Jakie leki na sen bez recepty? Jak radzić sobie z bezsennością (insomnią)?

Najważniejsze informacje:

  • O ile sporadyczna bezsenność wywołana stresem, silnymi emocjami lub przepracowaniem jest stanem zupełnie normalnym, tak przewlekłe zaburzenia snu mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i być przyczyną wielu chorób.
  • Wspomagająco przy łagodnych zaburzeniach rytmu dobowego pomocne są leki na sen bez recepty. W ich składzie znaleźć można między innymi melisę, melatoninę i kozłka lekarskiego.
  • Pacjenci borykający się z długotrwałą bezsennością powinni sięgnąć po środki farmakologiczne wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. 

Leki Na Sen Bez Recepty
Leki na sen bez recepty

Stres, niewłaściwa higiena snu, wieczorne picie kawy, praca zmianowa, częste zmiany strefy czasowej, przyjmowanie niektórych leków oraz choroby psychiczne i somatyczne – to główne przyczyny bezsenności. Pomocne w zasypianiu mogą być leki na sen bez recepty. Jakie tabletki na bezsenność nie wymagają przepisu lekarza? Co na sen, gdy jego zaburzenia utrzymują się dłużej? Odpowiadamy. 

Leki na sen bez recepty – kiedy warto po nie sięgnąć?

Zaburzenia snu skutecznie obniżają jakość życia. W aptece nabyć można leki na sen bez recepty, które mają działanie wspomagające w leczeniu bezsenności. Preparaty te pomagają uregulować rytm dobowy i poprawiają komfort niezbędnej organizmowi nocnej regeneracji. Ułatwiają zasypianie i zapobiegają wybudzaniu się, dzięki czemu usuwają poranne uczucie zmęczenia. Polecane są one zwłaszcza osobom wykonującym pracę zmianową i często zmieniającym strefy czasowe.

Przy poważnych, utrzymujących się zaburzeniach snu leki na sen bez recepty mogą nie być jednak wystarczające. Należy również pamiętać, że w zwalczaniu bezsenności poza odpowiednio dopasowanymi lekami na sen bez recepty lub lekami na sen na receptę ważna jest również właściwa higiena codziennego życia.

Tabletki na bezsenność bez recepty – co pomaga na zaburzenia snu?

W aptekach znajdziemy szeroką gamę produktów wspomagających leczenie zaburzeń snu. Przyjmowanie wymienionych poniżej środków jest zalecane jedynie w przypadku krótkotrwałej bezsenności, powiązanej ze stanami łagodnego napięcia nerwowego.

Melatonina na sen

Melatonina jest neurohormonem występującym naturalnie w organizmie ludzkim. Substancja ta odpowiada za regulację procesu snu i czuwania. Leki na sen bez recepty z melatoniną mogą być stosowane u osób, u których zaburzenia snu wywołane są zakłóceniem rytmu dobowego. Melatonina dostępna jest w trzech dawkach – 1 mg, 3 mg i 5 mg. Efekty stosowania środków z melatoniną pojawiają się po ok. 2 tygodniach.

Herbatki na bezsenność z melisą

Substancje zawarte w wyciągu z melisy wykazują działanie uspokajające, relaksujące i lekko nasenne. Wspierają dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Melisa jest naturalnym ziołowym środkiem, który nie uzależnia i nie powoduje senności kolejnego dnia. Oprócz wspomagania zasypiania herbatka z melisy ma też właściwości rozkurczowe. Dzięki temu reguluje pracę jelit, zapobiega wzdęciom i sprzyja pozbywaniu się gazów nagromadzonych w przewodzie pokarmowym. 

Krople ziołowe na sen z walerianą

Na łagodne problemy ze snem polecana jest również waleriana (wyciąg z kozłka lekarskiego). Zawierające go tabletki, kapsułki, krople czy nalewki zmniejszają nadpobudliwość ruchową i napięcie emocjonalne. Działają rozluźniająco, dzięki czemu ułatwiają zasypianie. Pozwalają szybciej wejść w fazę snu głębokiego i wydłużają jego trwanie.

Leki na sen z wyciągiem z szyszek chmielu

Kolejnym lekiem na sen bez recepty są preparaty, w składzie których znajduje się wyciąg z szyszek chmielu. Jego działanie uspokajające (in. depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy) znajduje powszechne zastosowanie łagodnych trudnościach w zasypianiu.

Ziołowe leki na sen z passiflorą

W składzie leków na sen bez recepty znaleźć można również męczęnnicę (Passiflora incarnata), zawierającą antocyjany, kwasy fenolowe i związki terpenowe. Najczęściej stosuje się ją w okresach silnego napięcia nerwowego, nadmiernego pobudzenia, przy migrenie oraz bezsenności

Tabletki na sen bez recepty z magnezem

Istotną rolę w walce z bezsennością pełni również magnez. Jego niedobory przyczyniają się do rozregulowania naszego zegara biologicznego, spadku odporności na stres, ogólnego rozdrażnienia, a w konsekwencji – bezsenności. 

Tabletki na sen na receptę – jakie leki stosować przy poważnych zaburzeniach snu?

W przypadku przewlekłej, długotrwale utrzymującej się bezsenności wskazana jest konsultacja z lekarzem. W aptekach dostępne są różne leki nasenne na receptę, które ze względu na działanie uzależniające należy dawkować zgodnie z zaleceniami specjalisty. Silne leki nasenne można stosować jedynie przez kilka tygodni.

Skuteczność w leczeniu bezsenności wykazują również leki przeciwdepresyjne, mające właściwości uspokajające. Poza bezsennością leczą one również często z nią związane zaburzenia nastroju lub zaburzenia lękowe. 

e-Konsultacja z Receptą Online Bezsenność

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.