e-Konsultacja z Receptą Online

Clindacne

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Clindacne – informacje o leku

Clindacne to lek w postaci żelu stosowany przy łagodnych i umiarkowanie nasilonych stanach trądziku pospolitego (podskórnego). Preparat jest przeznaczony dla pacjentów powyżej 12. roku życia i służy wyłącznie do użytku zewnętrznego. 

  • dawki: Clindacne 10 mg/g
  • postać: żel
  • substancja czynna: klindamycyna (łac. clindamycinum
  • kategoria: Trądzik
  • podmiot odpowiedzialny: Bausch Health Ireland Limited, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3, Irlandia
  • wytwórca: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa SA, ul. Wincentego Pola 21, 58-500 Jelenia Góra

Clindacne – ulotka dla pacjenta

Clindacne – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Clindacne? Cena, refundacja

Lek Clindacne w żelu sprzedawany jest w tubach o pojemności: 30 g i 15 g. Lek jest dostępny tylko na receptę, dlatego został wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej i można go kupić jedynie w aptekach stacjonarnych.

Clindacne 10 mg/g żel 30 g – cena waha się od 21 do 27 zł

Clindacne 10 mg/g żel 15 g – cena wynosi od 16,50 do 20 zł

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych, a jego cena może być inna w każdej aptece. Może też ulec zmianie w przyszłości.

Clindacne – opis i właściwości, jak działa

Jak działa Clindacne? Żel 30 g i 15 g Clindacne zawiera substancję czynną fosforan klindamycyny – półsyntetyczny antybiotyk linkozamidowy. Wstrzymuje syntezę białek bakteryjnych, działając zarówno na bakterie tlenowe, jak i większą część bakterii beztlenowych. 

Przede wszystkim klindamycyna hamuje namnażanie bakterii Propionibacterium acnes, które uważane są za przyczynę trądziku podskórnego (pospolitego). Na skutek zmniejszenia liczebności kolonii Propionibacterium acnes maleje wydzielanie kwasów tłuszczowych, co powoduje złagodzenie stanu zapalnego skóry. 

Fosforan klindamycyny w warunkach in vitro nie wykazuje właściwości przeciwbakteryjnych, jednak po aplikacji na skórę szybko ulega hydrolizie i przechodzi do postaci klindamycyny, wykazującej aktywne działanie przeciwtrądzikowe.

Żel 30 g i 15 g, dzięki miejscowemu stosowaniu jedynie w obszarze z lekko lub umiarkowanie nasilonym trądzikiem, wchłania się do organizmu w nieznacznym stopniu.

Clindacne – zamienniki

Żel 30 g i 15 g Clindacne nie ma swojego odpowiednika dostępnego bez recepty. Wszystkie preparaty z klindamycyną – substancją czynną leku na trądzik – są wydawane wyłącznie na podstawie recepty. Produkty zawierające klindamycynę w tej samej postaci, to: Dalacin T, Klindacin T, Normaclin, Clindalin.

Clindacne – skład leku

Antybiotyk na trądzik podskórny w 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci klindamycyny fosforanu.

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Na co pomaga Clindacne? Jest to lek z grupy antybiotyków stosowany przy trądziku pospolitym, w przypadku lekko i umiarkowanie nasilonych postaci trądziku pospolitego. 

Antybiotyk na trądzik Clindacne może być używany zarówno w przypadku krost i zaskórników, jak i przy większych zmianach naciekowych na skórze.

Nie należy stosować Clindacne na trądzik podskórny u dzieci poniżej 12. roku życia – nie określono bezpieczeństwa preparatu w tej grupie wiekowej.

Clindacne – dawkowanie

Jak stosować żel 30 g lub 15 g Clindacne? Częstotliwość stosowania antybiotyku na trądzik ustala lekarz. W razie wątpliwości co do sposobu aplikowania żelu na zmiany skórne należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.

Stosowanie u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat

Lek na trądzik pospolity jest przeznaczony do stosowania na miejsca chorobowo zmienione. Przed aplikacją należy najpierw dokładnie oczyścić skórę, a następnie pokryć miejsca objęte zmianami trądzikowymi cienką warstwą żelu Clindacne. Aplikować na zmienioną chorobowo skórę 2 razy na dobę. Po każdym nałożeniu leku należy umyć ręce. 

Lek należy stosować w dokładnie takich dawkach, jakie zalecił lekarz prowadzący. Przedawkowanie Clindacne może spowodować zwiększone wchłanianie antybiotyku na trądzik przez skórę, a w konsekwencji wystąpienie ogólnoustrojowych skutków ubocznych klindamycyny. Jednym z takich działań niepożądanych jest rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Clindacne – przeciwwskazania, środki ostrożności

Clindacne żel na trądzik, mimo skuteczności, nie jest przeznaczony dla każdego pacjenta borykającego się z trądzikiem pospolitym. Przeciwwskazaniem do stosowania Clindacne, będącym lekiem w postaci żelu przeznaczonym dla dorosłych, jest nadwrażliwość na substancję czynną, linkomycynę lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Niektórzy pacjenci są bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia zaburzeń układu pokarmowego po zastosowaniu klindamycyny. Przed zastosowaniem antybiotyku na trądzik należy poinformować lekarza, jeśli w przeszłości u pacjenta występowały:

  • zapalenie jelita,
  • wrzodziejące zapalenie jelita,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • zapalenie okrężnicy związanego ze stosowaniem antybiotyków.

