3112$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Acnelec

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Acnelec – informacje o leku

Lek Acnelec działa podobnie do retinoidów (grupa silnie działających leków stosowanych w chorobach skóry). Stosowany miejscowo na skórę wpływa na normalizację procesów rogowacenia i różnicowania naskórka, zapobiega powstawaniu zaskórników oraz zmniejsza zmiany zapalne (grudki i krosty). Jest wydawany wyłącznie na receptę. Preparat może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.

  • dawki: Acnelec 1 mg/g
  • postać: krem, żel
  • substancja czynna: adapalen (łac. Adapalenum)
  • kategoria: trądzik
  • podmiot odpowiedzialny: Bausch Health Ireland Limited 3013 Lake Drive Citywest Business Campus Dublin 24, D24PPT3 Irlandia
  • wytwórca: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa SA, ul. Wincentego Pola 21, 58-500 Jelenia Góra 

Acnelec – ulotka dla pacjenta

Acnelec – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Acnelec? Cena, refundacja

Acnelec to lek na trądzik dostępny wyłącznie na receptę. Preparat występuje w dwóch postaciach: krem 1 mg/g i żel 1 mg/g. Oba warianty sprzedawane są w tubach o pojemności 30 g.

Acnelec 0,1% (1 mg/g) krem 30 g – cena od 28 do 33 zł

Acnelec 0,1% (1 mg/g) żel 30 g – cena waha się od 26 do 32 zł

Lek nie podlega refundacji – jego cena może być inna w każdej aptece. Cena leku może ulec zmianie w przyszłości. 

Acnelec – opis i właściwości, jak działa

Acnelec – jak działa lek na trądzik? Substancją czynną leku jest adapalen – pochodna kwasu naftalenokarboksylowego. Działanie adapalenu jest podobne do retinoidów, silnych leków przeciwtrądzikowych. Preparat nakładany na skórę pomaga unormować procesy różnicowania i rogowacenia naskórka oraz zapobiega powstawaniu zaskórników otwartych i zamkniętych.

Adapalen działa także przeciwzapalnie – zmniejsza stany zapalne w postaci krostek i grudek i to w większym stopniu od retinoidów. Lek nie reaguje z tlenem oraz nie ulega rozpadowi pod wpływem światła. Stosowany miejscowo nie wchłania się do organizmu w istotnych ilościach – nie był wykrywalny w surowicy krwi nawet po kilku tygodniach aplikowania na duże powierzchnie skóry.

Acnelec – zamienniki

Zamiennikiem leku Acnelec, czyli produktem zawierającym adapalene jest Differin (w postaci kremu lub żelu). Lek wydawany jest na receptę.

Acnelec – skład leku

Skład leku zależy od jego postaci.

1 g Acnelec krem zawiera 1 mg adapalenu.

Substancje pomocnicze: parahydroksybenzoesan metylu E 218, parahydroksybenzoesan propylu E 216, edetynian disodu, glicerol, karbomer 974 P, sześciostearynian metyloglukozy, sześciostearynian metyloglukozy makrogolu 20, skwalan, cyklometykon 5, fenoksyetanol, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.

1 g Acnelec żel zawiera 1 mg adapalenu.

Substancje pomocnicze: parahydroksybenzoesan metylu E 218, edetynian disodu, karbomer 980, glikol propylenowy, poloksamer 182, fenoksyetanol, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Na co pomaga Acnelec? Krem i żel Acnelec z adapalenem przeznaczone są do stosowania miejscowego na zmiany trądzikowe. Preparat wskazany jest w leczeniu osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia cierpiących na trądzik pospolity:

  • łagodny lub średnio nasilony,
  • trądzik grudkowo-krostkowy,
  • trądzik zaskórnikowy.

Acnelec – dawkowanie

Jak stosować Acnelec 1 mg/g? Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Podczas terapii należy przestrzegać następujących zasad aplikacji kremu lub żelu z adapalenem:

  • zalecane dawkowanie Acnelec to stosowanie leku 1 raz na dobę, najlepiej wieczorem żel oraz krem można nakładać tylko zewnętrznie, na zmienioną chorobowo skórę,
  • przed aplikacją leku należy dokładnie umyć skórę, a po osuszeniu skóry ręcznikiem, nakładać po 10-15 minutach niewielką ilość leku na zmiany trądzikowe,
  • podczas aplikacji należy chronić usta, oczy oraz okolicę fałdów nosowo-policzkowych,
  • po aplikacji pacjent powinien dokładnie umyć ręce.

Należy poinformować lekarza, jeśli po 3 miesiącach leczenia adapalenem nie uda się osiągnąć oczekiwanych rezultatów kuracji.

Acnelec – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie zawsze możliwe jest stosowanie leku z adapalenem. Przeciwwskazania do miejscowego stosowania kremu lub żelu Acnelec należą:

  • nadwrażliwość pacjenta na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku Acnelec,
  • ciąża lub starania o ciąże u kobiet,
  • ciężki trądzik pospolity lub trądzik obejmujący dużą powierzchnię skóry.

