Pielęgnacja skóry trądzikowej — podpowiadamy o czym musisz pamiętać. Czego unikać?

Cera trądzikowa to rodzaj skóry objawiający się regularnie powstającymi na twarzy zaskórnikami, wypryskami, zmianami ropnymi i rozszerzonymi porami, które mogą pozostawiać po sobie nieestetyczne blizny. Zmiany skórne mogą przypominać wysypkę alergiczną, ponieważ zlokalizowane są w jednym miejscu. Głównym celem pielęgnacji jest zmniejszenie tych objawów. Ważne jest, aby pielęgnacja nie była zbyt inwazyjna i nie zawierała składników, które podrażniają lub wysuszają skórę. Takie działanie zaostrzyłoby tylko objawy trądzikowe i zwiększyło wydzielanie sebum. 

Pielegnacja Skory Tradzikowej
Pielęgnacja skóry trądzikowej

Czego nie lubi cera trądzikowa?

Na stan skóry mają wpływ przede wszystkim mocno wysuszające kosmetyki i zbyt częste złuszczanie. Pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej, która opiera się na częstych peelingach i mocno oczyszczających oraz wysuszających kosmetykach, powoduje podrażnienie skóry, a także narusza warstwę lipidową. W konsekwencji prowadzi to do odwodnienia skóry, która zaczyna wytwarzać jeszcze więcej sebum i mocniej się błyszczy. 

Na zaostrzenie trądziku oddziałuje też promieniowanie słoneczne, które wpływa na wysuszenie zmian skórnych. Chociaż na pierwszy rzut oka łagodzi stany zapalne, ostatecznie przesuszona skóra zareaguje nadprodukcją sebum i zwiększoną aktywnością bakterii trądzikowych. Cera trądzikowa niestety nie lubi słońca, dlatego należy pamiętać, że konieczne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych przez cały rok. 

Jakie wyróżniamy etapy pielęgnacji skóry trądzikowej 

Kluczowym elementem pielęgnacji skóry trądzikowej jest dokładne, ale delikatne oczyszczanie. Należy dokładnie oczyszczać skórę z pozostałości kosmetyków do makijażu i innych zanieczyszczeń. Nie należy używać do oczyszczania jedynie płynu micelarnego lub toniku, agresywnie oczyszczać skóry kosmetykami na bazie alkoholu, a także zbyt często i intensywnie złuszczać.  

Najlepiej wprowadzić do wieczornego rytuału pielęgnacyjnego dwa etapy oczyszczania: demakijaż olejkiem i oczyszczanie kosmetykiem na bazie wody. Używaj tylko delikatnych kosmetyków myjących z naturalnym składem, a osuszaj miękkim ręcznikiem, przeznaczonym tylko do twarzy.

Bezpieczny peeling i tonizacja twarzy dla cery trądzikowej

Peeling, czyli złuszczanie martwego naskórka, należy wykonywać minimum raz w tygodniu. Pozwala on oczyścić skórę z resztek zanieczyszczeń, odblokować ujścia gruczołów łojowych i usunąć martwy naskórek bez podrażniania skóry. Peeling mechaniczny można wykonywać jedynie, gdy na skórze nie ma zmian ropnych, natomiast główną dolegliwością są zaskórniki. Tonizacja skóry to ważny element w pielęgnacji, szczególnie przed nałożeniem kremu. Normalizujący tonik do twarzy przywraca skórze równowagę oraz zmniejsza wydzielanie sebum.

Kosmetyki na trądzik

Krem do twarzy w przypadku cery trądzikowej nawilża skórę i zapewnia w niej odpowiednią gospodarkę wodno-tłuszczową. Kremy nie powinny zawierać żadnych substancji drażniących i zapachowych. Najlepiej skonsultować wybrany krem ze swoim lekarzem dermatologiem. Działanie kremu polega na wyciszeniu nadprodukcji sebum, odżywieniu skórę oraz zmatowieniu. Istotne jest, aby taki krem miał wysoki wskaźnik SPF

Podczas wieczornej pielęgnacji, lepiej użyć kremu o gęstszej konsystencji, dzięki czemu dłużej pozostanie na skórze i lepiej ją nawilży. Nie przykrywaj niedoskonałości ciężkimi, matującymi i mocno kryjącymi produktami z zawartością silikonów – które w gruncie rzeczy pogłębiają problem. Wysuszają, wzmagają stany zapalne, ułatwiają namnażanie bakterii i zapychają pory skóry, co może przyczyniać się do powstawania kolejnych zaskórników i pryszczy. Choć silikony wygładzają rozszerzone pory, lepiej używać podkładów i pudrów mineralnych. Nie obciążają niepotrzebnie skóry, ale dają bardzo dobre krycie i maskują zaczerwienienia. 

Czasami potrzebne są leki, aby pozbyć się trądziku. Stosowany lek to m.in. Acnelec.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.