Poznaj 10 naturalnych sposobów na złagodzenie objawów menopauzy 

Istnieje wiele naturalnych sposobów na menopauzę, pozwalających cieszyć się dobrym zdrowiem i świetnym samopoczuciem mimo zachodzącym w organizmie zmian hormonalnych. Najlepsze efekty daje połączenie wielu metod, które pomagają jednocześnie uporać się z różnymi dolegliwościami: uderzeniami gorąca, wahaniami nastroju, pogorszeniem kondycji skóry czy bezsennością. Wypróbuj je i przekonaj się, że złagodzenie objawów menopauzy bez leków jest możliwe.

Menopauza – domowe sposoby czy leki na receptę?

Naturalne łagodzenie objawów towarzyszących przekwitaniu opiera się w głównej mierze na regulacji stylu życia, który dzięki drobnym zmianom może przynieść ulgę w uciążliwych dolegliwościach. Ogromny potencjał mają też zioła, zwłaszcza z fitoestrogenami, czyli związkami pochodzenia roślinnego naśladującymi działanie hormonów. 

Naturalne Sposoby Na Menopauze
Naturalne sposoby na menopauzę

Na pojawiające się w czasie menopauza uderzenia gorąca domowe sposoby zwykle wystarczają, jednak wystąpienie niektórych objawów, takich jak stany depresyjne czy szybkie i niekontrolowane przybieranie na wadze, może wymagać rozpoczęcia leczenia farmakologicznego, najczęściej w postaci hormonalnej terapii zastępczej. 

Jak złagodzić objawy menopauzy? Naturalne metody

Gdy zaczyna się menopauza, domowe sposoby na wyciszenie jej oznak warto poznać od razu i zaprzyjaźnić się z nimi na dłużej, ponieważ przekwitanie to proces, który daje o sobie znać przez wiele lat. Nie wymagają one zastosowania tajemnych mikstur, a jedynie zweryfikowania codziennych nawyków i wprowadzenia nowych – zdrowszych. Do najskuteczniejszych naturalnych sposobów na menopauzę należą:

  1. Dostarczanie organizmowi dużej ilości wody (przynajmniej 2 litrów dziennie) przy jednoczesnym ograniczeniu gorących napojów (w tym kofeiny) i alkoholu. 
  2. Picie naparów ziołowych z kwiatu lipy, szyszek chmielu, koszyczków rumianku, ziela kozłka lekarskiego lub korzystanie z suplementacji opartej na naturalnych wyciągach z tych ziół.
  3. Stosowanie zdrowej i zrównoważonej diety, bogatej w warzywa, owoce, białko, wapń, produkty pełnoziarniste, witaminy (szczególnie witaminę D), a ubogiej w tłuszcze nasycone i cukry.
  4. Sięganie po żywność zawierającą fitohormony: soję i produkty sojowe, soczewicę, bób, groch, fasolę, kiełki pszenicy, otręby, siemię lniane, sezam, ziarna słonecznika, czosnek, cebulę, marchew, jabłka, gruszki.
  5. Dodawanie do posiłków olejów tłoczonych na zimno, np. z czarnuszki, wiesiołka, ogórecznika, krokosza barwierskiego.
  6. Korzystanie z technik relaksacyjnych, np. treningu oddechowego.
  7. Pilnowanie regularnego rytmu dnia – chodzenie spać, wstawanie z łóżka i jedzenie posiłków o stałych porach, uprawianie systematycznej aktywności fizycznej, np. pływania, jazdy na rowerze, spacerów na świeżym powietrzu.
  8. Dbałość o higienę snu: spanie w lekkiej koszuli nocnej z naturalnego materiału, częste zmienianie pościeli, utrzymywanie niskiej temperatury w sypialni.
  9. Prowadzenie aktywnego życia seksualnego w trosce o równowagę psychiczną i utrzymanie właściwego ukrwienia pochwy.
  10. Unikanie stresu i dbałość o jakościowy wypoczynek.
e-Konsultacja z Receptą Online Menopauza

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.