W razie przypadkowego kontaktu leku z ustami, oczami lub błonami śluzowymi, należy natychmiast przemyć je dużą ilością wody.

W trakcie kuracji kremem lub żelem Acnelec, na skutek zmniejszenia grubości warstwy rogowej naskórka, dochodzi do uwrażliwienia skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego i stosowanych miejscowo leków lub kosmetyków.

Leku na trądzik na receptę nie wolno nakładać na skórę z widocznymi wypryskami innymi niż trądzikowe, skórę uszkodzoną lub po opalaniu.

Na początku stosowania Acnelec może spowodować podrażnienie, wysuszenie i/lub zaczerwienienie skóry. Jeśli dojdzie do wystąpienia takich objawów, należy odstawić preparat na kilka dni, do momentu ustąpienia. 

Żel oraz krem Acnelec mogą wywoływać reakcje alergiczne, także typu późnego, ponieważ w ich składzie znajduje się parahydroksybenzoesan metylu, a w kremie także parahydroksybenzoesan propylu.

Stosowanie leku w nadmiarze nie przyspiesza i nie polepsza wyniku leczenia. Może być jednak przyczyną znacznego zaczerwienienia, złuszczania lub innych objawów podrażnienia skóry.

Nie zaobserwowano wpływu leku Acnelec krem na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, obsługiwania maszyn i sprawność psychofizyczną.

Interakcja z innymi lekami

Leku Acnelec nie należy stosować podczas przyjmowania retinoidów, innych leków przeciwtrądzikowych (o podobnym mechanizmie działania) oraz jakichkolwiek preparatów, które mogą podrażniać skórę.

Możliwa jest terapia skojarzona z niektórymi innymi lekami na trądzik, w tym:

  • erytromycyną 4%,
  • fosforanem klindamycyny 1%,
  • nadtlenkiem benzoilu 10%.

Wówczas należy aplikować je rano, a żel lub krem Acnelec stosować wieczorem.

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych bez recepty.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Acnelec w ciąży

Stosowanie leku Acnelec w ciąży jest przeciwwskazane. Również pacjentki starające się o dziecko nie powinny go używać. Jeśli podczas leczenia pacjentka zajdzie w ciąże, lek należy odstawić. 

Retinoidy do stosowania miejscowego, o ile są używane zgodnie z zaleceniami, są wchłaniane w minimalnym stopniu i powodują niewielką ekspozycję układową. Mimo to istnieje ryzyko działania teratogennego, na przykład wtedy, gdy lek będzie nakładany na uszkodzoną skórę lub zostanie przedawkowany.

Acnelec i karmienie piersią

Kobiety karmiące mogą stosować lek. Preparatu nie należy jednak nakładać na skórę klatki piersiowej, aby zminimalizować ryzyko doustnego przyjęcia przez dziecko.

Acnelec – skutki uboczne

U szczególnie wrażliwych pacjentów stosowanie preparatu może spowodować wystąpienie obrzęku naczynioruchowego lub ciężkiej reakcji alergicznej. Reakcje o nieznanej częstości mogą stanowić zagrożenie dla pacjenta i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Do ich objawów należą:

  • obrzęk gardła, warg lub twarzy powodujący trudności w oddychaniu lub połykaniu,
  • świąd, wysypka, pokrzywka,
  • zawroty głowy.

Pozostałe skutki uboczne leku obejmują:

częste działania niepożądane Acnelec: podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, suchość lub zaczerwienienie skóry (rumień),

niezbyt częste działania niepożądane: nasilenie trądziku, swędzenie skóry, łuszczenie się skóry, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk z podrażnienia, uczucie dyskomfortu skóry, oparzenie słoneczne,

działania niepożądane występujące z nieznaną częstością: obrzęk skóry, ból skóry, obrzęk powiek, swędzenie powiek, podrażnienie lub zaczerwienienie powiek, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry, zmiana koloru skóry (ciemnienie jasnej lub rozjaśnienie ciemniejszej skóry), oparzenie w miejscu aplikacji.

Przechowywanie leku

Krem i żel Acnelec 1 mg/g należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. Nie zamrażać. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby wynosi 6 miesięcy.


Inne leki na trądzik:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Acnelec (3)

Stosowanie Acnelec 1 mg/g u dzieci poniżej 12. roku życia nie jest zalecane.

Jeżeli po 3 miesiącach od rozpoczęcia kuracji nie nastąpi wyleczenie, lekarz powinien podjąć decyzję o dalszym stosowaniu preparatu.

Podczas leczenia pacjent powinien unikać ekspozycji na światło słoneczne i inne źródła promieniowania UV. Zaleca się stosowanie filtrów ochronnych i osłanianie leczonego miejsca ubraniem. Te ograniczenia wynikają z faktu, że adapalen spłyca warstwę rogową naskórka. Z tego powodu podczas terapii skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieniowania UV, a także na inne leki i kosmetyki nakładane miejscowo.

e-Konsultacja z Receptą Online
Acnelec

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.