Leki na ból kręgosłupa – na jak długo przynoszą ulgę? Sprawdź działanie

Bóle kręgosłupa często mają charakter napadowy, co uniemożliwia dotarcie do specjalisty na czas. Pojawiające się dolegliwości najczęściej wynikają z dysfunkcji mięśni otaczających kręgosłup. Terapia polega na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jakie substancje czynne są pomocne w łagodzeniu bólu kręgosłupa? Co jest przeciwwskazaniem do przyjmowania leków na ból pleców?

Rodzaje leków na ból kręgosłupa 

Preparaty na bóle kręgosłupa dostępne są w różnych formach. Doustne tabletki sprawdzają się w łagodzeniu bólu o lekkim lub umiarkowanym nasileniu. Większość środków doustnych nie może być stosowana w długich terapiach, ze względu na to, iż są metabolizowane w wątrobie, co grozi obciążeniem organu. Ulgę w bólu przynoszą również leki do stosowania zewnętrznego w postaci żelu lub maści. Mają one zastosowanie przede wszystkim  u osób drobnych, z niewielką ilością tkanki tłuszczowej. W przypadku bólu ostrego lub o bardzo silnym natężeniu, lekarz może zlecić stosowanie zastrzyków przeciwbólowych. Czas trwania i intensywność terapii dobierana jest indywidualnie do pacjenta.

Leki Na Bol Kregoslupa
Leki na ból kręgosłupa

Leki na ból pleców i ich substancje czynne

Leki na ból kręgosłupa mają jedynie działanie objawowe. Nie mogą być stosowane jako alternatywa dla prawidłowej profilaktyki, rehabilitacji i zabiegów fizjoterapii. Przepisywane przez lekarza środki zazwyczaj mają działanie kompleksowe – przeciwzapalne, przeciwbólowe, a niekiedy też przeciwgorączkowe. Czas działania leku zależy od substancji czynnej w nim zawartej. 

Substancje czynne stosowane w lekach na ból kręgosłupa: 

  • Paracetamol – substancja czynna występująca w lekach ogólnodostępnych bez recepty. Wykazuje działanie przeciwbólowe, ale nie działa przeciwzapalnie. Zalecana jest do łagodzenia bólu o lekkim lub umiarkowanym nasileniu. Przeciwbólowe działanie paracetamolu utrzymuje się od 4 do 6 godzin. Terapia paracetamolem bez konsultacji z lekarzem może trwać maksymalnie 14 dni
  • Kwas acetylosalicylowy – substancja czynna uśmierzająca silniejszy ból kręgosłupa. Działa od 3 do 6 godzin. Ma również działanie przeciwzapalne. Środki zawierające kwas acetylosalicylowy mogą być przyjmowane bez konsultacji z lekarzem najdłużej przez 3 dni. Substancji czynnej nie powinno się mieszać z innymi preparatami o działaniu przeciwbólowym.
  • Tramadol – jest opioidową substancją o działaniu przeciwbólowym. Stosowany jest w dolegliwościach o umiarkowanym lub dużym nasileniu. Substancja ta jest podawana pacjentom tylko pod ścisłą kontrolą lekarza. Czas działania przeciwbólowego leków z tramadolem wynosi od 3 do 4 godzin.  Jej skutkiem ubocznym jest działanie lekko nasenne i uspokajające. Leki z tą substancją nie mogą być podawane kobietom w ciąży. 
  • Diklofenak to substancja stosowana w leczeniu ostrego bólu pleców odcinka lędźwiowego. Ma również działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Substancja łagodzi bóle stawów, bóle pooperacyjne i dolegliwości wynikające ze schorzeń reumatycznych. Czas jej działania przeciwbólowego to od 4 do 5 godzin. 
  • Kodeina – substancja czynna do łagodzenia bólu kręgosłupa o charakterze ciągłym i dużym nasileniu. Czas jej działania wynosi do 6 godzin. Leki zawierające tę substancję nie mogą być przyjmowane przez kobiety w ciąży i matki karmiące.
  • Meloxicamum – substancja stosowana do łagodzenia ostrego bólu kręgosłupa. Ma również działanie przeciwzapalne. Preparaty zawierające ten składnik włączane są do terapii leczenia zesztywniającego zapalenia stawów. Czas utrzymywania się substancji we krwi wynosi do 20 godzin. 

Leki na bóle kręgosłupa – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem przyjmowania leków na ból kręgosłupa jest alergia na substancję czynną leku. Szczególną ostrożność powinni też zachować pacjenci cierpiący na: zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, choroby układu krążenia, schorzenia serca, wrzody żołądka. Konsultacja lekarska wskazana jest również dla kobiet w ciąży i karmiących mam. 

Z racji różnorodnego nasilenia bólu kręgosłupa, dolegliwość ta nigdy nie powinna być leczona na własną rękę.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.