Rehabilitacja kręgosłupa – sprawdź na czym polega, ile trwa. Poznaj metody

Ból kręgosłupa dotyka coraz większej liczby osób. Niekiedy dolegliwości są tak silne, że utrudniają lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Ratunkiem na bolące plecy jest rehabilitacja kręgosłupa, w ramach której stosuje się różne techniki łagodzenia dolegliwości. Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa? Jakie zabiegi wykorzystuje ta metoda leczenia? Ile trwa? Wyjaśniamy!   

Rehabilitacja kręgosłupa – na czym polega?

Ból kręgosłupa, jedna z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych lekarzom przez pacjentów, może być wywołany przez różne czynniki, które wzajemnie na siebie oddziałują. Siedzący tryb życia, intensywna praca fizyczna, urazy narządu ruchu, zmiany zwyrodnieniowe, a także nadwaga i otyłość nie są obojętne dla zdrowia kręgosłupa. 

Bez względu na to, czy ból kręgosłupa pojawił się nagle, czy też nasila się od dłuższego czasu, kluczową rolę odgrywa jego trafna diagnostyka oraz właściwie dopasowane leczenie. Po konsultacji z lekarzem pacjent może być skierowany na rehabilitację kręgosłupa, która odpowiednio przeprowadzona może zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz zapobiec nasilaniu się objawów.

Rehabilitacja Kregoslupa
Rehabilitacja kręgosłupa

Kiedy stosowana jest rehabilitacja kręgosłupa i jaki jest jej cel?

Rehabilitacja kręgosłupa to rodzaj rehabilitacji medycznej, który zajmuje się leczeniem rozmaitych dysfunkcji kręgosłupa. Stosuje się ją przy zmianach zwyrodnieniowych, przepuklinie kręgosłupa, rwie kulszowej, dyskopatii, wadach postawy i innych schorzeniach kręgosłupa. Rehabilitacja kręgosłupa może być zalecona zarówno po zabiegach operacyjnych, jak i w celu zapobiegania dolegliwościom bólowym.

Rehabilitacja kręgosłupa skraca czas rekonwalescencji po kontuzjach. Może być również rehabilitacją zachowawczą w leczeniu przewlekłych dolegliwości w obrębie pleców. Dzięki zabiegom z zakresu rehabilitacji można nie tylko zapobiec pogłębianiu się problemu, ale i zminimalizować ryzyko jego nawrotów. Często rehabilitacja stanowi dopełnienie metod farmakologicznych.

Celem rehabilitacji kręgosłupa jest przywrócenie stabilności, mobilności i prawidłowej funkcji kręgosłupa. Zdaniem wielu lekarzy, to właśnie dobrze dobrana i odpowiednio wdrożona rehabilitacja stanowi najważniejszy i element leczenia bólu kręgosłupa.

Rehabilitacja kręgosłupa – ile trwa?

Wiele osób zastanawia, czy rehabilitacja kręgosłupa pomaga – a jeśli tak, to po jakim czasie widoczne są jej rezultaty. Tymczasem już nawet jeden zabieg może w dużym stopniu odciążyć bolesny odcinek i zwiększyć ruchliwość w miejscu występowania dolegliwości. 

Leczenie bólu kręgosłupa podczas serii kilku zabiegów uelastycznia tkanki i wzmacnia mięśnie. Skuteczność rehabilitacji kręgosłupa to zasługa wykorzystywania różnych form pracy z pacjentem.

W przypadku rehabilitacji pooperacyjnej, czas powrotu pacjenta do pełnej sprawności uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju przeprowadzanego zabiegu. Jeśli operacja nie była bardzo inwazyjna, powrót do sprawności zajmuje zazwyczaj ok. 6 tygodni. Przy bardziej wymagających interwencjach chirurgicznych rehabilitacja może trwać nawet kilka miesięcy

Rehabilitacja kręgosłupa – stosowane metody

Zdrowy kręgosłup to podstawa dobrego samopoczucia, dlatego wymaga szczególnej opieki. 

Wyeliminowanie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie pacjentowi sprawności ruchowej, jest możliwe dzięki rehabilitacji. Rehabilitacja w schorzeniach kręgosłupa wykorzystuje różne techniki, którym przyglądamy się poniżej. 

