Sprawdź, jak źle dobrany biustonosz wpływa na zdrowie kręgosłupa i pleców

Prawidłowo dobrany biustonosz nie tylko podkreśla piersi i modeluje sylwetkę, ale i odciąża kręgosłup. Niestety, wciąż wiele kobiet nosi zły rozmiar stanika – problem ten dotyczy przede wszystkim pań mających duży biust, choć nie tylko. Kiedy biustonosz jest źle dobrany? Czym może skutkować jego noszenie? Jak dopasować stanik do naszego biustu? O tym w poniższym artykule!

Biustonosz a ból kręgosłupa – jaka jest między nimi zależność?

Źle dobrany biustonosz, choć zdaje się być błahym problemem, może być jednym z powodów bólu kręgosłupa. Za duża miseczka wymusza ściąganie ramiączek, co z kolei powoduje podniesienie ramion, a w efekcie nadmierne napięcie mięśni i bóle szyi, ramion, a nawet bóle głowy.

Niedopasowany biustonosz może również prowadzić do powstawania wad postawy, w tym lordozy kręgosłupa. Dzieje się tak, kiedy za luźny obwód stanika sprawia, że całość ciężaru biustu, ważącego często nawet kilka kilogramów, spoczywa tylko na ramionach. W efekcie piersi pociągają tułów w dół, co powoduje garbienie się. Przeciążeniu ulegają mięśnie szyi i obręczy barkowej, które pozostają w ciągłym napięciu. U wielu kobiet w okolicy karku zaczyna tworzyć się również charakterystyczne zgrubienie, nazywane potocznie „wdowim garbem”.

W skrajnych przypadkach niewłaściwe rozłożenie ciężaru piersi i uciskanie ich przez fiszbiny może doprowadzić do powstawania torbieli i uszkodzeń piersiowo-krzyżowej części kręgosłupa.

Rozpiety Biustonosz
Rozpięty biustonosz

Źle dobrany stanik – jakie mogą być skutki jego noszenia?

Źle dopasowany biustonosz może być również powodem innych problemów zdrowotnych. Zbyt mały obwód biustonosza nadmiernie naciska na klatkę piersiową oraz przeponę, przez co pojawiać się mogą dolegliwości związane z układem pokarmowym i oddechowym. Zły biustonosz powoduje też nieprawidłowy przepływ tkanki limfatycznej, co może nawet przyczyniać się do rozwoju raka piersi.

Wrzynające się w ciało ramiączka mogą natomiast powodować pękanie naczynek krwionośnych. Za mały rozmiar miseczki (ciasny stanik) może z kolei wywoływać odparzenia i piekące rany. Za mała bielizna prowadzi również czasami do stałej deformacji piersi. Najczęściej dochodzi do powstania zgrubień w okolicach pachy, potocznie określanych bułeczkami. Za jędrność biustu odpowiadają tak zwane więzadła Coopera, które bez odpowiedniego zabezpieczenia rozciągają się, co po pewnym czasie powoduje trwałe obwiśnięcie biustu.

Po czym poznać źle dobrany biustonosz?

Wydawać by się mogło, że zakup odpowiedniej dla siebie bielizny nie jest problemem. Tymczasem wiele kobiet nosi codziennie źle dopasowany biustonosz. Zdaniem brafitterek (specjalistek od dopasowania biustonosza) najczęstszym błędem, jaki popełniają Polki przy doborze stanika, jest zbyt szeroki obwód bielizny. Tymczasem, to właśnie obwód stanika gwarantuje aż 80% podtrzymania biustu (ramiączka podtrzymują jedynie 20% ich ciężaru).

Problem ten z łatwością można rozpoznać po zbyt luźnym pasie obwodu – w tym przypadku zapięcie biustonosza przesuwa się w górę pleców, a po o uniesieniu rąk piersi wysuwają się spod bielizny. Ramiączka, mimo wcześniejszej regulacji, opadają z ramion. Zauważalne jest również obniżenie się profilu piersi.

Za mała miseczka, którą możemy zaobserwować stojąc bokiem do lustra powoduje z kolei, że piersi wypływają górę poza krawędź miseczki, tworząc tzw. bułeczki. Jednocześnie mostek biustonosza opiera się na piersiach, zamiast kłaść się miękko na klatce piersiowej. Natomiast fiszbiny, które wbijają się w tkankę piersiową, kończą się przed pachą.

