Najważniejsze informacje:
- Melatonina to neurohormon odpowiedzialny za utrzymywanie prawidłowego rytmu dobowego, snu i czuwania.
- Jej niedobór może przyczyniać się do bezsenności, która prowadzi do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu.
- Jednym ze sposobów leczenia zaburzeń snu jest farmakoterapia, w tym stosowanie leków z melatoniną. Tabletki z substytutem naturalnej melatoniny można przyjmować wyłącznie krótkotrwale.
![Leki nasenne z melatoniną na receptę - jak pomagają w problemach ze snem](https://receptomat.pl/wp-content/uploads/2023/04/Leki-nasenne-z-melatonina-na-recepte-jak-pomagaja-w-problemach-ze-snem-1024x512.jpg.webp)
Lek z melatoniną zmniejsza problemy ze snem, pomaga również osobom niewidomym, w podeszłym wieku, przy podróżach ze zmianą stref czasowych oraz u pracowników zmianowych. Wyjaśniamy, na czym polega działanie tabletek z melatoniną i jak wspomagają one przywrócenie dobrej jakości snu.
Czym jest melatonina?
Melatonina to związek będący pochodną tryptofanu, naturalnie produkowaną w szyszynce. Nazywana bywa hormonem ciemności – wydzielana jest po zmroku (światło z kolei hamuje jej produkcję). Szczyt syntezy melatoniny przypada na czas pomiędzy 24:00 a 3:00.
Z wiekiem, po 40. roku życia poziom wydzielania melatoniny ulega stopniowemu obniżeniu. Jednak również u młodych osób, prowadzących nieregularny tryb życia często dochodzi do zaburzeń w jej wydzielaniu, co jest powodem problemów ze snem.
Niedobór melatoniny – czym skutkuje?
Nieprawidłowości naturalnego rytmu dobowego przyczyniają się do niedoboru melatoniny, który z kolei prowadzi do zaburzeń snu. Objawiają się one:
- trudnościami z zaśnięciem w nocy,
- trudnościami z wybudzeniem się rano,
- uczuciem zmęczenia w ciągu dnia,
- problemami z koncentracją,
- pogorszeniem ogólnego samopoczucia,
- zauważalnym spadkiem kondycji fizycznej.
Melatonina na sen – jak poprawia jego jakość?
Melatonina, wspomagająco zalecana osobom cierpiącym na zaburzenia snu, ma zróżnicowane działanie. Przede wszystkim wywołuje bezpośredni efekt nasenny i kontroluje rytm dobowy. Dzięki wysokiemu poziomowi melatoniny w organizmie stajemy się senni i nie mamy większych trudności z wieczornym zasypianiem. W nocy natomiast nie wybudzamy się zbyt często. W trakcie snu występują naprzemienne fazy snu.
Oprócz tego, melatonina wykazuje również działanie immunostymulujące i przeciwutleniające. Wpływa też na niektóre procesy hormonalne.
Tabletki z melatoniną – jak wspomagają walkę z bezsennością?
Dostępne w aptekach tabletki z melatoniną stanowią substytut naturalnej melatoniny produkowanej w organizmie. Ich przyjmowanie przyspiesza zasypianie i zwiększa całkowitą długość snu. Wpływa też na jego lepszą jakość.
U osób stosujących melatoninę obserwuje się poza tym uregulowanie cyklu dobowego, zmniejszenie napięcia mięśniowego i obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Melatonina nie powoduje uczucia senności w ciągu dnia i nie uzależnia. Syntetyczna melatonina wykazuje pełne działanie po ok. 2 tygodniach regularnego stosowania.
Większość leków z melatoniną to preparaty dostępne bez recepty. Najczęściej stosowana dawka melatoniny wynosi 1-3 mg na dobę, przy zmianie stref czasowych zalecana jest jednak dawka dobowa 5 mg melatoniny. Lek należy przyjmować wieczorem, co najmniej godzinę przed planowanym zaśnięciem.
Leki nasenne z melatoniną – przeciwwskazania i środki ostrożności
Melatonina (w dawkach 1, 3 lub 5 mg), mimo swojej skuteczności w zwalczaniu bezsenności, nie powinna być przyjmowana przez wszystkie osoby z zaburzeniami snu. Przeciwwskazaniami do stosowania melatoniny są:
- nadwrażliwość na melatoninę,
- ciąża,
- okres karmienia piersią,
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
- choroby wątroby,
- nadużywanie alkoholu.
Melatonina przyjmowana w dużych ilościach może wywoływać objawy niepożądane, takie jak bóle i zawroty głowy, nudności, senność i zmęczenie. Tabletek z melatoniną nie należy stosować przez długi czas.
Leki nasenne na receptę – co zamiast melatoniny?
W leczeniu bezsenności zastosowanie znajdują rozmaite leki, nie tylko tabletki z melatoniną, która stosowana jest do wspomagająco w bezsenności krótkotrwałej lub epizodycznej. U osób z utrzymującymi się problemami ze snem sprawdzają się leki stosowane w leczeniu depresji, które wywołują senność, wyciszają i ułatwiają zasypianie. O dawkowaniu leków nasennych i długości ich przyjmowania decyduje lekarz.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
![](https://receptomat.pl/wp-content/uploads/2023/03/receptomat.webp)