Dieta na trądzik – co jeść, a czego unikać, aby poprawić stan skóry?

Najważniejsze informacje:

 • Dieta ma istotny wpływ na występowanie i nasilenie trądziku. Niektóre pokarmy łagodzą objawy, podczas gdy inne nasilają pojawianie się krost i wyprysków.
 • Witaminy A, C, E, te z grupy B, cynk, selen i kwasy omega-3 są pomocne, aby poprawić stan cery, co może przyczyniać się do łagodzenia objawów trądziku.
 • W diecie na trądzik należy ograniczyć produkty o wysokim indeksie glikemicznym, cukier, niektóre produkty mleczne, tłuszcze nasycone, nadmiar soli, fast foody i produkty wysokoprzetworzone.
Dieta Na Tradzik
Dieta na trądzik

Jak dieta wpływa na stan skóry? Jaki jest związek pomiędzy składnikami pokarmów a nasileniem zmian trądzikowych? Jak powinna wyglądać dieta na trądzik? Co jeść, a czego unikać? Czy istnieją „superfoods”, które pomagają w walce z trądzikiem?

Dieta a trądzik – czy dieta ma wpływ na trądzik i nasilenie objawów

Tak, spożywana żywność ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia organizmu. Wiele składników pokarmów ma istotny wpływ na wygląd cery, w tym na nasilenie wszelkich dolegliwości skórnych.

Jaka dieta na trądzik – jakie witaminy i składniki mineralne są korzystne dla skóry

Składniki spożywanych pokarmów mają istotny wpływ na stan skóry. Jadłospis antytrądzikowy warto komponować włączając żywność bogatą w witaminy A, C, D, E i te z grupy B, a oraz pełną składników mineralnych, w tym przede wszystkim bogatych w cynk, selen i kwasy omega-3.

Witamina A

Pomaga regulować produkcję sebum, wspomaga proces regeneracji skóry i ma silne właściwości przeciwstarzeniowe. Znajduje się w produktach takich jak marchew, bataty, ciemnozielone warzywa liściaste, jaja i wątroba.

Witaminy z grupy B

Te witaminy, w tym niacyna (B3) i ryboflawina (B2), są ważne dla zdrowia skóry, ponieważ pomagają w produkcji czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do komórek skóry. Znajdują się w produktach takich jak mięso, ryby, mleko, jaja, ziarna i orzechy.

Witamina C

Ma silne właściwości antyoksydacyjne, wspomaga produkcję kolagenu i pomaga w walce z wolnymi rodnikami, które mogą przyczyniać się do starzenia się skóry. Witaminę C znajdziemy w cytrusach, truskawkach, papryce i kiwi.

Witamina D

Pomaga w produkcji zdrowych komórek skóry, a także ma właściwości przeciwzapalne. Może być syntezowana w skórze pod wpływem słońca, ale jest też dostępna w produktach takich jak tłuste ryby, jaja i wzbogacone produkty mleczne.

Witamina E

Jest potężnym antyoksydantem, który pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Znajduje się w orzechach i nasionach, szpinaku, brokułach i olejach roślinnych.

Cynk

Ma silne właściwości przeciwzapalne i pomaga w procesie gojenia skóry, dlatego jest często stosowany w leczeniu trądziku. Znajduje się w mięsie, rybach, nasionach, orzechach i pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Selen

Jest antyoksydantem, który pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce. Produkty bogate w selen to: orzechy brazylijskie, mięso, ryby i jaja.

Kwasy Omega-3

Te tłuszcze są ważne dla zdrowia skóry, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne. Znajdują się w tłustych rybach, orzechach, nasionach lnianych i nasionach chia.

Co jeść na trądzik – jakie składniki pokarmów pomagają łagodzić zmiany skórne?

Zbilansowana dieta wykorzystywana jest jako element kompleksowego podejścia do leczenia trądziku. Kluczowe znaczenie mają nie tylko składniki posiłków, ale i sposób ich przygotowania. Dieta na trądzik obejmuje pokarmy korzystnie wpływające na stan skóry. Istnieje także grupa „superfoods”, które dodatkowo mogą pomóc w walce z trądzikiem. Oto kilka z nich:

 • Ciemnozielone warzywa liściaste – szpinak, jarmuż, rukola i inne ciemnozielone warzywa liściaste są pełne witamin A, C i E, a także innych składników odżywczych, które mogą pomóc w walce z trądzikiem.
 • Pełnoziarniste produkty zbożowe – płatki owsiane, rośliny strączkowe lub natka pietruszki to bogate źródło żelaza i błonnika, który korzystnie wpływają na stan cery i kondycję flory jelitowej. 
 • Owoce jagodowe – truskawki, maliny, jagody i inne owoce jagodowe są bogate w antyoksydanty, które pomagają chronić skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.
 • Orzechy i nasiona (np. nasiona słonecznika, pestki dyni) – są doskonałym źródłem zdrowych tłuszczów i witaminy E, ich spożywanie jest ważne dla zdrowia skóry.
 • Tłuste ryby – łosoś, makrela i sardynki są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, które są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych.
 • Czerwone i pomarańczowe warzywa i owoce – marchew, bataty, pomidory i cytrusy są bogate w witaminy A i C, które pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry.
 • Ciemna czekolada – kakao zawarte w ciemnej czekoladzie jest bogate w antyoksydanty, które mogą pomóc w walce z trądzikiem. Ważne jednak, aby wybierać czekoladę o wysokiej zawartości kakao i niskiej zawartości cukru.
 • Zielona herbata – zawiera silne antyoksydanty zwane katechinami, które są znanymi przeciwzapalnymi agentami.

