Trądzik na policzkach – przyczyny, jak się pozbyć?

Najważniejsze informacje:

 • Trądzik na policzkach i żuchwie może pojawić się u osób w każdym wieku.  U nastolatków jest zwykle związany z trądzikiem młodzieńczym, u dorosłych może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych.
 • Objawy trądziku na policzkach zwykle przypominają te charakterystyczne dla innych odmian trądziku i mogą obejmować zaskórniki, wypryski, pryszcze i inne zmiany skórne.
 • Leczenie trądziku na policzkach zależy od przyczyn i nasilenia dolegliwości. Istotna jest również właściwa pielęgnacja skóry.
Tradzik Na Policzkach
Trądzik na policzkach

Trądzik na policzkach to problem skórny, który może pojawić się u młodzieży i dorosłych. Podstawowym objawem jest występowanie zaskórników, ropnych pryszczy oraz innych zmian skórnych na obszarze policzków, a czasem również żuchwy. Za występowanie trądziku na policzkach najczęściej odpowiadają hormony, dieta i stres. Leczenie dolegliwości wymaga indywidualnego podejścia. Od czego robią się zaskórniki na policzkach? Jakie leki stosować i jak pielęgnować skórę?

Ropne pryszcze i zaskórniki na policzkach – trądzik

Trądzik to dolegliwość mocno kojarząca się z wiekiem młodzieńczym, ale zmiany skórne mogą pojawiać się również u dorosłych. Wyróżnia się kilka rodzajów i lokalizacji trądziku, a jednym z nich jest ten występujący na policzkach. Często towarzyszą mu ropne pryszcze na policzkach i zaskórniki, które mogą być niezwykle uciążliwe i wpływać na samoocenę.

Trądzik na policzkach i żuchwie u nastolatków

Okres dojrzewania to czas wielu zmian w organizmie, a wiele z nich widocznych jest na zewnątrz. Jedną z najbardziej dokuczliwych jest pojawianie się pryszczy, szczególnie trądziku na policzkach i żuchwie, który trudno ukryć. 

W czasie dojrzewania organizm zaczyna produkować więcej hormonów, zwłaszcza androgenów. Hormony te stymulują gruczoły łojowe do produkcji sebum, co może prowadzić do zapychania porów skóry i powstania zaskórników. Gdy dostaną się do nich bakterie, może dojść do stanu zapalnego, który objawia się jako czerwone, bolesne pryszcze.

Trądzik na policzkach i żuchwie u nastolatków może być trudny do opanowania, ponieważ skóra w tych obszarach jest często bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. 

Co oznacza trądzik na policzkach u dorosłych?

Występowanie trądziku na policzkach u dorosłych jest znacznie rzadszym zjawiskiem, które może być związane z różnymi czynnikami, dlatego nie należy ignorować tego objawu.

Trądzik na policzkach u dorosłych stosunkowo rzadko wiąże się ze zmianami hormonalnymi, choć może być jednym z objawów zespołu policystycznych jajników lub nieprawidłowości w pracy tarczycy. Znacznie częściej za rozwój dolegliwości odpowiadają nietolerancje pokarmowe i alergie. Wielu pacjentów wiąże występowanie pryszczy na policzkach z dietą i/lub stresem. Podwyższony poziom hormonów stresu może wpływać na aktywność gruczołów łojowych oraz osłabiać odporność organizmu, dlatego może prowadzić do powstawania zaskórników na policzkach i stanów zapalnych.

Zmiany na policzkach u dorosłych, takie jak zaczerwienia i krosty, mogą być również pierwszym objawem trądziku różowatego, dlatego zawsze należy skonsultować się ze specjalistą.

Trądzik na policzkach – przyczyny

Trądzik na policzkach, jak większość odmian przypadłości, może mieć wiele przyczyn, a może być również wynikiem oddziaływania kilku czynników. Najczęściej do rozwoju dolegliwości dochodzi w wyniku:

 • zmian hormonalnych – fizjologiczne zjawisko w okresie dorastania. U dorosłych jest zwykle oznaką nieprawidłowości. Hormony mogą prowadzić do zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, co może przyczyniać się do zatykania porów i powstawania trądziku,
 • błędów żywieniowych – badania sugerują, że dieta bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak białe pieczywo, ciastka czy słodycze, może przyczyniać się do powstawania pryszczy. W przypadku trądziku na policzkach częstą przyczyną jest spożywanie produktów alergizujących lub słabo tolerowanych przez organizm,
 • uczulenia – dotyczy przede wszystkim alergii pokarmowych, ale również kontaktowych, szczególnie w przypadku nieodpowiednich kosmetyków, ponieważ skóra na policzkach jest delikatna i wrażliwa,
 • stresu – prowadzi do zwiększonej produkcji hormonów, takich jak kortyzol, które mogą stymulować gruczoły łojowe do produkcji sebum. Zwykle nie jest odpowiedzialny za powstawanie pierwotnych zmian, ale za zaostrzenie objawów trądziku na policzkach i brodzie,
 • niewłaściwej pielęgnacji skóry – przede wszystkim używanie kosmetyków uczulających lub zatykających pory oraz nieodpowiednie (agresywne) oczyszczanie skóry.

