Najważniejsze informacje:
Coraz powszechniejszym powodem konsultacji z lekarzem są problemy ze snem. Tylko w nielicznych przypadkach konieczne jest zastosowanie środków farmakologicznych. Ich przyjmowanie powinno mieć charakter doraźny i być jedynie tymczasowym wsparciem w docelowym działaniu. Dowiedz się, kiedy tabletki nasenne są koniecznością i jak bezpiecznie je przyjmować.
Bezsenność jest najpowszechniej występującym problemem ze snem. Zalicza się do niej trudności z zasypianiem, płytki sen i częste przebudzenia oraz przedwczesne pobudki.
Ze względu na złożoność problemu, Amerykańska Akademia Medycyny Snu (AASM) wprowadziła kryteria oceny bezsenności uwzględniające określone czynniki:
Dzięki nim możliwa jest szczegółowa klasyfikacja problemów ze snem i dobór właściwego postępowania terapeutycznego. Jedynie u części pacjentów i w określonym (ograniczonym) czasie występuje konieczność zastosowania tabletek nasennych.
Wskazania do przyjmowania tabletek nasennych:
Stosowanie tabletek nasennych jest ostatecznością, dlatego nie zaleca się sięgania po nie przedwcześnie. Przyjmowanie leków nasennych powinno być traktowane, jako doraźna pomoc przy problemach z zaśnięciem i nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie.
Skontaktuj się ze specjalistą, jeśli czujesz, że ostatnio masz, lub miewasz, problemy ze snem:
Szczególnie, jeśli dolegliwości te wpływają na ogólne samopoczucie i funkcjonowanie, lekarz może zaproponować Ci doraźne przyjmowanie tabletek nasennych.
Jeśli natomiast Twój problem trwa już dłużej niż 3 tygodnie i ma charakter stały, konieczne jest rozważenie szczegółowej diagnostyki i złożonego leczenia. Samo przyjmowanie tabletek nasennych nie jest właściwym sposobem postępowania w przypadku bezsenności o charakterze przewlekłym.
…spróbuj zasnąć. Istotne jest, żeby tabletek nie brać na tzw. wszelki wypadek, ale dopiero wtedy, kiedy pojawia się problem. Zanim sięgniesz po tabletkę nasenną:
W zależności od przyczyn i charakteru dolegliwości, w leczeniu bezsenności stosuje się zazwyczaj tabletki nasenne, leki przeciwdepresyjne i antyhistaminowe, w niektórych przypadkach zalecane są środki uspokajające.
W przypadku tabletek nasennych dostępnych na receptę konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Dokładny wywiad pozwoli lekarzowi podjąć decyzję dotyczącą dalszego postępowania.
W przypadku bezsenności przygodnej lub krótkotrwałej stosuje się przede wszystkim pochodne benzodiazepiny oraz leki niebenzodiazepinowe.
W przypadku bezsenności przewlekłej konieczne jest ustalenie przyczyny dolegliwości. Zazwyczaj wiąże się ona z zaburzeniami psychicznymi np. depresją. Samo przyjęcie tabletki nasennej działałoby wtedy jedynie na jeden z objawów, pacjent potrzebowałby coraz większych dawek leku i po pewnym czasie musiałby się zmagać nie tylko z depresją i bezsennością, ale również z uzależnieniem od tabletek nasennych. Dlatego przy bezsenności przewlekłej spowodowanej depresją, stosuje się leki przeciwdepresyjne o działaniu uspokajającym i nasennym. Przede wszystkim:
Nie jest zalecane stosowanie inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny u pacjentów z depresją, której towarzyszy bezsenność, ponieważ te grupy leków mogą oddziaływać pobudzająco. Jeśli nie ma innej możliwości, zazwyczaj konieczne jest wtedy tymczasowe przyjmowanie tabletek nasennych, jako leczenie uzupełniające.
Jeśli bezsenność towarzyszy chorobom psychicznym (przebiegającym z omamami i psychozami) w leczeniu stosuje się leki przeciwpsychotyczne (tzw. neuroleptyki, np. Olanzapina Mylan, Promazin Jelfa, Tisercin).
Dawniej najczęściej przepisywanymi środkami nasennymi były barbiturany (np. Luminal, Nembutal, Tiopental). Sięgali po nie zarówno pacjenci zmagający się z depresją krótkotrwałą, jak i przewlekłą. Ze względu na liczne skutki uboczne i zagrożenia związane z uzależnieniem i przedawkowaniem, nie są już stosowane. W wyjątkowych przypadkach mogą stanowić najwyżej składnik leku recepturowego.
Pierwszym wyborem pacjentów są zazwyczaj tabletki nasenne dostępne bez recepty. W większości są to suplementy diety wyprodukowane na bazie ziół (np. kozłka lekarskiego, melisy, męczennicy, szyszek chmielu) lub zawierające syntetyczną melatoninę (neurohormon ułatwiający zasypianie). Po tego rodzaju preparaty można sięgać w przypadku przemęczenia i rozdrażnienia utrudniającego zasypianie. Ich wyciszające działanie powinno być wystarczające przy objawach o lekkim nasileniu. Należy pamiętać, że ich długotrwałe stosowanie bez nadzoru lekarza niesie ryzyko przykrych konsekwencji, ponieważ niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami.
e-Konsultacja z Receptą Online