e-Konsultacja po Receptę Online

Metindol Retard

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Metindol Retard to lek przeznaczony dla osób z dolegliwościami bólowymi i stanami zapalnymi, m.in. z RZS, zwyrodnieniem stawów, bólami odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa, zapaleniem ścięgien, zapaleniem mięśni. Może być stosowany także po zabiegach operacyjnych i u kobiet z bolesną menstruacją. Lek należy przyjmować w możliwie najniższej skutecznej dawce przez jak najkrótszy czas, zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Metindol Retard – co to za lek?

Metindol Retard to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) oparty na działaniu indometacyny. Może przynosić ulgę pacjentom z chorobami stawów i tkanek okołostawowych, chorobami kręgosłupa, zapaleniem mięśni, po operacjach ortopedycznych, a także kobietom doświadczającym bolesnego miesiączkowania. Choroby stawów i kręgosłupa to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych zgłaszanych przez osoby dorosłe, zwłaszcza w podeszłym wieku. U wielu osób powodują znaczny ból i utrudniają codzienne funkcjonowanie, a nierzadko stają się przyczyną niepełnosprawności. Ważnym wskazaniem do stosowania Metindol Retard jest także bolesna menstruacja – problem, który dotyczy nawet 50-90% nastolatek i kobiet w wieku rozrodczym. 

Na co stosuje się Metindol Retard?

Metindol Retard, jako niesteroidowy lek przeciwzapalny, znajduje zastosowanie w leczeniu różnych chorób o podłożu zapalnym i bólowym. Należą do nich choroby stawów, takie jak ostre reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz zapalenie stawu biodrowego. Metindol Retard jest także stosowany do leczenia ostrych stanów zapalnych mięśni szkieletowych, bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa oraz stanów zapalnych tkanek okołostawowych (tj. zapalenie kaletki maziowej, zapalenie ścięgna, zapalenie błony maziowej, zapalenie pochewki ścięgna, zapalenie torebki stawowej) oraz stanów zapalnych, bólu i obrzęku związanych z przebytymi zabiegami ortopedycznymi. Ponadto, lek ten jest wskazany w leczeniu bolesnego miesiączkowania samoistnego.

Jak działa Metindol Retard?

Metindol Retard zawiera indometacynę należącą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Indometacyna blokuje aktywność cyklooksygenazy (COX), co prowadzi do zmniejszenia produkcji prostaglandyn – substancji wywołujących reakcje zapalne, ból oraz gorączkę.

Dla kogo jest przeznaczony lek Metindol Retard?

Lek Metindol Retard 75 mg jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Co wchodzi w skład leku Metindol Retard?

Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera substancję czynną indometacynę w ilości 75 mg.

Pozostałe substancje pomocnicze to: skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, Eudragit RSPO, talk, magnezu stearynian.

Metindol Retard – zamienniki

Lek Metindol Retard 75 mg nie posiada bezpośrednich zamienników.

Metindol Retard – dawkowanie

Lek Metindol Retard należy zażywać podczas posiłku lub z mlekiem, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego. Nie należy przyjmować leku z płynami o wysokim pH ani środkami zobojętniającymi. Leczenie rozpoczyna się od małych dawek, które w razie potrzeby mogą być zwiększane.

W leczeniu chorób układu kostno-mięśniowo-stawowego zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jednej tabletki raz lub dwa razy na dobę, w zależności od efektywności terapii i tolerancji. 

W przypadku bolesnych miesiączek zalecana dawka to jedna tabletka raz na dobę. Lek należy stosować od momentu wystąpienia objawów (bolesnych skurczów lub krwawienia) przez cały okres, jaki zazwyczaj trwają.