Fizykoterapia

W rehabilitacji kręgosłupa zastosowanie znajduje przede wszystkim fizykoterapia, rozumiana jako usprawnianie ruchowe. Obejmuje ona różne rodzaje ćwiczeń – bierne, czynne, w odciążeniu, izometryczne, samowspomagane, prowadzone i nie tylko. Celem fizykoterapii jest zwiększenie wytrzymałości i wydolności organizmu, poprawa zakresu wykonywanych ruchów, wzmocnienie mięśni pleców, a w konsekwencji złagodzenie dolegliwości bólowych. W ramach kinezyterapii wykorzystuje się również takie techniki, jak ultradźwięki, elektroterapię, krioterapię, pole magnetyczne czy laser. Zabiegi rehabilitacji ruchowej kręgosłupa wykazują skuteczne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. 

Metoda McKenzie

W rehabilitacji kręgosłupa zastosowanie coraz częściej znajduje też metoda McKenziego, której skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi. W odróżnieniu od innych technik leczenia, nakierowana jest ona przede wszystkim na eliminację przyczyny zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości, a nie jedynie skutków, którymi są odczuwane przez niego bóle kręgosłupa. Pacjent, poprzez ruch wykonywany samodzielnie bądź z pomocą terapeuty, koryguje zaburzenia kręgosłupa, zmniejszając lub całkowicie eliminując ból w obrębie pleców.

Kinesiotaping

Kolejną z metod wykorzystywanych w rehabilitacji kręgosłupa jest kinesiotaping, inaczej nazywany plastrowaniem dynamicznym. Technika ta polega na naklejaniu specjalnych taśm na skórę tak, aby wspomagały one pracę mięśni, stabilizowały stawy i rozluźniały tkanki miękkie. Właściwie naklejone taśmy poprawiają funkcję zginania i prostowania bolącego kręgosłupa, redukują obrzęki limfatyczne oraz przywracają prawidłowe napięcie mięśniowe.

Terapia manualna

Terapia manualna stanowi zestaw metod zajmujących się diagnostyką i leczeniem odwracalnych zmian w obrębie narządu ruchu. Świetnie sprawdza się w przywróceniu na właściwe miejsce kręgów i dysków budujących kręgosłup. Dzięki uciskaniu odpowiednich punktów na ciele, rehabilitant dociera do miejsc bolesnych i poprawia równowagę mięśniową. Tym sposobem terapia manualna poprawia zakres ruchu, obniża wzmożone napięcie mięśniowe, a w rezultacie zmniejsza występujące dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Rehabilitacja kręgosłupa – ważna również zmiana nawyków

Bóle kręgosłupa są jednymi z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Właściwe dbanie o kręgosłup pozwala dłużej utrzymywać go w dobrej kondycji, a tym samym uniknąć bólu pleców. 

Rehabilitacja kręgosłupa to jednak nie wszystko – dla uzyskania najlepszych efektów leczenia konieczna jest również zmiana negatywnych nawyków, przede wszystkim związanych z siedzącym trybem życia. Aby zachować sprawność narządu ruchu, do codziennej rutyny należy włączyć regularny ruch – na przykład spacery, wizyty na basenie czy wzmacniające ćwiczenia na kręgosłup. Aktywność fizyczna redukuje również stres, który może przyczyniać się do występowania bólu pleców. 

Olbrzymie znaczenie dla zachowania kręgosłupa w dobrej kondycji ma również ergonomia pracy przy komputerze, odpowiednia technika dźwigania ciężarów czy higiena snu – spanie we właściwej pozycji, na odpowiednim materacu i z dobrze dobraną poduszką. 

Dopełnieniem profilaktyki zdrowego kręgosłupa jest zbilansowana dieta, bogata w białko, witaminy oraz mikro- i makroelementy wspierające układ ruchu. Należy bowiem pamiętać, że nadwaga i otyłość znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych w obrębie pleców.

Przewlekłe bóle kręgosłupa wymagają konsultacji ze specjalistą w celu zaplanowania odpowiedniego leczenia. Rehabilitacja może stanowić uzupełnienie farmakoterapii, która obejmuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i zmniejszające napięcie mięśni, np. Nimesil.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.