Trądzikowa mapa twarzy — o czym świadczą krosty i pryszcze na różnych częściach twarzy?

Najważniejsze informacje:

  • Typowy trądzik może występować na całej twarzy, ale pryszcze mogą pojawić się wyłącznie na jednym obszarze Mapą trądzikowa twarzy może być przydatna w ustalaniu przyczyn przypadłości.
  • Trądzikowa mapa twarzy może dostarczyć wartościowych wskazówek dotyczących funkcjonowania organizmu i świadczyć o określonych problemach zdrowotnych.
  • Mapowanie twarzy umożliwia podjęcie konkretnych działań prowadzących do poprawy zdrowia i ustąpienia zmian skórnych.
  • W przypadku problemów wskazujących na nieprawidłowe funkcjonowanie narządów, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Tradzikowa Mapa Twarzy
Trądzikowa mapa twarzy

Zdarza się, że pryszcze pojawiają się wyłącznie na określonym obszarze twarzy. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że ich lokalizacja może być odbiciem stanu zdrowia i funkcjonowania całego organizmuKorzystanie z trądzikowej mapy twarzy może być pomocną wskazówką diagnostyczną, ale zarówno przy przewlekłych zmianach skórnych, jak i podejrzewaniu schorzeń w obrębie narządów wewnętrznych, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Dowiedz się, dlaczego trądzik pojawia się na nosie i co znaczą pryszcze wzdłuż linii włosów lub szczęki. Poznaj trądzikową mapę twarzy!

Trądzikowa mapa twarzy — co to jest?

Uporczywy trądzik to problem, z którym boryka się wiele osób, nie tylko nastolatki. Na ludzkiej twarzy mogą pojawiać się różne zmiany skórne, wysypki i krosty, które czasami występują w skupiskach wyłącznie na określonym obszarze. 

W oparciu o starożytną chińską medycynę współcześni naukowcy stworzyli trądzikową mapę twarzy, mogącą stanowić wskazówkę diagnostyczną. Zgodnie z teorią występowanie pryszczy w konkretnej lokalizacji wiąże się ze schorzeniami niektórych narządów lub zaburzeniami funkcjonowania organizmu.

Lokalizacja trądziku — przyczyny problemu

Często zmiany trądzikowe pojawiają się w na całej twarzy lub innych obszarach ciała, np. na klatce piersiowej, ramionach lub plecach. Taka sytuacja wskazuje zazwyczaj na problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum i/lub niewłaściwą higieną. Natomiast trądzik pojawiający się wyłącznie na konkretnych fragmentach twarzy może świadczyć o określonych problemach zdrowotnych i może być cenną wskazówką diagnostyczną. 

Według twórców teorii, obserwacja zmian na trądzikowej mapie twarzy pozwala na wstępne ustalenie głównej przyczyny dolegliwości, czyli konkretnych zaburzeń funkcjonowania organizmu, wynikających z problemów zdrowotnych (np. nietolerancje pokarmowe), złych nawyków (dotykanie twarzy brudnymi rękami) lub niewłaściwych zasad higieny (dotyczących głównie pielęgnacji włosów i twarzy).

Trądzikowa mapa twarzy — znaczenie rozmieszczenia pryszczy

Większość pacjentów zmagających się z pryszczami, skupia się na kosmetykach do pielęgnacji skóry, a brak oczekiwanych efektów jest powodem frustracji i obniżenia nastroju. Trądzikowa mapa twarzy pozwala często na dotarcie do źródła przyczyny i w przypadku odpowiedniej reakcji, umożliwia szybką poprawę wyglądu skóry. 

Pojawianie się wyprysków w określonych częściach twarzy może wskazywać na problemy z hormonami (szczęka, podbródek), układem trawiennym, (dolna część czoła), czy płucami (policzki), ale może również świadczyć o reakcji alergicznej, niewłaściwej higienie, dotykaniu twarzy brudnymi rękami lub telefonem oraz nieprawidłowej pielęgnacji skóry. Na wygląd twarzy może również wpływać spożywanie alkoholu lub palenie papierosów, dlatego wypryski pojawiające się na twarzy, szczególnie u osób dorosłych, zawsze warto skonsultować ze specjalistą.

Trądzik na linii włosów

Trądzik na linii włosów często jest spowodowany nieodpowiednią higieną tej części skóry. Zazwyczaj wynika ze zbyt częstego noszenia czapki lub poprawiania, przygładzania włosów brudnymi rękami lub stosowania odżywek lub olejów od nasady włosów. 

