Receptomat | e-Recepta w 5 min

Dyskopatia - poznaj przyczyny, rodzaje, objawy i metody leczenia

Współczesny, siedzący tryb życia przyczynia się do powstawania rozmaitych schorzeń kręgosłupa. Jedno z nich to dyskopatia - należąca do tzw. chorób cywilizacyjnych, jest wynikiem zwyrodnienia dysków międzykręgowych. Jakie są rodzaje dyskopatii i czym się objawiają? Na czym polega leczenie i profilaktyka zwyrodnienia kręgosłupa? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy w poniższym artykule!

Spis treści

Dyskopatia kręgosłupa - co to takiego?

Dyskopatia jest szerokim pojęciem określającym chorobę zwyrodnieniową krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem, który oddziela kolejne kręgi kręgosłupa. Kręgi te, zbudowane z jądra miażdżystego, które otacza pierścień włóknisty składający się z włókien kolagenowych, amortyzują wstrząsy i zapewniają kręgosłupowi elastyczność.

Jądro miażdżyste, uwypuklone w efekcie zwyrodnienia, uciska i drażni korzenie rdzeniowe i rdzeń kręgowy

Dyskopatia (nazywana też przepukliną jądra miażdżycowego tarczy międzykręgowego kręgosłupa) jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. To też jedna z głównych przyczyn bólu w obrębie kręgosłupa.

Dyskopatia - typowe dolegliwości

Dyskopatii towarzyszy ból tylnej części kręgosłupa, którego charakter uzależniony jest od miejsca wystąpienia zwyrodnienia, a także promieniowanie bólu do innych części pleców oraz kończyn górnych i dolnych. Typowe są też poranne sztywności, osłabienie siły mięśniowej oraz wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych.

Do objawów neurologicznych dyskopatii należą parestezje (mrowienie i drętwienie oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych.

Dyskopatia: rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie

Rodzaje dyskopatii - umiejscowienie bólu

Rodzaje dyskopatii wynikają przede wszystkim z budowy kręgosłupa. Ze względu na umiejscowienie (okolicę ucisku nerwów) dolegliwości bólowych wyróżniamy:

 • dyskopatię szyjną - w odcinku szyjnym, obejmującą kręgi szyjne C (np. dyskopatia C5-C6),

 • dyskopatię piersiową - dotyczącą środkowej części kręgosłupa L (np. dyskopatia L4-L5),

 • dyskopatię lędźwiową - umiejscowioną w dolnej części pleców (np. dyskopatia L5-S1). Dyskopatia lędźwiowa występuje najczęściej - odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest najbardziej obciążony, a tym samym silnie narażony na różnego typu zmiany chorobowe i przeciążenia.

Dyskopatia szyjna - objawy

Dla dyskopatii odcinka szyjnego, oprócz dolegliwości bólowych i ograniczenia ruchomości, typowe są również objawy neurologiczne - silnie odczuwane zawroty głowy oraz mrowienie i drętwienie. U chorych występują również nudności i wymioty.

Dyskopatia piersiowa - objawy

Rzadziej występująca choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (dyskopatia piersiowa) objawia się silnymi dolegliwościami bólowymi w obrębie klatki piersiowej (tzw. maska objawów trzewnych). Pacjenci z tym schorzeniem uskarżają się często na trudności w oddychaniu.

Dyskopatia lędźwiowa - objawy

Dyskopatia lędźwiowa objawia się bólem w dolnej części pleców, jednak uczucie dyskomfortu może być również odczuwane w okolicy pośladków i ud, a nawet brzucha. Ból nasila się podczas chodu i słabnie w spoczynku. Pacjenci z tym typem dyskopatii obserwują często mrowienie lub drętwienie w nogach i stopach. Bardziej zaawansowana dyskopatia odcinka lędźwiowego może doprowadzić do problemów z mimowolnym oddawaniem moczu lub kału

Dyskopatia wielopoziomowa

Zdarza się, że zwyrodnieniem objętych jest wiele krążków kręgosłupa. Mamy wtedy do czynienia z tzw. dyskopatią wielopoziomową. Najczęściej diagnozowana jest dyskopatia wielopoziomowa kręgosłupa lędźwiowego, która powoduje silny ból u pacjenta.

Rodzaje dyskopatii - siła bólu

Ból, będący głównym objawem dyskopatii, może mieć dwojaki charakter. Z uwagi na to wyróżnia się następujące rodzaje przebiegu choroby:

 • ostry - w którym ból rozwija się szybko i samoistnie przemija bądź przeistacza się w formę chroniczną. Ostre bóle utrzymują się zwykle do ok. 3 tygodni.