Środek na trądzik podskórny powinien być stosowany wyłącznie na obszar skóry objęty zmianami trądzikowymi. Nie należy stosować leku na skórę zanieczyszczoną lub uszkodzoną.

Trzeba zachować ostrożność, jeśli podczas stosowania antybiotyku na trądzik lub po jego zakończeniu u pacjenta pojawi się biegunka. Uporczywa biegunka, przebiegająca na ogół z bolesnymi skurczami brzucha, może być objawem rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy. Konieczne może być przerwanie kuracji. Lekarz prowadzący ustali przyczynę i zaleci odpowiednie dla pacjenta postępowanie. 

Należy unikać kontaktu leku z oczami, błoną śluzową nosa i ust oraz zranioną skórą. Jeżeli lek dostanie się do oka lub w razie przypadkowego kontaktu leku z błoną śluzową, miejsca te należy od razu przemyć dużą ilością zimnej wody.

Clindacne żel na trądzik podskórny nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcja z innymi lekami

Substancje występujące w Clindacne – leku do lekko i umiarkowanie nasilonych postaci trądziku, mogą oddziaływać na siebie krzyżowo. Poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem kuracji za pomocą preparatu.

Badania laboratoryjne wykazały wzajemne interakcje między klindamycyną a linkomyciną i erytromycyną. 

Substancja czynna, klindamacyna, może wchodzić w reakcje także z innymi środkami, na przykład antagonistami witaminy K, powodując ich silniejsze działanie.

Obserwowano interakcje Clindacne z lekami zwiotczającymi mięśnie (klindamycyna hamuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe) oraz z warfaryną i podobnymi lekami stosowanymi w celu rozrzedzenia krwi (równoczesne ich stosowanie z lekiem Clindacne może spowodować większą skłonność do krwawień). Lekarz może zalecić pacjentowi regularne badania w celu kontrolowania krzepnięcia krwi.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Clindacne w ciąży

Produkt leczniczy Clindacne należy stosować u kobiet ciężarnych wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Dane nie potwierdzają szkodliwego działania klindamycyny na przebieg ciąży, rozwój zarodka i (lub) płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy.

Clindacne i karmienie piersią

Nie należy stosować produktu leczniczego Clindacne podczas karmienia piersią. Badania wykazały, że klindamycyna podawana doustnie lub parenteralnie (pozajelitowo) może występować w mleku matki. Nie wiadomo, w jakim stopniu stosowana miejscowo klindamycyna może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Clindacne – skutki uboczne

Clindacne, jak każdy lek, może wywoływać skutki uboczne. Nie wystąpią one jednak u każdego pacjenta stosującego żel na trądzik. 

Częste (>1/100 do <1/10) działania niepożądane Clindacne: zaburzenia skóry i tkanki podskórnej – podrażnienie, swędzenie.

Rzadkie (>1/10 000 do <1/ 1 000) działania niepożądane: zaburzenia skóry i tkanki podskórnej – wysuszenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, przetłuszczenie skóry, złuszczanie naskórka, zapalenie mieszków włosowych.

Lek zawiera fosforan klindamycyny, który może wchłaniać się z powierzchni skóry do ustroju. Z tego powodu w bardzo rzadkich przypadkach leczenie tym antybiotykiem na trądzik może powodować rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Przechowywanie leku

Przechowuj lek poza zasięgiem dzieci, w temperaturze nieprzekraczającej 25˚C. Nie należy zamrażać żelu ani umieszczać go w lodówce. Przydatność do użycia wynosi 12 miesięcy od pierwszego otwarcia tubki.


Inne leki na trądzik:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Clindacne (3)

Po zakończeniu pierwszego opakowania należy udać się do lekarza prowadzącego w celu określenia dalszego postępowania. Nie należy stosować preparatu dłużej, niż to zalecane.

Antybiotyk na trądzik przeznaczony jest do stosowania miejscowego na zmiany skórne. Przy aplikacji należy uważać na okolice wrażliwe, zwłaszcza wokół oczu.

W trakcie terapii antybiotykiem na trądzik Clindacne najlepiej zrezygnować z używania kosmetyków, takich jak krem nawilżający. Może on zawierać składniki ograniczające lub zmieniające wchłanianie klindamycyny – substancji czynnej leku Clindacne.

e-Konsultacja z Receptą Online
Clindacne

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.