Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Nimesil

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Nimesil

Nimesil to niesteroidowy lek przeciwzapalny stosowany do leczenia silnego bólu (np. pleców i kręgosłupa). Dowiedz się więcej z opisu poniżej i z ulotki producenta. Umów się na telekonsultację na receptomat.pl lub zamów e-receptę na Nimesil.

Podstawowe informacje o leku Nimesil:

 • nazwa: Nimesil
 • dawka: 100 mg

 • postać: granulat do sporządzenia zawiesiny doustnej

 • substancja czynna: nimesulid (nimesulidum)

 • dostępne wielkości opakowań: 9, 15, 30 saszetek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Ból kręgosłupa, Leki przeciwbólowe

Nimesil – lek na silny ból, stan zapalny i gorączkę

Nimesil zawiera substancję czynną nimesulid. To niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) zaliczany do sulfonamidów. Stosuje się go w leczeniu ostrego bólu oraz dla kobiet – przy pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. Nimesulid oprócz działania przeciwbólowego łagodzi stany zapalne i obniża gorączkę. To silnie działający lek, zazwyczaj przepisywany dopiero w sytuacjach, gdy inne leki przeciwbólowe nie działają. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Inne silne leki przeciwóbolowe to m.in. BiofenacDoreta.

Nimesil – jak działa? Na co stosować?

Mimo wielokierunkowego działania (na ból, na stan zapalny, na gorączkę), Nimesil stosuje się zazwyczaj w przypadku wystąpienia ostrego silnego bólu oraz przy bolesnym (pierwotnym) miesiączkowaniu. W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury lub stanu zapalnego, Nimesil nie jest pierwszym wyborem jako lek przeciwgorączkowy. Ma to związek z wysokim ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych. Nimesil na silny ból stosuje się, gdy inne leki przeciwbólowe okazują się nieskuteczne.

Sprawdź opinie pacjentów o Nimesil.

Nimesil saszetki – jak stosować? Dawkowanie

Czas trwania terapii i dawkowanie są zazwyczaj ustalane indywidualnie na podstawie stanu zdrowia, historii choroby i objawów u pacjenta. Lekarz zaleci, jaką dawkę Nimesil należy przyjmować, ile razy na dobę i jak długo należy stosować lek.

Zalecana przez producenta dawka leku to 100 mg dwa razy na dobę (czyli 2 razy po jednej saszetce). Lek należy przyjmować po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody i wypić zaraz po przygotowaniu.

Jak długo można stosować Nimesil?

Lek zawsze należy stosować przez najkrótszy możliwy czas, który konieczny jest do złagodzenia objawów. Im krótszy czas stosowania, tym mniejsze ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Specjalista może zalecić przyjmowanie najpierw mniejszej dawki, by ocenić, jak organizm pacjenta reaguje na leczenie. Lek można stosować nie dłużej niż przez 15 dni w jednym cyklu leczenia.

Od jakiego wieku można stosować Nimesil?

Lek jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i u dzieci powyżej 12. roku życia. Można stosować Nimesil u dzieci i młodzieży powyżej 12 lat, ale tylko na wyraźne polecenie lekarza, po ocenie ryzyka zdrowotnego i historii choroby pacjenta. Każdorazowo lek powinien być stosowany wyłącznie z przepisu lekarza, to on decyduje o zasadności zażywania leku.

Nimesil – skutki uboczne

Jak każdy lek, także Nimesil może powodować pojawienie się działań niepożądanych. Trzeba jednak wiedzieć, że skutki uboczne występują nie u każdego pacjenta, który zażywa lek. Obserwowano u pacjentów stosunkowo łagodnie i przemijające dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak:

 • wymioty

 • nudności

 • zgaga

 • biegunka

 • wzdęcia.

Niezbyt często może pojawić się:

 • krwawienie z jelit lub żołądka

 • perforacja lub owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy

 • zapalenie żołądka i jelit.

Mogą pojawić się także alergiczne reakcje skórne w postaci:

 • wysypki

 • świądu

 •  rumienia

 • zapalenia skóry

 • nasilenia obrzęków

 • pokrzywki.

Lek może wywołać też inne działania niepożądane, jednak pojawiają się one rzadziej. Szczegółowe informacje można znaleźć w oryginalnej ulotce Nimesil. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą i zgłosić działania niepożądane leku.

Stosowanie Nimesil a prowadzenie pojazdów

Lek może powodować zawroty głowy i senność, z tego względu należy najpierw przekonać się, jak organizm pacjenta reaguje na kolejne dawki leku. Jeśli występują jakiekolwiek objawy niepożądane wpływające na koncentrację i zdolność prowadzenia pojazdów, należy wstrzymać się od wszelkich czynności wymagających sprawności psychofizycznej.

Saszetki Nimesil – bez recepty czy na receptę?

To lek o silnym działaniu na organizm, którego stosowanie może z dużym ryzykiem wiązać się z pojawieniem się działań niepożądanych. Tego rodzaju preparaty powinny być zażywane wyłącznie po ocenie przez specjalistę historii choroby pacjenta, objawów, kondycji i ryzyka zdrowotnego stosowania Nimesil. Z tego względu Nimesil dostępny jest wyłącznie na receptę.

Nimesil – jak szybko działa?

Substancja czynna leku o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, więc skutki działania leku mogą być odczuwalne już po 15 minutach od zażycia. Warto jednak pamiętać, że najwyższe stężenie we krwi lek osiąga po czasie około 2 do 3 godzin po podaniu. Pierwsze skutki działania leku będą odczuwalne zatem w czasie od 15 minut do 2-3 godzin.

Czy można stosować Nimesil na ból kręgosłupa?

Jeśli lekarz na podstawie stanu zdrowia oceni, że Nimesil będzie skuteczny u konkretnego pacjenta jako lek na ból kręgosłupa, wówczas należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Ból pleców może mieć różne pochodzenie. Lekarz jest w stanie ocenić, czy lek będzie skuteczny na przyczynę dolegliwości.

Nimesil na ból kręgosłupa w ciąży – czy można stosować?

Stosowanie jakiegokolwiek preparatu w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Wskazane jest unikanie leków, które mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży i rozwój dziecka. Nimesil ma silne działanie na organizm i jego stosowanie wiąże się z wysokim ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych, nie znane są jednak dane na temat jego wpływu na rozwój płodu, dlatego nie zaleca się stosowania tego leku podczas ciąży. Nie ma także danych na temat przenikania nimesulidu do mleka kobiecego, więc nie zaleca się także stosowania go podczas karmienia piersią.

Opis produktu – ulotka leku Nimesil 100 mg

Inne najpopularniejsze leki na bół kręgosłupa: