Ból pleców i kręgosłupa jako objaw zakażenia COVID-19. Sprawdź dokładnie czym się objawia

Gorączka, kaszel oraz utrata węchu i smaku – to najczęstsze z objawów COVID-19. Nie każdy jednak wie, że w przebiegu infekcji wirusem SARS-CoV-2 pojawia się jeszcze jeden istotny objaw, którym jest ból pleców. Czym charakteryzuje się ból kręgosłupa przy COVID-19? Kiedy należy skonsultować go z lekarzem? Jak długo utrzymują się dolegliwości? Jak z nimi walczyć? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

Ból pleców jednym z objawów COVID-19

Przeziębieniu i grypie często towarzyszy charakterystyczne uczucie „łamania w kościach”. To właśnie ono bywa jednym z pierwszych, obok podwyższonej temperatury, kataru i kaszlu, z symptomów rozpoczynającej się choroby.

Nie inaczej jest w przypadku COVID-19. Ból pleców może być wczesnym objawem infekcji, który pomoże w zdiagnozowaniu infekcji wirusowej. Może również utrzymywać się już po wyleczeniu, jako jeden z długotrwałych objawów COVID-19.

Dlatego też w dobie pandemii koronawirusa tak istotne stało się obserwowanie objawów grypodobnych, typowych dla infekcji wirusowych, do których należy COVID-19. Szacuje się, że ból kręgosłupa przy COVID-19 to problem, który dotyczy średnio ok. 15% wszystkich zakażonych (dane WHO).

Bol Plecow I Kregoslupa
Ból pleców i kręgosłupa

Jak bolą plecy przy COVID-19?

Bóle pleców to często bagatelizowany, choć istotny objaw COVID-19, który może dotyczyć dowolnego odcinka kręgosłupa. Pacjenci zwykle skarżą się na dolegliwości w dolnej części pleców (odcinek lędźwiowy kręgosłupa), a także w okolicach łopatek (odcinek piersiowy kręgosłupa). Nieco rzadsze są bóle w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Dolegliwości bólowe w przebiegu infekcji opisywane są jako intensywne i trudne do zniesienia skurcze mięśni pleców. Ból pleców przy COVID-19 ma charakter piekący i rozdzierający – zakażeni zwracają uwagę na towarzyszące im uczucie „wyrywania” mięśni. Niektórym ból pleców przypomina ból korzonków. Często oprócz bólu pleców pojawia się również ból głowy i drżenie mięśni, a także bóle nóg i łydek.

COVID-19, dający podobne dolegliwości co grypa, nie tylko powoduje trudności w zasypianiu, ale i uniemożliwia chorym wykonywanie codziennych czynności. Stanie, wchodzenie po schodach, chwytanie przedmiotów rękami lub podnoszenie rąk nad głowę przyczyniają się do nasilenia dolegliwości. Te nie ustępują przy zmianie pozycji i podczas regeneracji w nocy.

Dlaczego bolą plecy w przebiegu COVID-19?

Ból mięśni (w tym mięśni występujących w obrębie pleców) jest odpowiedzią układu odpornościowego na toczący się proces zapalny wywołany infekcją koronawirusa SARS-CoV-2. Dolegliwości bólowe ze strony pleców mogą być również związane ze zmniejszeniem aktywności chorego i kilkudniowym leżeniem. Bólowi pleców przy COVID-19 towarzyszy wtedy uczucie sztywności i osłabienia oraz bóle mięśni. Bóle odcinka piersiowego kręgosłupa mogą natomiast wynikać z nasilonego kaszlu, który angażuje wiele grup mięśni

Kiedy bolą plecy przy COVID-19?

Najczęściej dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa pojawiają się na początku choroby, dlatego też mogą być pomocne w jej szybkim diagnozowaniu. Z kolei przypadku wariantu Delta symptom ten zwykle obserwuje się mniej więcej 4-5 dni po zakażeniu. Co ciekawe, zauważono pewną prawidłowość – silny ból pleców jest zazwyczaj zgłaszany przez pacjentów w pełni zaszczepionych.

Ból kręgosłupa przy COVID-19 – pozostałe objawy infekcji

Bóle pleców, podobnie jak gorączka, katar czy kaszel, są typowe dla infekcji wirusowych. Z tego powodu nie można jednoznacznie stwierdzić, że gdy się pojawią, świadczą o zakażeniu koronawirusem.

