Najważniejsze informacje:
Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiesz się, jak działa Tetracyclinum i jakie dawki leku są zazwyczaj zalecane. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl. Tam też możesz zamówić e-receptę na lek Tetracyclinum.
postać / dawka | maść 30 mg/g |
substancja czynna | chlorowodorek tetracykliny (Tetracyclini hydrochloridum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | opne zakażenia skóry, zapalne formy trądziku grudkowo-krostkowego (grudki, krosty, cysty, guzy, torbiele ropne), trądzik ropowiczy |
podmiot odpowiedzialny | CHEMA-ELEKTROMET Spółdzielnia Pracy, ul. Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów |
Lek nie jest objęty refundacją i występuje pod postacią maści w dawce 30 mg/g.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Lek Tetracyclinum zawiera substancję czynną - chlorowodorek tetracykliny. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Tetracyklina działa na wiele bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich, a także na bakterie wywołujące trądzik.
Produkt leczniczy stosuje się miejscowo:
Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.
Sprawdź opinie pacjentów o Tetracyclinum.
Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Tetracyclinum TZF, Pylera, Polcortolon.
Inne leki stosowane na trądzik to m.in. Aknemycin plus, Clindacne.
Substancją czynną leku jest chlorowodorek tetracykliny. Jeden gram maści zawiera 30 mg tetracykliny chlorowodorku
Pozostałe składniki leku to wazelina biała.
Tetracyclinum - jak stosować ten lek? Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Produkt leczniczy należy stosować miejscowo na skórę. Po nałożeniu preparatu należy umyć dokładnie ręce.
Zaleca się, aby cienką warstwą leku pokrywać powierzchnię skóry zmienioną chorobowo 2-3 razy na dobę.
Niekiedy preparat stosuje się w opatrunku zamkniętym. Leczenie trwa zazwyczaj 4-6 tygodni, ale jeśli jest to konieczne, lekarz może wydłużyć jego czas do 12 tygodni.
Jeśli po 2 tygodniach leczenia pacjent nie zauważy poprawy należy skontaktować się z lekarzem.
Nie należy stosować leku:
Środki ostrożności:
Jeśli na skórze pojawią się np. obrzęki, zaczerwienienie, rumień należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się ze specjalistą.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Brak jest informacji na temat interakcji Tetracyclinum z innymi lekami.
Nie należy stosować leku w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Tetracyclinum, tak jak inne leki może powodować działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że objawy niepożądane nie występują u każdego pacjenta.
Do działań niepożądanych Tetracyclinum należą:
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym objawy niepożądane niewymienione należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie poinformować lekarza prowadzącego.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Tetracyclinum.
Nie zaleca się picia alkoholu podczas przyjmowania leku Tetracyclinum.
Tetracyclinum TZF to antybiotyk z grupy tetracyklin w formie tabletek powlekanych. Zazwyczaj zalecana dawki leku wynosi 750 mg do 1,5 g na dobę w dawkach podzielonych podawanych co 6 godzin. Lek należy podawać pomiędzy posiłkami (1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku), popijając szklanką wody.
Pierwsze efekty widoczne są zazwyczaj po ok. 3-4 tygodniach stosowania leku. Są przypadki, że efekty widoczne są dużo szybciej. Wszystko zależy od organizmu i indywidualnych cech pacjenta.
Tetracyclinum występuje tylko i wyłącznie na receptę. Na polskim rynku obecnie nie ma produktów z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty.