Silne tabletki nasenne – sprawdź jak działają i kiedy je stosować

Najważniejsze informacje:

  • Bezsenność to problem dotyczący 1/3 osób ogółu populacji, do którego przyczyniają się między innymi: stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta, zła higiena snu i różne choroby
  • Często sama zmiana nawyków nie jest wystarczająca, aby zaburzenia snu ustąpiły. W tym przypadku konieczne może okazać się przyjmowanie leków nasennych.
  • Przy utrzymującej się bezsenności zalecane są silne tabletki nasenne – terapia z ich udziałem wymaga przestrzegania środków bezpieczeństwa.

Tabletki Nasenne
Tabletki nasenne

Silne leki nasenne to dla wielu osób jedyny sposób na łatwiejsze zasypianie, brak nocnego przebudzenia i podniesienie jakości snu. Jak działają mocne tabletki nasenne? Jakie są ich rodzaje? O czym trzeba pamiętać przy stosowaniu silnych leków na sen?

Leki nasenne – rodzaje

W walce z zaburzeniami snu zastosowanie znajdują różne rodzaje leków. Wiele osób borykających się z bezsennością sięga w pierwszej kolejności po środki nasenne bez recepty. To szeroka gama produktów, przede wszystkim ziołowych (z melisą, kozłkiem lekarskim czy chmielem zwyczajnym), chociaż w sprzedaży spotkać można również silniejsze leki nasenne z melatoniną. Wszystkie one mogą być one stosowane w sposób doraźny w celu ułatwienia zasypiania i poprawy jakości snu. 

Leki nasenne z melatoniną, czyli neurohormonem produkowanym w organizmie człowieka, działają poprzez regulację cyklu dobowego. Melatonina polecana jest zwłaszcza osobom pracującym w trybie zmianowym i często zmieniającym strefy czasowe. Są też skuteczne w przypadku osób niewidomych. Leki z melatoniną niosą ze sobą niskie ryzyko uzależnienia. 

Leki nasenne bez recepty to często jednak za mało, aby pozbyć się problemu bezsenności. W przypadku utrzymujących się trudności z zasypianiem, które obniżają jakość życia, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi wywiad z pacjentem i na tej podstawie zaproponuje odpowiednie dla niego leki nasenne o mocniejszym działaniu. 

Silne leki nasenne na receptę – jak działają?

Silne leki nasenne i uspokajające podzielić można na:

  • pochodne benzodiazepiny, 
  • niebenzodiazepinowe środki nasenne,
  • barbiturany. 

Różnią się one między sobą zarówno budową chemiczną, jak i siłą. Są to preparaty wydawane w aptece wyłącznie za okazaniem ważnej recepty lekarskiej. Na czym polega mechanizm leków nasennych o większej silne? Ich ogólne działanie oparte jest na hamowaniu nadmiernego pobudzenia, napięcia i niepokoju, a tym samym ułatwianiu zasypiania.

Za silnie działające uważa się szczególnie pochodne benzodiazepiny, które mają także działanie uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe. Do tej grupy leków należą: nitrazepam, lormetazepam, estazolam, midazolam, temazepam i lorazepam. 

Niebenzodiazepinowe leki nasenne, leki nasenne nowej generacji (zopiklon, zolpidem, zaleplon, klometiazol), to środki mające mniej skutków ubocznych w porównaniu do benzodiazepin. Jednocześnie wykazują zbliżone do nich działanie. Mają one również mniejszy potencjał uzależniający

Obecnie rzadko przepisywane są barbiturany, które wywołują najwięcej działań niepożądanych.

Kiedy przepisywane są silne leki nasenne?

Leki nasenne mogą być stosowane krótkotrwale, zwykle od 2 do 4 tygodni. Po tym czasie wzrasta ryzyko rozwoju tolerancji i uzależnienia. Duża szansa, że w dłuższym czasie dawka leku nie będzie wystarczająca, a bez jego stosowania zasypianie stanie się jeszcze większym wyzwaniem

Należy mieć też na uwadze, że leki nasenne działają objawowo, a zatem nie usuwają przyczyny bezsenności. Z tego powodu stosuje się je przede wszystkim na przemijające czynniki wywołujące zaburzenia snu.

Jak stosować mocne tabletki nasenne?

Silne leki nasenne należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, który je przepisał. Przed rozpoczęciem terapii należy również wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i zapoznać się z treścią ulotki danego leku. Musimy pamiętać, że mocne tabletki nasenne mogą wywoływać wiele różnych skutków ubocznych, których wystąpienie warto skonsultować z lekarzem. Należą do nich między innymi zaburzenia koordynacji ruchowej, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia pamięci, niepokój i pobudzenie

Należy bezwzględnie przestrzegać zaleconego dawkowania leku – specjalista dopasuje bezpieczną dawkę silnych tabletek nasennych. Ich stosowanie wiąże się też z większym ryzykiem przedawkowania i uzależnienia, dlatego też są to wyłącznie leki nasenne na receptę. Mocne tabletki na sen można przyjmować wyłącznie przez czas wskazany przez lekarza.

Nie wolno również samemu decydować o odstawieniu leku nasennego. Może to prowadzić do zespołu abstynencyjnego, którego objawami są: drżenia mięśni, napady drgawek, niepokój, lęk, splątanie, omamy, zaburzenia krążenia, bóle brzucha i silne pocenie się. Silnych leków na sen nie należy również łączyć z alkoholem i innymi lekami, ponieważ może to prowadzić do nasilenia dolegliwości.

Zaleceń odnośnie stosowania silnych leków nasennych należy przestrzegać zarówno w przypadku leków nasennych na receptę, jak i wspomnianych wcześniej leków wydawanych bez recepty. Nigdy nie wolno przekraczać zalecanej dawki środka, gdyż może to prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych.

Silne tabletki nasenne – jak antydepresanty wspomagają walkę z bezsennością?

Zgodnie z nowym podejściem do leczenia bezsenności, pomocne w jej zwalczaniu są również inne leki, zwłaszcza u pacjentów, u których występują również objawy depresyjne. Należą do nich przede wszystkim leki przeciwdepresyjne, które polecane są osobom, u których konieczne jest dłuższe leczenie

Antydepresanty nie uzależniają i nie wywołują tylu skutków ubocznych, co tradycyjne silne leki nasenne. Dobrym uzupełnieniem dla farmakoterapii może być również terapia poznawczo-behawioralna, coraz częściej wykorzystywana w leczeniu bezsenności. Jej celem jest wypracowanie działań wspomagających naturalny, zdrowy sen. 

e-Konsultacja z Receptą Online Bezsenność

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.