 • przewlekły - dyskopatia przewlekła, zwykle poprzedzona ostrą, po ustąpieniu dolegliwości może rozwijać się bezobjawowo.

Dyskopatia - przyczyny schorzenia

Dyskopatia może mieć wiele różnych przyczyn. Głównymi z nich są:

 • naturalny proces starzenia się organizmu - wraz z wiekiem krążki międzykręgowe ulegają stopniowemu zużyciu,

 • czynniki genetyczne (mniejsza wytrzymałość włókien kolagenowych),

 • przeciążenie kręgosłupa,

 • przebyte urazy lub kontuzje kręgosłupa.

Do dyskopatii mogą przyczyniać się również:

 • ograniczona aktywność fizyczna,

 • znaczna nadwaga, 

 • siedzący tryb życia i nieprawidłowa pozycja podczas pracy biurowej,

 • spanie na nieodpowiedniej poduszce,

 • nadmierny stres,

 • niepoprawne wykonywanie ćwiczeń,

 • palenie papierosów,

 • wzmożone napięcie mięśniowe,

 • niewłaściwa dieta - uboga w składniki wspomagające kręgosłup,

 • podnoszenie lub przesuwanie ciężarów bez zachowania prawidłowej techniki,

 • zaburzenia w budowie kręgosłupa, np. skolioza.

Diagnoza dyskopatii - badania

Objawy dyskopatii są charakterystyczne, a dzięki temu jej rozpoznanie jest stosunkowo proste. W diagnostyce dyskopatii, poza wywiadem lekarskim, stosuje się specjalistyczne badania obrazowe, którymi są: rezonans magnetyczny kręgosłupa (MR), tomografia komputerowa (TK) i badanie radiologiczne (RTG kręgosłupa).

Leczenie dyskopatii - na czym polega?

Farmakoterapia

W początkowej fazie choroby zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych stosuje się leczenie objawowe, związane z odczuwaniem silnego bólu. Chorym z pomocą przychodzą przede wszystkim leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które pozwalają na redukcję ból, np. Biofenac.

Rehabilitacja

Kluczową rolę w leczeniu dyskopatii pełni rehabilitacja, którą wprowadza się po ustąpieniu dolegliwości bólowych. Podstawowym sposobem leczenia dyskopatii są zabiegi z zakresu fizjoterapii, w tym fizykoterapia (terapia ruchem) i terapia manualna, które mają na celu zatrzymać bądź spowolnić procesy degeneracyjne w obrębie krążka międzykręgowego.

Dyskopatia to choroba przyjmująca różne oblicza. Dlatego też ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową, piersiową lub szyjną dobierane są zawsze po dokładnej diagnostyce i zapoznaniu się z historią choroby - indywidualnie do każdego pacjenta.

Operacyjne leczenie dyskopatii

Gdy inne metody leczenia dyskopatii nie pomagają, w skrajnych przypadkach u chorych z dyskopatią konieczna może okazać się operacja. Najczęściej stosowanymi zabiegami leczenia operacyjnego są mikrodiscektomia - usunięcie fragmentu krążka międzykręgowego i discektomia, podczas której usuwa się chory krążek w całości, a przestrzeń między dwoma kręgami zastępuje się implantem. Kontynuacją leczenia po zabiegu jest rehabilitacja.

Czy dyskopatii można zapobiec? Profilaktyka dyskopatii

Dyskopatia, wywołująca silne dolegliwości bólowe, to schorzenie, któremu można i warto zabiegać. Profilaktyka schorzeń kręgosłupa, która ogranicza ryzyko wystąpienia dyskopatii, obejmuje przede wszystkim:

 • regularną aktywność fizyczną, w tym wykonywanie ćwiczeń rozciągających mięśnie i wzmacniających mięśnie pleców, brzucha i przykręgosłupowe,

 • zachowywanie prawidłowej postawy ciała - w trakcie codziennych czynności, pracy przy biurku i w trakcie snu,

 • unikanie długiego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej,

 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,

 • unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów i wykonywania gwałtownych ruchów.

Doskwiera Ci ból pleców w górnej, środkowej lub dolnej części kręgosłupa? Towarzyszą im drętwienie lub mrowienie dłoni lub nóg? To jedne z objawów dyskopatii - powszechnego schorzenia, które wymaga konsultacji z lekarzem. E-wizytę umówisz szybko i wygodnie przez serwis Receptomat.pl.

e-Konsultacja z Receptą Online

Ból Kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o chorobach kręgosłupa: