Jakie leki na sen bez recepty? Jak radzić sobie z bezsennością (insomnią)?

Najważniejsze informacje:
- O ile sporadyczna bezsenność wywołana stresem, silnymi emocjami lub przepracowaniem jest stanem zupełnie normalnym, tak przewlekłe zaburzenia snu mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i być przyczyną wielu chorób.
- Wspomagająco przy łagodnych zaburzeniach rytmu dobowego pomocne są leki na sen bez recepty. W ich składzie znaleźć można między innymi melisę, melatoninę i kozłka lekarskiego.
- Pacjenci borykający się z długotrwałą bezsennością powinni sięgnąć po środki farmakologiczne wydawane wyłącznie z przepisu lekarza.
Stres, niewłaściwa higiena snu, wieczorne picie kawy, praca zmianowa, częste zmiany strefy czasowej, przyjmowanie niektórych leków oraz choroby psychiczne i somatyczne – to główne przyczyny bezsenności. Pomocne w zasypianiu mogą być leki na sen bez recepty. Jakie tabletki na bezsenność nie wymagają przepisu lekarza? Co na sen, gdy jego zaburzenia utrzymują się dłużej? Odpowiadamy.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Leki na sen bez recepty – kiedy warto po nie sięgnąć?
Zaburzenia snu skutecznie obniżają jakość życia. W aptece nabyć można leki na sen bez recepty, które mają działanie wspomagające w leczeniu bezsenności. Preparaty te pomagają uregulować rytm dobowy i poprawiają komfort niezbędnej organizmowi nocnej regeneracji. Ułatwiają zasypianie i zapobiegają wybudzaniu się, dzięki czemu usuwają poranne uczucie zmęczenia. Polecane są one zwłaszcza osobom wykonującym pracę zmianową i często zmieniającym strefy czasowe.
Przy poważnych, utrzymujących się zaburzeniach snu leki na sen bez recepty mogą nie być jednak wystarczające. Należy również pamiętać, że w zwalczaniu bezsenności poza odpowiednio dopasowanymi lekami na sen bez recepty lub lekami na sen na receptę ważna jest również właściwa higiena codziennego życia.
Tabletki na bezsenność bez recepty – co pomaga na zaburzenia snu?
W aptekach znajdziemy szeroką gamę produktów wspomagających leczenie zaburzeń snu. Przyjmowanie wymienionych poniżej środków jest zalecane jedynie w przypadku krótkotrwałej bezsenności, powiązanej ze stanami łagodnego napięcia nerwowego.
Melatonina na sen
Melatonina jest neurohormonem występującym naturalnie w organizmie ludzkim. Substancja ta odpowiada za regulację procesu snu i czuwania. Leki na sen bez recepty z melatoniną mogą być stosowane u osób, u których zaburzenia snu wywołane są zakłóceniem rytmu dobowego. Melatonina dostępna jest w trzech dawkach – 1 mg, 3 mg i 5 mg. Efekty stosowania środków z melatoniną pojawiają się po ok. 2 tygodniach.
Herbatki na bezsenność z melisą
Substancje zawarte w wyciągu z melisy wykazują działanie uspokajające, relaksujące i lekko nasenne. Wspierają dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Melisa jest naturalnym ziołowym środkiem, który nie uzależnia i nie powoduje senności kolejnego dnia. Oprócz wspomagania zasypiania herbatka z melisy ma też właściwości rozkurczowe. Dzięki temu reguluje pracę jelit, zapobiega wzdęciom i sprzyja pozbywaniu się gazów nagromadzonych w przewodzie pokarmowym.
Krople ziołowe na sen z walerianą
Na łagodne problemy ze snem polecana jest również waleriana (wyciąg z kozłka lekarskiego). Zawierające go tabletki, kapsułki, krople czy nalewki zmniejszają nadpobudliwość ruchową i napięcie emocjonalne. Działają rozluźniająco, dzięki czemu ułatwiają zasypianie. Pozwalają szybciej wejść w fazę snu głębokiego i wydłużają jego trwanie.
Leki na sen z wyciągiem z szyszek chmielu
Kolejnym lekiem na sen bez recepty są preparaty, w składzie których znajduje się wyciąg z szyszek chmielu. Jego działanie uspokajające (in. depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy) znajduje powszechne zastosowanie łagodnych trudnościach w zasypianiu.
Ziołowe leki na sen z passiflorą
W składzie leków na sen bez recepty znaleźć można również męczęnnicę (Passiflora incarnata), zawierającą antocyjany, kwasy fenolowe i związki terpenowe. Najczęściej stosuje się ją w okresach silnego napięcia nerwowego, nadmiernego pobudzenia, przy migrenie oraz bezsenności.
Tabletki na sen bez recepty z magnezem
Istotną rolę w walce z bezsennością pełni również magnez. Jego niedobory przyczyniają się do rozregulowania naszego zegara biologicznego, spadku odporności na stres, ogólnego rozdrażnienia, a w konsekwencji – bezsenności.
Tabletki na sen na receptę – jakie leki stosować przy poważnych zaburzeniach snu?
W przypadku przewlekłej, długotrwale utrzymującej się bezsenności wskazana jest konsultacja z lekarzem. W aptekach dostępne są różne leki nasenne na receptę, które ze względu na działanie uzależniające należy dawkować zgodnie z zaleceniami specjalisty. Silne leki nasenne można stosować jedynie przez kilka tygodni.
Skuteczność w leczeniu bezsenności wykazują również leki przeciwdepresyjne, mające właściwości uspokajające. Poza bezsennością leczą one również często z nią związane zaburzenia nastroju lub zaburzenia lękowe.
Podobne wpisy o bezsenności:
Warto wiedzieć
- Jak niedobór snu wpływa na nasz organizm? Odpowiadamy
- Bezsenność (insomnia) – kiedy wymaga leczenia? Wyjaśniamy
- 7 sprawdzonych sposobów na bezsenność (insomnię).
- Jak brak snu wpływa na jakość życia? Skutki bezsenności (insomnii)
- Cukrzyca – sprawdź czego unikać, a co warto jeść przed snem
- Zaburzenia snu i bezsenność (insomnia) w depresji – jak z nimi walczyć? Podpowiadamy
- Bezsenność (insomnia) po COVID-19 – sprawdzone sposoby na problemy ze snem po koronawirusie
- Bezsenność (insomnia) w ciąży – przyczyny, leki, sposoby na problemy ze snem w ciąży
- Brak snu w nocy – skąd się bierze i jakie może mieć skutki całkowita bezsenność (insomnia)?
- Jakie tabletki mogą być przepisane do leczenia bezsenności?
- Leki nasenne z melatoniną na receptę – jak pomagają w problemach ze snem?
- Silne tabletki nasenne – sprawdź jak działają i kiedy je stosować
- Problemy z zasypianiem a nerwica. Jak leczyć bezsenność (insomnię) na tle nerwowym?
- Sposoby na bezsenność (insomnię) po alkoholu
- Jakie choroby powodują problemy ze snem? Sprawdź
- Jak bezsenność (insomnia) wpływa na samopoczucie i jakość życia? Wyjaśniamy
- Niedobór jakiej witaminy powoduje bezsenność (insomnię) – co jeść, aby dobrze spać?
- Zaburzenia snu – poznaj rodzaje zaburzeń: bezsenność, narkolepsja, lunatykowanie
- Problemy ze snem – poznaj domowe sposoby na bezsenność (insomnia)
- Właściwa higiena snu – sprawdź jak uniknąć problemów ze snem