Osoby w podeszłym wieku powinny przyjmować najmniejszą efektywną dawkę, ze względu na wyższe ryzyko działań niepożądanych. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Metindol Retard, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Metindol Retard

Pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji należy przyjąć pojedynczą dawkę o zwykłej porze i kontynuować leczenie zgodnie z harmonogramem. Nie należy stosować dawki podwójnej.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Metindol Retard, przedawkowanie

W przypadku przyjęcia dawki wyższej niż zalecana konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. Mogą wystąpić objawy takie jak nudności, wymioty, ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, a w rzadszych przypadkach biegunka, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia orientacji, pobudzenie, śpiączka, senność, szumy uszne, omdlenia czy drgawki. Konieczne jest zabezpieczenie podstawowych funkcji życiowych i leczenie objawowe. 

Metindol Retard – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Metindol Retard – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na indometacynę, inne składniki leku lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • napady astmy, pokrzywki lub zapalenia błony śluzowej nosa po przyjęciu niesteroidowych lekach przeciwzapalnych lub kwasu acetylosalicylowego w przeszłości,
  • ciężka niewydolność serca, nerek lub wątroby,
  • czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, uszkodzenie przewodu pokarmowego obecnie lub w przeszłości,
  • obrzęk naczynioruchowy, polipy nosa,
  • trzeci trymestr ciąży.

Środki ostrożności:
W następujących przypadkach należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania Metindol Retard:

  • zaburzenia czynności wątroby, nerek lub serca, nadciśnienie, niewydolność serca, stany predysponujące do zatrzymywania płynów w organizmie (np. zespół Conna), cukrzyca, utrata płynów (np. wskutek rozległych oparzeń lub krwawienia), sepsa, stosowanie leków toksycznych dla nerek, gdyż konieczna może być okresowa kontrola czynności nerek,
  • stany zwiększonego ryzyka krwawienia, np. po operacjach, w przypadku chorób krwi,
  • astma oskrzelowa, 
  • podeszły wiek,
  • stosowanie innych leków mogących niekorzystnie wpływać na przewód pokarmowy lub zwiększać ryzyko krwawień (tj. kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwpłytkowe),
  • zaburzenia krwawienia, choroby psychiatryczne, padaczka, choroba Parkinsona,
  • toczeń rumieniowaty układowy lub mieszana choroba tkanki łącznej,
  • choroba zakaźna,
  • problemy z sercem lub możliwe ryzyko ich wystąpienia (np. zwiększone ciśnienie krwi, cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, palenie tytoniu).

W przypadku zaburzeń przewodu pokarmowego lub krwawienia z przewodu pokarmowego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lek może maskować objawy chorób zakaźnych.

Indometacyna może utrudniać zajście w ciążę i wpływać na wyniki badań laboratoryjnych. Stosowanie Metindol Retard może wiązać się z ryzykiem odkładania złogów w rogówce lub siatkówce, dlatego podczas leczenia należy poddawać się regularnym badaniom okulistycznym, a w razie wystąpienia zmian lekarz może zdecydować o odstawieniu leku. Lek może nieznacznie zwiększać ryzyko ataku serca lub udaru, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy możliwy czas oraz unikać jednoczesnego stosowania kilku niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Metindol Retard z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Metindol Retard w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Metindol Retard. Nie należy stosować Metindol Retard w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. W ciągu ostatnich trzech miesięcy ciąży przyjmowanie leku jest zabronione ze względu na ryzyko dla dziecka oraz ryzyko wystąpienia komplikacji podczas porodu. Od 20. tygodnia ciąży lek może wywołać zaburzenia nerek u dziecka, jeśli matka stosuje go dłużej niż kilka dni. Może to prowadzić do małowodzia lub zwężenia przewodu tętniczego.

Substancja czynna leku przenika do mleka matki. Nie należy stosować Metindol Retard podczas karmienia piersią.

Metindol Retard a prowadzenie pojazdów 

Metindol Retard może wywoływać zawroty głowy, senność, zmęczenie i zaburzenia widzenia. Z tego powodu w trakcie jego stosowania nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn znajdujących się w ruchu ani wykonywać czynności wymagających pełnej sprawności psychofizycznej.

