Poznaj najczęściej powtarzane mity na temat trądziku

W temacie trądziku można uzyskać wiele rad. Niestety, ogrom sprzecznych informacji utrudnia znalezienie sposobów, które faktycznie działają, a mity na temat trądziku mogą wywołać wiele szkód. Jakie są najpopularniejsze mity o trądziku?

Mity Na Temat Tradziku
Mity na temat trądziku

Trądzik dotyka tylko nastolatków

Chociaż schorzenie może dotykać nawet 95% nastolatków, ponieważ szczyt zachorowań przypada na okres dojrzewania, to w rzeczywistości choroba ta występuje powszechnie także u 20,30 i 40 latków. Skóra trądzikowa w dorosłym wieku może być bardziej uciążliwa niż u młodych osób, ponieważ przyczyny jej powstawania są bardziej złożone. 

Częste oczyszczanie twarzy polepsza stan skóry

Niesłusznie uważa się, że czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie trądziku jest brak higieny. Żadne badania nie udowadniają jednak tej tezy. Udowodniono natomiast, że zbyt częste mycie może niekorzystnie wpływać na trądzik i podrażniać skórę. 

Opalanie łagodzi trądzik

Ten mit wziął się ze złudnego wyobrażenia, wynikającego z faktu, że po wakacjach nasza skóra wygląda lepiej. Jednak poprawa jej wyglądu polega na wyrównaniu kolorytu i wysuszenia zmian trądzikowych. Taki stan nie trwa jednak długo, ponieważ gruczoły łojowe zaczynają nadrabiać ilości sebum i prowadzą do nadmiernego łojotoku i nowych zmian trądzikowych. 

Krosty trądzikowe należy wycisnąć

Chociaż czasami aż kusi, aby samodzielnie usunąć wydzielinę z pryszcza, takie działania mogą wydłużyć czas gojenia, zwiększyć ryzyko powstawania blizn i ryzyko zakażenia, dlatego należy powstrzymać się od wyciskania.  

Trądzik można wyleczyć: leczenie powinno odbywać się pod okiem lekarza dermatologa, który przeprowadzi dokładne badania i dobierze odpowiednie leki (np. Acnelec). Niestety jednak w większości przypadków zmian trądzikowych nie da się całkowicie wyleczyć, konieczne jest stosowanie terapii podtrzymującej, która pozwoli kontrolować stan skóry.

Skóra z trądzikiem nie potrzebuje nawilżenia

Mimo tego, że skóra trądzikowa jest tłusta w dotyku i może się wydawać, że nie potrzebuje dodatkowego nawilżenia, przeciwtrądzikowe kuracje miejscowe mogą spowodować wysuszenie skóry. Trzeba pamiętać też, że zwykłe kosmetyki nawilżające mogą zwiększać efektywność trądziku, dlatego do pielęgnacji należy używać niekomedogennych kosmetyków nawilżających, czyli takich, które nie zatykają porów. Unikać trzeba też kosmetyków z alkoholem, gdyż jest to agresywny składnik wysuszający, który chwilowo poprawi stan skóry, aby następnie dolegliwości trądzikowe mogły wrócić ze zdwojoną siłą. 

Trądzik wyklucza makijaż

Jeśli tylko dobierzemy odpowiednie produkty do makijażu, możemy poprawić wygląd skóry. Ważny jest skład i konsystencja produktów. Należy wybierać kosmetyki o lekkich konsystencjach i z zawartością substancji aktywnych dedykowanych skórze trądzikowej. 

Trądzik można wyleczyć po jednym dniu

Chociaż znajdziemy na rynku produkty, które sugerują natychmiastową poprawę stanu skóry, to w rzeczywistości efekty leczenia są widoczne czasami nawet po dwunastu tygodniach. Z tego powodu nie należy przerywać leczenia po kilku tygodniach. 

Czekolada jest czynnikiem prowokującym trądzik

Powszechny pogląd, że jedzenie czekolady wywołuje trądzik, nie ma pokrycia w badaniach. Potrzebnych jest więcej badań i więcej zróżnicowanych prób, aby określić, czy czekolada może zwiększać stany zapalne i co za tym idzie, nasilić objawy trądziku. Bardziej prawdopodobne jest to, że to cukier znajdujący się w słodyczach prowokuje powstawanie nowych wyprysków niż samo kakao. 

Czynnikiem odpowiadającym za trądzik u dorosłych są zaburzenia hormonalne

Choć trądzik pojawia się na skutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, co jest efektem nieprawidłowej pracy hormonów, to jest to przyczyna mniej niż 10% wszystkich przypadków choroby. Częściej jako przyczyny trądziku u dorosłych wymienia się: chroniczny stres, niewłaściwą dietę i pielęgnację, czynniki genetyczne, palenie papierosów i niektóre leki.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.