Objawy trądziku na policzkach

Trądzik na policzkach może objawiać się na różne sposoby i nie zawsze musi mieć typowe symptomy. Zazwyczaj początkowo obserwuje się zaskórniki na policzkach (otwarte lub zamknięte). Wraz z rozwojem dolegliwości dochodzi do powstawania grudek, krost i ropnych pryszczy na policzkach. Zmiany skórne mogą występować również w postaci zaczerwienienia, przebarwienia lub blizn (jako powikłanie po poważnych postaciach trądziku).

Niektóre osoby z trądzikiem na policzkach mogą odczuwać napięcie skóry lub swędzenie w miejscach, gdzie pojawiają się wypryski.

Trądzik na jednym policzku

Zdarza się, że zmiany skórne pojawiają się tylko na jednym policzku. Taka sytuacja wynika najczęściej z alergii kontaktowej, ale jeśli wypryski nie ustępują, może to świadczyć o pewnych nawykach pacjenta. Skóra na policzkach jest wrażliwa, dlatego może bardziej reagować na niektóre czynniki, np. spanie na jednym boku albo dotykanie policzka ręką.

Trądzik na policzkach – jak się pozbyć dolegliwości?

Pozbycie się trądziku na policzkach może być wyzwaniem, ale istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc zminimalizować objawy i poprawić wygląd skóry. Duże znaczenie ma właściwa pielęgnacja, ale w przypadku poważnych zmian konieczne jest specjalistyczne leczenie dolegliwości.

Trądzik na policzkach – leki bez recepty

Na rynku dostępne są różnego rodzaju maści, żele i kremy na trądzik na policzkach.  Dostępne bez recepty preparaty miejscowe zawierają składniki, takie jak: kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy, które pomagają zwalczać bakterie, zmniejszać stan zapalny i przyspieszać regenerację skóry.

Trądzik na policzkach – leki na receptę

Rozległe i dokuczliwe zmiany na policzkach wymagają konsultacji z lekarzem, który zdecyduje o najwłaściwszych metodach postępowania. Dorośli pacjenci mogą zostać skierowani na dodatkowe badania w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. Jeśli za zmiany nie odpowiadają wahania hormonalne, może istnieć potrzeba przeprowadzenia testów na alergie pokarmowe.

W przypadku poważnych zmian skórnych leczenie obejmuje zazwyczaj preparaty miejscowe, takie jak retinoidy (np. Izotziaja, Isotrex), antybiotyki (np. Dalacin T, Klindacin T) oraz wpływające na produkcję sebum (np. Acnatac, Duac).

W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie leków o działaniu ogólnym. Najczęściej stosuje się antybiotyki (przy zakażeniu skóry, np. Dalacin C, Clindamycin MIP), retinoidy (np. Izotec, Axotret, Curacne) lub leki hormonalne (np. Cyprodiol, Syndi-35).

Zabiegi dermatologiczne na trądzik na policzkach i żuchwie

Niektóre osoby z trądzikiem na policzkach mogą skorzystać z zabiegów dermatologicznych, takich jak mikrodermabrazjaterapia światłem czy terapia laserowa. Zabiegi pomagają zmniejszyć stan zapalny, przyspieszyć odnawianie skóry i zredukować blizny po trądziku.

Pielęgnacja cery z trądzikiem na policzkach

Pryszcze na policzkach wymagają specjalnego podejścia, które pomaga zminimalizować objawy i jednocześnie chroni skórę przed podrażnieniem. Wśród najważniejszych zasad dotyczących postępowania z cerą trądzikową można wyróżnić:

 • delikatne oczyszczanie – pozwala na pozbycie się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Należy stosować produkty przeznaczone do cery tłustej i mieszanej. Można wykonywać również delikatne złuszczanie przy użyciu peelingów enzymatycznych,
 • nawilżanie – kluczowy element pielęgnacji skóry z trądzikiem. Należy używać kremów, które nie powodują zatykania porów,
 • ochrona przed słońcem – opalanie może powodować zaostrzenie objawów, dlatego konieczne jest unikanie bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych lub stosowanie lekkich kremów z wysokim filtrem,
 • unikanie podrażnień – częste dotykanie twarzy może pogorszyć stan skóry, podobnie jak stosowanie agresywnych preparatów do oczyszczania i przesuszenie skóry.

Trądzik na policzkach – dieta

Trądzik na policzkach często wynika z nietolerancji pokarmowych, dlatego może się okazać, że kluczem do walki z przypadłością jest ustalenie, które produkty wywołują niepożądane objawy. Ich wyeliminowanie z diety może wpłynąć na znaczną poprawę wyglądu skóry. 

Należy również pamiętać, że produkty o wysokim indeksie glikemicznym, mogą powodować szybkie wzrosty poziomu cukru we krwi i aktywizację gruczołów łojowych, co może wpływać na powstawanie zmian lub zaostrzenie dolegliwości. 

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.