Leczenie trądziku — który ze sposobów wybrać? Jaki jest najskuteczniejszy?

Na pojawienie się trądziku i nasilenie jego objawów ma wpływ wiele czynników — genetyczne, hormonalne oraz zewnętrzne. Najważniejsze jest dokładne określenie, z jakim rodzajem choroby mamy do czynienia i które czynniki zaostrzają objawy. Tylko wtedy lekarz dermatolog może dobrać odpowiednie leczenie, ponieważ w niektórych sytuacjach uda się zwalczyć chorobę dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie, w innych natomiast konieczna będzie antybiotykoterapia lub hormonoterapia. Trądzik to choroba, którą zwalcza się zwykle leczeniem miejscowym lub ogólnoustrojowym.

Metody Leczenia Tradziku
Metody leczenia trądziku

Trądzik — na czym polega leczenie miejscowe?

Leczenie miejscowe stosuje się w przypadku łagodnej, umiarkowanej i średniej postaci schorzenia. Preparaty stosowane w tej terapii aplikuje się bezpośrednio na zmiany skórne, a dostępne są w postaci maści, żeli, kremów i płynów. W składzie tych produktów znajdziemy m.in.:

  • retinoidy, które hamują powstawanie zaskórników, redukują stany zapalne i wspierają prawidłowe złuszczanie naskórka,
  • antybiotyki, takie jak erytromycyna lub tetracyklina redukujące powstawanie stanów zapalnych,
  • nadtlenek benzoilu o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i złuszczającym, 
  • kwas azelainowy działający przeciwłojotokowo.

Leki miejscowe to również preparaty złożone, takie jak połączenie retinoidów z antybiotykami, nadtlenku benzoilu z antybiotykami czy retinoidów z nadtlenkiem benzoilu. 

Leczenie ogólnoustrojowe

U pacjentów borykających się z ciężkim trądzikiem, z grudkami i cystami, lepiej sprawdzi się leczenie ogólnoustrojowe z uzupełnieniem w postaci preparatów miejscowych. W przypadku tego leczenie przyjmuje się doustnie:

  • antybiotyki redukujące liczbę bakterii i stany zapalne. Leki należy przyjmować przez kilka miesięcy, ale nie dłużej niż pół roku,
  • tabletki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogennym, jeśli trądzik jest efektem zaburzeń hormonalnych, sprawdzą się u tych kobiet, u których objawy nasilają się przed menstruacją,
  • izotretinoinę zwalczającą bakterie, redukującą stany zapalne i hamującą łojotok.

Należy jednak pamiętać, że decyzja w sprawie leczenia należy ostatecznie do lekarza prowadzącego. Stosowany lek to m.in. Acnelec.

Terapia hormonalna

Ten rodzaj terapii jest wykorzystywany szczególnie u kobiet, u których z różnych przyczyn leczenie pochodnymi witaminy A jest niemożliwe. Ten rodzaj terapii powinien trwać 6-12 miesięcy, natomiast poprawa wyglądu i kondycji skóry jest widoczna po upływie 4-6 tygodni od rozpoczęcia leczenia. 

Zabiegi na trądzik

Lekarz dermatolog oprócz leczenia może zaproponować również zabiegi poprawiające wygląd skóry. Zaliczamy do nich peelingi medyczne, z użyciem kwasów: migdałowego, glikolowego, pirogronowego czy TCA. Również mikrodermabrazja, która polega na mechanicznym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka, oczyszcza i wygładza skórę, zmniejsza ilość grudek i zwęża pory. Zabiegi laserowe natomiast doskonale sprawdzą się na blizny potrądzikowe. 

Domowe sposoby na trądzik

Domowe i naturalne sposoby na trądzik będą doskonałym wsparciem leczenia farmakologicznego. Olejki eteryczne mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, odżywcze oraz nawilżające. Ponadto, mogą normalizować pracę gruczołów łojowych i chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Najlepsze dla skóry trądzikowej będą olejek herbaciany, lawendowy, różany i rycynowy. 

Zbawiennym działaniem wykazuje się także przemywanie twarzy tonikiem zawierającym w składzie ogórek. To warzywo jest źródłem wielu witamin, więc odżywia skórę i wspomaga regenerację naskórka. Inne dobroczynne substancje, których można użyć do pielęgnacji skóry trądzikowej to: miód, jogurt naturalny, rumianek, mleko, siemię lniane, rozmaryn i truskawki, z których można własnoręcznie wykonać maseczki na trądzik. Domowe sposoby to także odpowiednia dieta, która ogranicza potrawy tłuste, smażone, pikantne i z dużą zawartością cukru. Dla zdrowia i kondycji skóry warto je zamienić na warzywa, owoce, ryby, nasiona, orzechy i zboża.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.