnych), 
  • zapalenie stawów (reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Bechterewa), 
  • urazy i choroby przeciążeniowe (osteoporoza, powikłania po złamaniach), 
  • cukrzyca przyspieszająca zachodzenie patologicznych zmian w elementach kręgosłupa, 
  • zaburzenia psychologiczne (nerwica, długotrwałe napięcia nerwowe). 
Przyczyny Bolu Kregoslupa
Przyczyny bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa piersiowego

Ból kręgosłupa piersiowego jest charakterystycznym zespołem bólowym, gdyż często promieniuje do innych części ciała, utrudniając główną lokalizację odczuwanej dolegliwości. Powstaje na skutek siedzącego trybu życia, minimalnej aktywności i ciężkiej pracy fizycznej. W grupie ryzyka znajdują się też osoby cierpiące z powodu nadwagi lub otyłości. Wśród pacjentów zgłaszających dolegliwość są także kobiety z dużym rozmiarem biustu. Ból odczuwany jest na wysokości klatki piersiowej, pomiędzy łopatkami. Ma charakter kłujący i może powodować miejscowe drętwienie mięśnia. Pacjent w momencie ataku bólowego ma ograniczoną ruchomość rękoma i problem z wyprostowaniem pleców. W przypadku zaawansowanych ataków bólowych może pojawić się trudność z oddychaniem. 

Ból kręgosłupa lędźwiowego 

Odczuwany przez pacjentów ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej powstaje w wyniku dyskopatii, czyli przepukliny krążka międzykręgowego. Na skutek patologii dochodzi do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne. Ból ujawnia się przy ruchach gwałtownych lub angażujących szczególnie ten odcinek kręgosłupa. Dolegliwość ma charakter ostry i napadowy. Pacjenci najczęściej wskazują na uczucie silnego kłucia w dole pleców. W chwili ataku ból uniemożliwia wyprostowanie i swobodne poruszanie. Nasilenie dolegliwości sprzyja dodatkowo drętwieniu kończyn dolnych. Ból odcinka lędźwiowego bardzo często jest wynikiem przeciążenia. Powstaje ono na skutek przyczyn mechanicznych, poprzez dźwiganie ciężkich przedmiotów. 

Ból kręgosłupa lędźwiowego o charakterze trwałym może wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe. Szybka diagnoza w tym przypadku jest tym bardziej istotna, że prawidłowo wdrożona rehabilitacja i zmiana nawyków może zatrzymać postępowanie patologii schorzenia. 

Ból kręgosłupa szyjnego

Ból kręgosłupa szyjnego zwykle jest skutkiem długotrwałego przebywania w pozycji statycznej, silnie obciążającej ten odcinek kręgosłupa. Dodatkowo dolegliwości sprzyja brak aktywności fizycznej i przyjmowanie nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia lub stania. Ból kręgosłupa szyjnego objawia się napięciem, a nawet zesztywnieniem: mięśnia czworobocznego pleców, mięśnia płatowego głowy i szyi, mięśnia dźwigacza łopatki. Bardzo często pacjenci wskazują na charakterystyczne kłucie w okolicy kręgosłupa na wysokości klatki piersiowej (mięśnie równoległoboczne większy i mniejszy). Dolegliwością, która również wskazuje na przeciążenie kręgosłupa szyjnego jest kłujący ból promieniujący do łokcia i kciuka

Nasileniu dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego sprzyjają sytuacje stresowe i utrzymujące się napięcie nerwowe. Niekiedy u pacjentów diagnozowany jest tzw. zespół szyjny górny (zespół Barrego-Lieou), który charakteryzuje się bólem umiejscowionym na wysokości karku i potylicy. Powstaje na skutek ucisku na nerwy i tętnice kręgowe. 

Kiedy zgłosić się do lekarza? Jeśli pomimo odpoczynku, ból utrzymuje się ponad tydzień lub dolegliwości nasilają się w ciągu kilku dni, zalecany jest kontakt ze specjalistą. Cała procedura przebiega bardzo szybko i w dogodnym dla Pacjenta terminie. W przypadku stanów zapalnych ból ustępuje po kilku dniach aplikacji maści lub przyjmowania środków doustnych. Jeśli nawraca, to niezbędna jest konsultacja ze specjalistą i podjęcie rehabilitacji.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.