Trądzik — czy to problem dotyczący tylko nastolatków? Wyjaśniamy

Trądzik jest powszechnie znanym i występującym u około 70 procent społeczeństwa przewlekłym schorzeniem skóry. Charakteryzuje się zmianami skórnymi (krosty, zaskórniki i grudki) oraz łojotokiem zlokalizowanymi najczęściej na twarzy, plecach i klatce piersiowej. I chociaż najczęściej kojarzony jest z okresem dorastania i towarzyszącej mu burzy hormonalnej dorośli cierpią na niego równie często. Rodzaje trądziku to trądzik pospolity (młodzieńczy), skupiony, ropowiczy, różowaty, bliznowaty, niemowlęcy i zawodowy. Trądzik należy do problemów widocznych i uciążliwych, więc należy jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja i odpowiednio dobrane preparaty na trądzik, ponieważ problem nie ustąpi samodzielnie. Rodzaj trądziku zależny jest od typu zmian skórnych, czasu i przyczyny ich powstania. 

Problem Tradziku
Problem trądziku

Mechanizm powstawania trądziku

Przy jednoczesnym rogowaceniu naskórka i wzmożonej produkcji wydzieliny gruczołów łojowych, czyli sebum, wydzielina nie może się wydostać na powierzchnię skóry, co powoduje zatkanie ujścia przewodów gruczołów łojowych. Sebum, które jest uwięzione w naskórku, wywołuje zmiany skórne. Prowadzi to do powstania mikrozaskórników, które następnie przeobrażają się w zamknięte zaskórniki. Pod wpływem enzymów bakterie beztlenowe, które świetnie czują się w takim środowisku, zaczynają rozkładać sebum do formy kwasów tłuszczowych, podrażniających okoliczne tkanki. To powoduje stany zapalne, które nieleczone mogą zamienić się w nacieki, guzki czy nawet torbiele. 

Czynniki prowokujące powstawanie trądziku

Cera trądzikowa może pojawić się dzięki uwarunkowaniom genetycznym. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który ma wpływ na wywołanie trądziku. Wyróżniamy wśród nich przede wszystkim nieprawidłową pracę gruczołów łojowych, spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi. Taka sytuacja ma miejsce w okresie dojrzewania, w ciąży, podczas menopauzy czy u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników. Również stres zaostrza objawy trądziku, gdyż podwyższony poziom kortyzolu aktywuje gruczoły łojowe i stymuluje je do nadmiernego wydzielania sebum. Należy uważać na leki z kortyzolem, a także te ze związkami bromu, litem, jodem i leki antykoncepcyjne. Objawy cery trądzikowej będą się nasilać po spożyciu sztucznych barwników, konserwantów, aromatów i produktów z wysokim indeksem glikemicznym. 

W jaki sposób leczyć zmiany trądzikowe?

Wyeliminowanie trądziku to proces wymagający systematyczności i cierpliwości. Na początek wymagana jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który może profesjonalnie określić stan skóry i zaproponować najlepszy rodzaj leczenia. Nierzadko trądzik wymaga leczenia przy pomocy antybiotykoterapii (np. Clindacne). Osoby posiadające cerę trądzikową powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacji skóry:

  • oczyszczanie twarzy – nieusunięte substancje, jak martwy naskórek i zanieczyszczenia, atakują skórę i zatykają gruczoły łojowe. Regularne oczyszczanie wspiera odpowiedni poziom pH skóry,
  • peeling — zmniejsza rogowacenie skóry i ogranicza wydzielanie sebum, ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Doskonałym wyborem będą peelingi enzymatyczne (owocowe lub ziołowe) i kremy z kwasami owocowymi.

Najważniejsze, o czym należy pamiętać, jest to, że zmian skórnych nie wolno wyciskać, ponieważ prowadzi to do podrażnień i stanów zapalnych. Opróżnione gruczoły łojowe nadrabiają zaległości i zaczynają intensywnie produkować sebum.

Używane kosmetyki przeciwtrądzikowe nie powinny być komedogenne, ponieważ taka formuła nasila objawy trądziku. Preparaty na trądzik nie powinny być także tłuste i w formie oleju ani zbytnio wysuszające i odtłuszczające, ponieważ sucha skóra aktywuje pracę gruczołów łojowych. Warto wiedzieć, że cera trądzikowa również potrzebuje nawilżenia, dlatego odpowiedni krem powinien wykazywać również takie działanie.