Należy jednak pamiętać, że w walce z trądzikiem kluczowa jest zrównoważona dieta. Żadne „superfoods” nie będą skuteczne, przy jednoczesnym spożyciu dużej ilości pokarmów przetworzonych, bogatych w cukry i nasycone tłuszcze.

Trądzik a dieta – czego nie jeść, czego unikać

Nie istnieje konkretna dieta na trądzik, jednak badania sugerują, że pewne typy żywności mogą wpływać na stan skóry i nasilenie trądziku. Tak jak warto włączyć do jadłospisu pewne pokarmy poprawiające stan skóry i wyciszające stan zapalny w organizmie, tak samo należy ograniczyć pewne grupy żywności, nasilające wykwity skórne.

Cukier i słodycze a trądzik

Spożywanie cukru, zwłaszcza w dużych ilościach, może przyczynić się do nasilenia trądziku. Spożywanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym (IG), takich jak: białe pieczywo, ciasta, słodycze lub napoje słodzone, powoduje szybki wzrost poziom cukru we krwi. Wówczas organizm produkuje insulinę – hormon, który pomaga komórkom wykorzystać cukier jako energię.

Niestety, nadmierna produkcja insuliny może mieć niekorzystny wpływ dla naszej skóry. Po pierwsze, może zwiększyć pracę gruczołów łojowych i produkcję sebum. To naturalna ochronna substancja tłuszczowa, którą skóra produkuje, gdy potrzebuje nawilżenia. Kiedy jednak jest go za dużo, może zatykać pory i powodować powstawanie wyprysków i pryszczy.

Dodatkowo insulinie często towarzyszy inny hormon, nazywany insulinopodobnym czynnikiem wzrostu (IGF-1). Badania sugerują, że IGF-1 może stymulować wzrost komórek skóry i produkcję sebum, co również może przyczyniać się do powstawania trądziku.

Co więcej, nadmiar cukru we krwi może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych w organizmie. Stany zapalne są często obecne u osób z trądzikiem i przyczyniają się do powstawania wyprysków.

Nabiał a trądzik

Wiele badań pokazuje, że dieta bogata w nabiał również może przyczyniać się do problemów skórnych, w tym trądziku. Choć dokładny mechanizm jego wpływu na stan cery nie jest jeszcze w pełni poznany, naukowcy uważają, że może to mieć wpływ na regulację gospodarki hormonalnej i innych substancji obecnych w produktach mlecznych.

Spożycie nabiału, zwłaszcza mleka, może być związane z większym ryzykiem wystąpienia trądziku, zwłaszcza u młodzieży. Naukowcy sugerują, że to może mieć związek z hormonami i innymi bioaktywnymi czynnikami obecnymi w produktach mlecznych. Mleko zawiera hormony, takie jak insulinopodobny czynnik wzrostu-1 (IGF-1) oraz hormony steroidowe, które mogą stymulować produkcję sebum. A jego nadmiar prowadzi do nasilenia zmian trądzikowych.

Produkty mleczne mogą również zwiększać poziom insuliny we krwi, co również może prowadzić do większej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Na związek pomiędzy dietą a trądzikiem szczególnie powinny zwrócić osoby z nietolerancją laktozy (cukru występującego w mleku). Alergia może bowiem nasilać stan zapalny w organizmie, co z kolei negatywnie wpływa na stan skóry i nasila trądzik.

Należy pamiętać, że nie wszystkie produkty mleczne mają ten sam wpływ na skórę. Na przykład jogurt naturalny i sery dojrzewające w mniejszym stopniu wpływają na nasilenie trądziku, prawdopodobnie ze względu na inny profil hormonalny oraz obecność probiotyków, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia jelit i skóry.

Kawa a trądzik

Związek pomiędzy piciem kawy a jej wpływem na pojawienie się i nasilenie objawów trądziku nie jest jeszcze w pełni zbadany. Istnieje kilka hipotez, które mogą tłumaczyć, jak picie kawy może wpływać na trądzik.

 • Hormony stresu. Kawa zawiera kofeinę, która jest znanym stymulantem. Kofeina może zwiększać poziom kortyzolu – hormonu stresu – w organizmie. Wysoki poziom kortyzolu może prowadzić do zwiększenia produkcji sebum, co może przyczynić się do powstawania wyprysków. Kofeina może wpływać też na poziom estrogenów, żeńskich hormonów płciowych wpływających na kondycję skóry.
 • Insulina. Kofeina może wpływać na wrażliwość organizmu na insulinę – hormon, który reguluje poziom cukru we krwi. Przy mniejszej wrażliwości na insulinę, w organizmie może dojść do podwyższenia poziomu cukru i insuliny we krwi, co z kolei może zwiększać produkcję sebum i nasilenie trądziku.
 • Flora jelitowa. Kawa może stymulować ruchy perystaltyczne jelit, co może wpływać na stan flory bakteryjnej jelit i ich zdrowie. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że zdrowie jelit może mieć wpływ na stan skóry, choć mechanizm tego związku nie jest jeszcze w pełni poznany.
 • Odwodnienie. Kawa ma właściwości moczopędne, co oznacza, że może prowadzić do odwodnienia, jeśli nie spożywamy wystarczającej ilości wody. Zbyt niskie nawodnienie organizmu może wpływać na zdrowie skóry, co może przyczynić się do nasilenia trądziku.

Dieta oczyszczająca na trądzik

Dietetycy nie sugerują jednej „diety oczyszczającej” specjalnie dedykowanej leczeniu trądziku. Istnieje kilka ogólnych zasad zdrowego odżywiania, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów skórnych.

Trądzik – dieta oczyszczająca – o czym pamiętać:

 • Ograniczenie spożycia produktów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak: białe pieczywo, ciasta, słodycze lub napojów gazowanych. Zamiast tego warto włączyć pełnoziarniste produkty zbożowe i warzywa bogate w żelazo, cynk i witaminy A, B, C i E.
 • Ograniczenie spożycia nabiału.
 • Włączenie do diety zdrowych tłuszczów, w tym przede wszystkim kwasów omega-3, które w dużych ilościach znajdują się w rybach morskich i orzechach. Ich właściwości przeciwzapalne pomagają łagodzić objawy zmian trądzikowych.
 • W jadłospisie diety na trądzik powinny znaleźć się także znaczne ilości owoców i warzyw, które są pełne witamin i antyoksydantów korzystnie wpływających na stan skóry.
 • Prawidłowe nawodnienie organizmu jest ważne dla ogólnego zdrowia, a także dla zdrowia skóry. Warto pić co najmniej 8 szklanek (2 litry) wody dziennie.
 • Zrównoważone spożycie białka. Białko jest ważne dla regeneracji skóry. Dobrymi źródłami białka są chude mięso, ryby, jaja, orzechy i nasiona.

Dieta bezglutenowa a trądzik

Dieta bezglutenowa polega na eliminacji wszystkich pokarmów zawierających gluten, czyli białko występujące w niektórych ziarnach (pszenica, jęczmień, żyto). Osoby cierpiące na celiakię lub nietolerancję na gluten muszą przestrzegać diety bezglutenowej, aby uniknąć objawów takich jak: biegunka, bóle brzucha i wzdęcia.

Nie ma bezpośrednich dowodów naukowych sugerujących, że dieta bezglutenowa nasila objawy trądziku lub może pomóc w łagodzeniu jego objawów.

Poprawa stanu skóry po przejściu na dietę bezglutenową może wynikać z faktu, że gluten może wywoływać stan zapalny u niektórych osób, szczególnie tych z nadwrażliwością na gluten lub chorujących na celiakię. A stan zapalny negatywnie wpływa na stan skóry i może nasilać objawy trądziku.

Innym możliwym wyjaśnieniem jest to, że wiele produktów zbożowych zawierających gluten ma wysoki indeks glikemiczny. Spożywanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym może prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi i insuliny, a to może przyczynić się do powstawania trądziku.

Trądzik u dorosłych a dieta

Trądzik to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Mimo że często kojarzymy go z okresem dojrzewania, kiedy cera intensywnie reaguje na zmiany hormonalne, może on dotykać również osób dorosłych. Oprócz zbilansowanej diety, ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej (w tym specjalistyczne kosmetyki), odpowiedni styl życia oraz właściwe leczenie wszelkich niedoskonałości. Ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała i zrzucenie nadprogramowych kilogramów. 

Zalecenia dietetyczne będą różne w zależności od rodzaju trądziku, prowadzonego leczenia, wieku oraz indywidualnych predyspozycji osoby zmagającej się z tą dolegliwością skórną. Każda osoba jest inna, a to, co działa dla jednej osoby, może nie być skutecznej u innej. Zastanawiając się, czy zmiana diety może pomóc, warto skonsultować się z dietetykiem lub dermatologiem.

Dieta to tylko jeden element kompleksowego podejścia do leczenia trądziku, które powinno obejmować także odpowiednią higienę skóry, a w niektórych przypadkach także leczenie farmakologiczne. Wielokierunkowe działania pomaga uporać się z tą dolegliwością. Warto zasięgnąć w takim przypadku pomocy specjalistów.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.