Czasami trądzik na linii włosów wynika z nieprawidłowego mycia twarzy, a szczególnie błędów przy demakijażu (dochodzenie brudnym wacikiem do linii włosów). Problem dotyczy przede wszystkim osób ze zbyt tłustą cerą. Zatykające się gruczoły łojowe prowadzą do powstawania pryszczy. 

Trądzik na czole i nosie (linia T)

Linia T, która obejmuje czoło i nos, jest jednym z najczęstszych obszarów pojawiania się trądziku. W tej strefie skóra jest często bardziej tłusta, co sprzyja tworzeniu się zaskórników i pryszczy. Wypryski pojawiające się w tym regionie wskazują najczęściej na nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Ale należy pamiętać, że pryszcze w okolicy nosa mogą sugerować również problemy z układem trawiennym, wynikać z nadmiernego spożycia cukru oraz przewlekłego stresu. Pryszcze w okolicach brwi mogą wskazywać na problemy z wątrobą, wynikające często z nadmiernego spożycia alkoholu.

Trądzik na policzkach

Najczęstszą przyczyną pryszczy na policzkach są alergie pokarmowe lub kontaktowe. Trądzik na policzkach może wiązać się również z używaniem brudnego telefonu komórkowego lub stosowaniem zbyt agresywnych kosmetyków do oczyszczania twarzy. Podrażnienia skóry mogą doprowadzać do zwiększonego wydzielania łoju i powstawania pryszczy. Niektórzy zauważają związek pomiędzy pojawianiem się wyprysków na policzkach a chorobami dolnego układu oddechowego. 

Trądzik na brodzie

Trądzik podbródka, brody i linii szczęki wynika zwykle z zaburzeń hormonalnych. Dlatego pryszcze w tej okolicy pojawiają się najczęściej u kobiet podczas menstruacji lub w czasie ciąży. Jeżeli trądzik jest uporczywy i ma charakter przewlekły warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania hormonalne.

Trądzikowa mapa twarzy czy profesjonalna diagnostyka?

Mapa twarzy jest narzędziem, które może pomóc zrozumieć i znaleźć przyczynę pojawiania się pryszczy w określonych obszarach. Jest jak lustrzane odbicie funkcjonowania organizmu i może odzwierciedlać stan konkretnych narządów wewnętrznych. Trądzikowa mapa twarzy może dawać cenne wskazówki, ale nie zastąpi konsultacji ze specjalistą i profesjonalnej diagnozy. Ponieważ trądzik jest przewlekłą chorobą, która może doprowadzić do trwałych zmian skórnych, zalecany jest kontakt z dermatologiem, który po rozpoznaniu przypadłości, podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania.

Jak zlikwidować problem — porady lekarza

Znajomość trądzikowej mapy twarzy pozwala na wprowadzenie zmian w diecie lub w dotychczasowych nawykach, co może wpłynąć na poprawę funkcjonowania organizmu i wyglądu twarzy. 

Rezygnacja z dotykania twarzy brudnymi rękami, odkażanie telefonu, właściwa higiena i pielęgnacja, mogą pomóc zmniejszyć trądzik w określonych miejscach. Niestety w wielu przypadkach przyczyną problemu są wahania hormonów, stres lub genetyka, na które pacjenci mają zdecydowanie mniejszy wpływ.

Zdaniem lekarzy, w przypadku skłonności do powstawania pryszczy, warto stosować się do kilku zasad, które mogą minimalizować ryzyko pojawiania się wyprysków. Zaleca się przede wszystkim:

  • zdrową dietę — unikanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, tłustego i wysoko przetworzonego jedzenia i nadużywania alkoholu,
  • odpowiednie nawodnienie organizmu — przyczynia się do wypłukiwania toksyn i zapobiega przesuszeniu skóry,
  • właściwą higienę i pielęgnację skóry — regularne oczyszczanie twarzy, unikanie agresywnych produktów, które mogą podrażnić skórę, nawilżanie i odżywianie oraz unikanie dotykania twarzy brudnymi rękami lub telefonem,
  • zdrowy tryb życia — stres i niewystarczająca ilość lub słaba jakość snu mogą pogorszyć stan skóry. 

W przypadku pojawienia się uporczywych objawów, nieustępujących po zastosowaniu zmian, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być konieczna szczegółowa diagnostyka i profesjonalne leczenie.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.