Warto więc poznać pozostałe objawy infekcji SARS-CoV-2. Chociaż każdy przypadek zakażenia koronawirusem ma indywidualny przebieg, to u większości zarażonych osób rozwiną się typowe objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, do których należą:

 • gorączka,
 • kaszel,
 • zmęczenie,
 • uczucie rozbicia,
 • utrata smaku lub węchu,
 • ból gardła,
 • ból głowy,
 • bóle mięśni,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp,
 • zaczerwienione lub podrażnione oczy.

Do poważnych objawów zakażenia SARS-CoV2 należą:

 • trudności w oddychaniu lub duszności,
 • utrata mowy lub zdolności poruszania się,
 • ból w klatce piersiowej.

COVID-19 – kiedy ból pleców wymaga konsultacji lekarskiej?

W większości przypadków ból pleców przy COVID-19 nie jest groźny – bóle ciała są naturalną reakcją układu immunologicznego na walkę ze stanem zapalnym, jaki wywołuje wirus. Zazwyczaj ból pleców przy koronawirusie nie jest objawem groźnym. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach należy skontaktować się z lekarzem

Wizyta u specjalisty wskazana jest, gdy u chorego pojawia się silny ból z tyłu pleców na wysokości płuc lub ból w klatce piersiowej, a do tego pacjent ma wyraźne problemy z oddychaniem i duszności. Objawy te mogą oznaczać zapalenie płuc. Czujność pacjenta powinna zwrócić również spadająca saturacja, która to może wskazywać na niewydolność oddechową bądź też jej początki.

Ból pleców po COVID-19 – o czym może świadczyć?

Jak wynika z analizy naukowców z Indiana University School of Medicine, bóle mięśniowo-stawowe w wyniku zakażenia SARS-CoV-2 nie zawsze znikają wraz z wyleczeniem. Mogą się one utrzymywać u ozdrowieńców nawet przez 6 kolejnych miesięcy.

Długotrwałe bóle kręgosłupa lędźwiowego i w okolicy łopatek po COVID-19 to jeden z objawów tzw. long COVID, który dotyczy ok. 10% chorych. Co ciekawe, najczęściej pojawiają się one u pacjentów (osoby zaszczepione i niezaszczepione), u których infekcji towarzyszyło uczucie łamania w kościach.

Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż miesiąc od przejścia COVID-19, pacjenci powinni zgłosić się do lekarza. Jeżeli ból pleców nie jest objawem innej choroby, wskazana może być rehabilitacja, coraz częściej stosowana w rekonwalescencji long COVID po przebyciu infekcji.

COVID-19 a ból pleców – ważna diagnostyka

Nie zawsze ból pleców musi wskazywać jednoznacznie na zakażenie koronawirusem – dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą mieć wiele różnorodnych powodów. Należą do nich między innymi zwyrodnienie kręgosłupa, dyskopatia, zapalenie stawów, kontuzje, osteoporoza i wady postawy. Ból kręgosłupa może być wywołany również nadmiernym wysiłkiem lub zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej.

Jednak nigdy objaw ten nie powinien być lekceważony – zwłaszcza, gdy występuje wraz z innymi dolegliwościami, które mogłyby wskazywać na COVID-19. Aby potwierdzić infekcję koronawirusem, należy wykonać test – najlepiej RT-PCR, przeprowadzany najszybciej po pojawieniu się objawów infekcji górnych dróg oddechowych, wykrywający bieżące zakażenie wirusem. Test antygenowy powinien być natomiast wykonywany u pacjentów z objawami COVID-19 w ciągu pierwszych 5-7 dni od ich wystąpienia.

Ból kręgosłupa przy COVID-19 – jak leczyć ból pleców?

Ból pleców w czasie COVID-19 mija zazwyczaj wraz z pokonaniem choroby przez organizm. Leczenie koronawirusa polega przede wszystkim na wdrożeniu leczenia zachowawczego. Dolegliwości skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (tak jak w przypadku grypy), a także środki w maściach stosowanych miejscowo. Kwestię leków najlepiej skonsultować z lekarzem.

Chory powinien w czasie zakażenia dużo odpoczywać i unikać przemęczania się. Jednocześnie, po odzyskaniu sił warto wykonywać delikatne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców, które uległy osłabieniu w trakcie choroby. Rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty powinna być odpowiednio dostosowana do stanu fizycznego i możliwości indywidualnych pacjentów.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.