Metindol Retard – skutki uboczne 

Stosując lek Metindol Retard należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Działania niepożądane Metindol Retard mogą dotyczyć różnych narządów. W ulotce i charakterystyce produktu leczniczego nie wyszczególniono częstości ich występowania. Wybrane skutki uboczne to:

  • nudności, brak apetytu, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka, ból w górnej części brzucha, zaparcia, biegunki, silne wzdęcia, owrzodzenia żołądka i/lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, perforacja przewodu pokarmowego,
  • żółtaczka, zapalenie wątroby,
  • bóle głowy, zawroty głowy, wrażenie pustki w głowie, omdlenia, śpiączka, zaburzenia czuciowe, nasilenie napadów padaczki, parkinsonizm,
  • dezorientacja, bezsenność, niepokój, pobudzenie,
  • zmęczenie, złe samopoczucie, ból w klatce piersiowej, nadmierna potliwość, obrzęki,
  • zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, 
  • nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze,
  • krwiomocz, białkomocz, śródmiąższowe zapalenie nerek, niewydolność nerek,
  • świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, 
  • szumy uszne,
  • zaburzenia widzenia,
  • reakcje alergiczne i anafilaksja,
  • wzrost poziomu glukozy i potasu we krwi,
  • skurcz oskrzeli u osób z astmą lub innymi chorobami alergicznymi,
  • zaburzenia niektórych parametrów morfologii krwi,
  • osłabienie mięśni,
  • krwawienie z dróg rodnych, zmiany w obrębie gruczołu piersiowego.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Metindol Retard?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Metindol Retard? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Metindol Retard znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Metindol Retard nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Metindol Retard to preparat przeciwbólowy i przeciwzapalny z indometacyną. Jest stosowany u osób dorosłych z chorobami stawów i mięśni (m.in. RZS, chorobą zwyrodnieniową, bólem odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa), a także u kobiet z bolesnym miesiączkowaniem. W zależności od wskazania, lek przyjmuje się zazwyczaj raz lub dwa razy na dobę. Stosowanie leku przez zbyt długi czas lub w zbyt dużej dawce może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Poważnym skutkiem ubocznym leku, wymagającym niezwłocznej pomocy medycznej, jest krwawienie z przewodu pokarmowego, które może objawiać się m.in. poprzez smoliste (czarne) stolce, krew w stolcu oraz fusowate wymioty z krwią. Lek nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. W czasie konsultacji lekarskiej można uzyskać receptę na Metindol Retard.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na ból kręgosłupa:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Metindol Retard (5)

Metindol Retard to lek zawierający indometacynę, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Jest dostępny w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Wskazania do stosowania leku obejmują: ostre reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie kręgosłupa, chorobę zwyrodnieniową stawów, zapalenie stawu biodrowego, ostre stany zapalne mięśni szkieletowych, ból krzyżowo-lędźwiowego odcinka kręgosłupa, stany zapalne tkanek okołostawowych, ból i obrzęk po operacjach ortopedycznych oraz bolesne miesiączkowanie.

Nie, Metindol Retard 75 mg jest dostępny tylko na receptę.

Zazwyczaj nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania leku Metindol Retard. Alkohol może zwiększać ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego oraz krwawień, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak indometacyna. W razie wątpliwości warto omówić tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą.

Metindol Retard to lek, co oznacza, że powinien spełniać wymagane standardy bezpieczeństwa i skuteczności w zarejestrowanych wskazaniach. Indometacyna wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, dlatego może przynosić ulgę pacjentom z chorobami układu kostno-mięśniowo-szkieletowego.

Metindol Retard, zawierający indometacynę, działa przez dłuższy czas dzięki swojej formule o przedłużonym uwalnianiu. Okres półtrwania leku w ustroju wynosi średnio 4,5 godziny. Czas działania leku może być inny u każdego pacjenta. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jednej tabletki raz dziennie w przypadku bolesnego miesiączkowania i jednej tabletki dwa razy dziennie w pozostałych wskazaniach.

e-Konsultacja po Receptę Online
Metindol Retard

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem