Zaskórniki (zamknięte i otwarte) – skąd się biorą, jak się pozbyć?

Najważniejsze informacje:

 • Zaskórniki są jednym z najczęstszych objawów chorób skórnych, szczególnie w przypadku trądziku.
 • Zaskórniki powstają wskutek zatkania ujścia mieszków włosowych przez nadmiar sebum i martwe komórki naskórka.
 • Są dwa podstawowe rodzaje zaskórników: zaskórniki zamknięte to niewielkie grudki pod powierzchnią skóry, a zaskórniki otwarte są widoczne jako ciemne punkty. Najczęściej występują na nosie, na brodzie i na czole, ale mogą wystąpić na całej powierzchni twarzy.
 • Kosmetyki na zaskórniki mają za zadanie przede wszystkim usunąć nadmiaru sebum, normalizować pracę gruczołów łojowych, usunąć zaskórniki i zapobiec powstawaniu nowych wyprysków. 
Zaskorniki Zamkniete
Zaskórniki zamknięte

Zaskórniki są jednym z najbardziej powszechnych problemów skórnych. Mogą dotykać osób w każdym wieku i wpływać na samopoczucie i pewność siebie. Skąd się biorą zaskórniki? Jak sobie z nimi radzić? Jak leczyć i usuwać zaskórniki? O czym może świadczyć pojawienie się zaskórników otwartych lub zamkniętych na skórze? Oto sprawdzone sposoby i kosmetyki na zaskórniki.

Co to są zaskórniki?

Zaskórniki to jeden z najpowszechniejszych objawów chorób skórnych, w szczególności trądzikuSą to drobne zmiany skórne, pojawiające się gdy pory – małe otwory na powierzchni skóry, gdzie znajdują się mieszki włosowe – zostają zablokowane przez nadmiar sebum i martwych komórek skóry.

Jak powstają zaskórniki i wągry?

Skóra naturalnie produkuje sebum, oleisty płyn wydzielany przez gruczoły łojowe, który ma na celu nawilżenie skóry i włosów, utrzymanie ich dobrej kondycji i ochronę przed zewnętrznymi czynnikami (takimi jak np. bakterie czy zanieczyszczenia). Sebum swobodnie wydzielane jest na powierzchnię skóry przez pory przy ujściach mieszków włosowych. Jednak różne czynniki, takie jak zmiany hormonalne, dieta lub stres lub mogą sprawić, że gruczoły łojowe zaczną produkować nadmiar sebum.

W takiej sytuacji nadmiar sebum z gruczołów łojowych może zacząć mieszać się z martwymi komórkami, które naturalnie złuszczają się z powierzchni skóry. Ta mieszanka sebum i martwego naskórka może tworzyć „zatyczkę” w porze skóry, prowadząc do powstania zaskórników.

Podobnie zanieczyszczenie środowiska i makijaż mogą przyczyniać się do zablokowania porów, sprzyjając tworzeniu zaskórników. Powstawanie zaskórników to naturalny proces, które może zachodzić w skórze nawet przy bardzo starannej pielęgnacji. Przede wszystkim ważne jest zrozumienie, że zaskórniki nie są wynikiem braku higieny.

Zaskórniki można podzielić na dwa główne typy: zaskórniki otwarte (czarne) i zaskórniki zamknięte (białe).

Zaskórniki otwarte (czarne)

To jeden z głównych typów zaskórników, które są widoczne jako małe, ciemne plamki na skórze. Nie są one ciemne z powodu zanieczyszczeń bądź braku higieny. Ciemna barwa wynika z procesu utleniania, który zachodzi, gdy sebum i martwe komórki skóry na powierzchni porów są wystawione na ekspozycję powietrza.

Zaskórniki otwarte są łatwo widoczne na skórze jako małe, ciemne kropki, często występujące na nosie, czole, brodzie, a nawet na plecach czy klatce piersiowej. Są one zazwyczaj bezbolesne, chociaż mogą powodować nierówną teksturę skóry.

Najlepszym sposobem zapobiegania zaskórnikom otwartym jest utrzymanie skóry czystej i dobrze nawilżonej. Pielęgnacja cery powinna mieć na celu unikanie nadmiernej produkcji sebum, na przykład poprzez utrzymanie zdrowej diety i unikanie stresu.

Zaskórniki zamknięte (białe)

To małe, białe lub żółtawe grudki, które powstają przy ujściach gruczołów łojowych wskutek ich zablokowania. Jednak w przeciwieństwie do zaskórników otwartych, powierzchnia porów jest zamknięta, co oznacza, że ich zawartość nie jest wystawiona na powietrze i nie ulega utlenieniu.

Zaskórniki zamknięte, jak sama nazwa wskazuje, są wynikiem zablokowania porów skóry, które następnie zostają „zamknięte” pod powierzchnią skóry. Pory z zaskórnikami zamkniętymi są całkowicie zablokowane, co prowadzi do powstania małych, białych lub żółtawych guzków pod powierzchnią skóry.

Wygląd zaskórników zamkniętych może się różnić w zależności od osoby i od typu skóry. Mogą one wyglądać jak małe, białe grudki na skórze. W przypadku zaskórników zamkniętych grudki mogą być również praktycznie niewidoczne dla oka, dając skórze jedynie nierówną fakturę.

Zaskórniki zamknięte zazwyczaj nie powodują dużego dyskomfortu, ale jeśli nie są prawidłowo leczone, mogą prowadzić do powstania bardziej poważnych zmian skórnych, takich jak pryszcze lub cysty. Właściwe oczyszczanie, odpowiednia dieta, regularne złuszczanie, a także stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu zaskórników zamkniętych.

Głębokie zaskórniki – czym są?

Głębokie zaskórniki, nazywane także mikrokrostami lub zaskórnikami podskórnymi, to specyficzny rodzaj zaskórników, które powstają, gdy sebum i martwe komórki skóry zatykają pory skóry na większą głębokość niż zaskórniki otwarte lub zamknięte.

Podobnie jak w przypadku płytszych zatkanych porów, głębokie zaskórniki są wynikiem nadprodukcji sebum i nagromadzenia martwych komórek skóry. Mieszanka ta, zamiast być naturalnie wydalana na powierzchnię naskórka, zatyka pory. Jednak głębokie zaskórniki zlokalizowane są głębiej pod powierzchnią skóry, co sprawia, że są trudniejsze do leczenia i mogą prowadzić do poważniejszych dolegliwości skórnych, takich jak trądzik zaskórnikowy, grudkowy lub ropowiczy.

Na skórze głębokie zaskórniki mogą wyglądać jak małe, twarde guzki, które mogą być białe, żółte lub przyjmować kolor skóry. Mogą one być niebolesne, ale w niektórych przypadkach mogą powodować dyskomfort lub ból, zwłaszcza gdy dojdzie do ich zainfekowania.

Choć głębokie zaskórniki są trudniejsze do leczenia ze względu na ich lokalizację, istnieją różne metody, które mogą pomóc w ich eliminacji, takie jak odpowiednie leki, zabiegi dermatologiczne czy zmiana nawyków dotyczących pielęgnacji skóry.

Jak usunąć zaskórniki? Jak się ich pozbyć? Sposoby na zaskórniki

Co na zaskórniki? Czy istnieje jeden uniwersalny sposób na zaskórniki? Zarówno zaskórniki otwarte, jak i zamknięte, można skutecznie kontrolować i leczyć, jeżeli zastosuje się odpowiednie metody. Aby pozbyć się zaskórników, zazwyczaj skuteczne okazuje się połączenie kilku równoległych działań, leczenia i domowych sposobów na zaskórniki. Każda skóra jest inna, a to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie musi być skuteczne przy usuwaniu zaskórników u innej.

Codzienna odpowiednia higiena

Regularne mycie i oczyszczanie twarzy delikatnym kosmetykiem oczyszczającym pomaga usunąć nadmiar sebum i martwe komórki skóry, zapobiegając powstawaniu zaskórników. Ważne jest również, aby unikać powstania stanu zapalnego, a także podrażnienia i uszkodzenia mechanicznego skóry, co może pogorszyć stan zmian skórnych.

Zdrowy styl życia

Dieta bogata w owoce, warzywa, białka i zdrowe tłuszcze, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie stresu mogą pomóc utrzymać skórę w dobrym stanie i zminimalizować ryzyko zaskórników. Razem z odpowiednią higieną, te domowe sposoby na zaskórniki zamknięte i otwarte to pierwszy krok, aby poradzić sobie z tym problemem skórnym.

Złuszczanie naskórka

Regularne (ale nie nadmierne) złuszczanie skóry za pomocą delikatnych peelingów lub kwasów AHA (alfa-hydroksy kwasów) lub BHA (beta-hydroksy kwasów) może pomóc w usunięciu nadmiaru martwych komórek skóry, które mogą prowadzić do powstania zaskórników.

Leki bez recepty na zaskórniki

Istnieje wiele dostępnych bez recepty preparatów i kosmetyków aptecznych, które mogą pomóc w leczeniu zaskórników. Należą do nich preparaty zawierające kwas salicylowy, który pomaga złuszczać skórę i redukować zaskórniki. Alternatywnie można stosować retinoidy, które przyspieszają odnowę komórek skóry. Jednak przed zastosowaniem tych preparatów, warto skonsultować się ze specjalistą.

Profesjonalne zabiegi na zaskórniki

W niektórych przypadkach profesjonalne zabiegi dermatologiczne, takie jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy fototerapia, mogą być skuteczne w leczeniu zaskórników.

Leki na receptę na zaskórniki

W przypadku ciężkich lub trudnych do leczenia zaskórników, lekarz dermatolog może zalecić leki na receptę, takie jak mocniejsze retinoidy (oparte na retinolu, tretynoinie, izotretynoinie lub adapalenie, np. Acnelec, Differin) lub leki hormonalne.

Jak usunąć zaskórniki z nosa? Jakie są sposoby na usunięcie wągrów?

Czarne zaskórniki na nosie to także problem estetyczny. Czarne zaskórniki są szczególnie widoczne na nosie ze względu na jego centralne położenie na twarzy. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby wyeliminować zaskórniki zamknięte i otwarte:

Regularne oczyszczanie

To podstawowy krok w walce z zaskórnikami. Delikatne i niepodrażniające kosmetyki do oczyszczania i mycia twarzy usuwają nadmiar łoju i zapobiegają zatykaniu porów. Ważna jest dokładna higiena skóry przynajmniej dwa razy dziennie, aby usunąć nadmiar sebum i martwe komórki skóry, które mogą zatykać pory.

Złuszczanie – peelingi na zaskórniki

Kosmetyki złuszczające z kwasem salicylowym lub kwasem glikolowym stosowane na skórę nosa pomagają usunąć martwy naskórek i przyczyniają się do odblokowania porów. Zaleca się peeling skóry 2-3 razy w tygodniu, zależnie od jej wrażliwości. Należy ostrożnie wykonywać peelingi jeśli na twarzy występują zmiany zapalne.

Oczyszczanie parowe skóry

Parówki na twarz mogą pomóc otworzyć pory i ułatwić usuwanie zatkanych porów. Sprawdzonym domowym sposobem na zaskórniki jest umieszczenie twarzy nad miską z gorącą wodą i przykrycie głowy ręcznikiem. Spulchnione i rozszerzone pory ułatwiają usuwanie ciemnych zaskórników. Tego zabiegu nie można jednak wykonywać zbyt często ani przybliżać twarzy zbyt blisko gorącej wody, aby nie podrażnić skóry.

Paski na zaskórniki

To specjalny rodzaj plastrów, które „przyklejają się” do zaskórników i wyciągają je. To dobry sposób, aby zmniejszyć widoczność zmian. 

Profesjonalne zabiegi na usuwanie zaskórników

Jeżeli domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto skonsultować się z dermatologiem. Profesjonalne zabiegi u dermatologa lub kosmetyczki, takie jak mikrodermabrazja lub peelingi chemiczne mogą być bardziej efektywne w usunięciu uporczywych zaskórników.

Co na zaskórniki – jakie kosmetyki wybrać?

Wybór kosmetyków na zaskórniki powinien być świadomy i oparty na wiedzy na temat właściwości składników preparatów. Kosmetyki na zaskórniki powinny być dobrane do typu cery. Skóra tłusta i mieszana zazwyczaj jest bardziej podatna na zaskórniki, dlatego dla tego typu skóry rekomendowane są kosmetyki matujące i regulujące wydzielanie sebum.

Składniki kosmetyków na zaskórniki

Kosmetyki na zaskórniki zawierają zwykle składniki, które pomagają oczyścić skórę i zapobiegać tworzeniu się nowych zaskórników. Oto jak działają niektóre ze składników aktywnych:

 • Kwas salicylowy – jest to jeden z najczęściej stosowanych składników w produktach na zaskórniki. Jest keratolitykiem, co oznacza, że pomaga złuszczać martwy naskórek, zapobiegając tym samym zatykaniu porów. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne i działanie przeciwbakteryjne.
 • Kwas glikolowy – jest to kwas alfa-hydroksylowy, który działa eksfoliująco, pomagając usuwać martwe komórki skóry i odblokowywać pory. Zwiększa także produkcję kolagenu, co pomaga skórze wyglądać młodziej.
 • Retinol – to forma witaminy A, która pomaga regulować procesy odnowy skóry, co zapobiega zatykaniu porów.
 • Niacynamid (witamina B3) – ten składnik pomaga regulować produkcję sebum, co może być szczególnie korzystne dla osób ze skórą tłustą lub mieszaną. Niacynamid ma również działanie przeciwzapalne.
 • Nadtlenek benzoilu – ten składnik jest silnym środkiem antybakteryjnym, który penetruje do porów i neutralizuje bakterie, które mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego i powstawania trądziku.

Dla skóry z problemami nie zaleca się stosowania zbyt agresywnych kosmetyków, które mogą podrażnić skórę i pogłębić problemy. Produkty powinny być łagodne i nawilżające. Walka z zaskórnikami to proces, który wymaga cierpliwości i regularności. Czasami efekty działania odpowiednich kosmetyków można zauważyć dopiero po kilku tygodniach stosowania.

Kosmetyki na zaskórniki: kremy, peelingi, maski, toniki – jakie wybrać?

Kosmetyki na zaskórniki i do cery trądzikowej mogą mieć różne formy, takie jak: żele do mycia twarzy, toniki, peelingi, maski lub kremy. Wszystkie te produkty mają na celu oczyszczenie skóry, złuszczenie martwego naskórka, zredukowanie produkcji sebum, łagodzenie zmian zapalnych i zapobieganie powstawaniu nowych zaskórników. Wybór konkretnego produktu zależy od indywidualnych preferencji, rodzaju skóry i stopnia problemu z zaskórnikami, warto jednak włączyć je do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że różne typy skóry dobrze reagują na wszystkie składniki, dlatego dobrze jest zacząć od stosowania produktów z niskim stężeniem aktywnych składników i obserwować reakcję skóry. W przypadku podrażnienia lub pogorszenia stanu skóry, należy skonsultować się z dermatologiem.

Jakie kosmetyki są polecane do codziennej pielęgnacji skóry z zaskórnikami?

 • krem na zaskórniki – dopasowany do typu skóry, redukujący wydzielanie sebum i delikatnie złuszczający, warto wybierać kremy odżywcze, silnie nawilżające i zawierające antyoksydanty;
 • tonik na zaskórniki – to ważny element codziennej pielęgnacji skóry, jego zadaniem jest oczyszczenie, redukcja produkcji sebum i przywrócenie naturalnego pH skóry; ważne, aby tonik nie zawierał alkoholu ani innych składników nadmiernie wysuszających i podrażniających skórę;
 • peeling na zaskórniki – do stosowania 2-3 razy w tygodniu, ma za zadanie głównie złuszczenie zrogowaciałych komórek, co ma zmniejszyć ryzyko zatykania porów, powstawania kolejnych zaskórników i ich widoczność; zamiast mechanicznych, do skóry z zaskórnikami lepiej wybierać peelingi enzymatyczne z kwasem glikolowym lub salicylowym;
 • maseczka na zaskórniki – to ważne uzupełnienie codziennej pielęgnacji cery problematycznej; maski na zaskórniki mają za zadanie usuwać nadmiar sebum i złuszczać martwe komórki naskórka; dodatkowo składniki powinny głęboko nawilżać skórę, łagodzić stany zapalne i zapobiegać pojawianiu się nowych zaskórników;
 • plastry na zaskórniki – to specjalne paski, które są w stanie „wyciągać” otwarte zaskórniki i udrażniać zatkane pory skóry.

Kwas salicylowy na zaskórniki – jak działa, kiedy stosować?

Zastanawiając się, jaki kwas na zaskórniki będzie skuteczny, warto przede wszystkim szukać preparatów z kwasem salicylowym. Jest on jednym z najczęściej stosowanych składników w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej z zaskórnikami.

Jak działa kwas salicylowy na zaskórniki?

Kwas salicylowy jest rodzajem beta-hydroksykwasu (BHA), który działa głęboko w porach skóry. Ma zdolność do rozpuszczania sebum i innych związków lipidowych, które mogą zatykać pory i prowadzić do powstawania zaskórników.

Główne działanie kwasu salicylowego na zaskórniki obejmuje:

 • złuszczanie – kwas salicylowy delikatnie złuszcza martwe komórki skóry na powierzchni, a także wewnątrz porów, pomagając zapobiegać zatykaniu;
 • regulacja wydzielania sebum – pomaga regulować produkcję sebum, który, jeśli jest produkowany w nadmiarze, przyczynia się do powstawania zaskórników;
 • działanie przeciwzapalne, co pomaga zmniejszyć zaczerwienienia i obrzęki związane z trądzikiem.

Kiedy stosować kwas salicylowy?

Kwas salicylowy można stosować codziennie, ale wszystko zależy od jego stężenia w preparacie oraz reakcji i wrażliwości skóry. Produkty z kwasem salicylowym, takie jak toniki, kremy lub żele, można stosować codziennie na całą twarz (chyba że producent lub specjalista zaleci inaczej), natomiast maseczki i peelingi zwykle stosuje się 1-2 razy w tygodniu, można także na wybrane obszary skóry twarzy.

Należy pamiętać, że kwas salicylowy zwiększa wrażliwość skóry na słońce, więc ważne jest, aby stosować ochronę przeciwsłoneczną podczas korzystania z tych produktów.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.