Oznaką źle dopasowanego biustonosza mogą być również źle wyregulowane ramiączka, które powodują dyskomfort. Jeśli mocno napięte uciskają ciało i powodują otarcia oraz napięcia w odcinku szyjnym to znak, że powinniśmy zaopatrzyć się w nowy stanik.

Odpowiednio dopasowany biustonosz, czyli jaki?

Dobrze dobrany biustonosz to taki, które ściśle przylega do ciała. Jego zapięcie nie może podjeżdżać do góry, a fiszbiny uciskać piersi. Środkowa część stanika musi przywierać do mostka. Piersi w biustonoszu powinny być podniesione i objęte przez miseczki. Ramiączka dobrego stanika są natomiast napięte, ale nie nadmiernie ściągnięte – tak, aby nie wbijały się boleśnie w ramiona.

Pamiętajmy, że dobrze dobrany biustonosz może uchronić nas przed dokuczliwym bólem pleców i powstawaniem wad postawy. Jest ważny nie tylko ze względów zdrowotnych – pozwala na poprawienie proporcji sylwetki i uwypuklenie talii.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza, aby uchronić się przed bólem pleców?

Pierwszym krokiem potrzebnym do dopasowania biustonosza jest prawidłowe określenie rozmiaru pod biustem. W tym celu należy przygotować miarę krawiecką i zmierzyć obwód klatki piersiowej bezpośrednio pod biustem. Warto pamiętać o tym, aby stać prosto, z rękoma opuszczonymi swobodnie wzdłuż ciała. Miarkę przykładamy poziomo, bezpośrednio pod piersiami, a następnie ściągamy ją, lekko dociskając do ciała. Zmierzmy obwód na wydechu, a następnie powtórzmy czynność na wdechu. 

Kolejnym krokiem jest zmierzenie obwodu w biuście. W tym celu należy owinąć miarkę wokół biustu, w miejscu, w którym jest on najszerszy. Zadbajmy o to, by miarka znajdowała się na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. Zapiszmy uzyskany wynik. Przy dokonywaniu pomiarów warto poprosić drugą osobę o pomoc.

W internecie znajdziemy różne kalkulatory rozmiarów biustonoszy i tabele pomocne w odczytywaniu wyników. Dzięki nim, na podstawie odczytanych wyników, łatwiej nam będzie ustalić odpowiedni dla siebie rozmiar stanika.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie biustonosza?

Podczas kupowania bielizny wiele kobiet zwraca uwagę jedynie na jej wygląd. Jednak warto, aby biustonosz był nie tylko wygodny i estetyczny, ale również dobry dla naszego kręgosłupa – z tego powodu przy jego wyborze powinno się wziąć pod uwagę kilka najważniejszych elementów.

Konieczne jest, aby dobrze dopasować rozmiar stanika – dzięki temu będzie lepiej stabilizował biust i podtrzymywał jego ciężar, odciążał kręgosłup, ramiona i szyję oraz ułatwiał zachowywanie zdrowej sylwetki. Równie istotny jest sam fason – posiadaczkom mniejszego biustu polecane są biustonosze typu plunge, czyli z fiszbiną kończącą się nisko na środku, które ładnie zbierają piersi i wypychają je do przodu.

Duży biust to duże obciążenie wywierane na nasze plecy. Ciężar piersi może powodować bóle kręgosłupa, jak i prowadzić do zmian w sylwetce i garbienia się. W przypadku kobiet mających duży biust świetnym pomysłem może okazać się biustonosz odciążający na kręgosłup. Modele tego typu są zwykle mocniej zabudowane, zapinane z przodu, pozbawione fiszbinów i wyposażone w szerokie ramiączka.

Panie, które potrzebują wsparcia w doborze odpowiedniego biustonosza, mogą skorzystać z usług brafitterki. Specjalistka zadba o to, aby biustonosz był odpowiednio dobrany nie tylko pod względem rozmiaru, lecz także kroju, który uchroni nas przed bólem pleców i innymi problemami zdrowotnymi. Brafitterka powie nam również, w jaki sposób prawidłowo zakładać biustonosz oraz jak układać w nim piersi.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.