Jak przebiega rekonwalescencja po operacji kręgosłupa? Ile trwa powrót do pełnej sprawności?

Operacja kręgosłupa to ostateczny, stosowany w wyjątkowych przypadkach, sposób leczenia bólu pleców. Co istotne, leczenie nie kończy się wraz z wykonaniem zabiegu przez chirurga. Rehabilitacja po operacji kręgosłupa odgrywa kluczową rolę w szybkim powrocie do zdrowia. Na czym polega rekonwalescencja po operacji kręgosłupa? O czym pamiętać w jej trakcie? Ile może trwać powrót do pełnej sprawności? Odpowiedzi na te inne pytania znajdziesz poniżej!

Rekonwalescencja – na czym polega?

Mianem rekonwalescencji określa się czas, którego organizm potrzebuje, by powrócić do pełni sił po operacji i pobycie w szpitalu. Wbrew pozorom rekonwalescencja nie musi oznaczać leżenia w szpitalu. Często towarzyszą jej również ćwiczenia rehabilitacyjne. Ważne jest też, aby po operacji stosować się do zaleceń profilaktycznych, które obejmują między innymi: wybór odpowiedniej pozycji do snu, techniką wstawania, schylania i podnoszenia ciężarów oraz powrót do aktywności – zawodowej i fizycznej w odpowiednim tempie. Rekonwalescencja po operacji kręgosłupa służy przede wszystkim odbudowie mięśni stabilizujących kręgosłup

Rekonwalescencja Po Operacji Kregoslupa
Rekonwalescencja po operacji kręgosłupa

Operacja kręgosłupa – kiedy jest potrzebna?

Operację kręgosłupa wykonuje się w ostateczności, jeżeli leczenie farmakologiczne i fizjoterapeutyczne nie przynoszą efektów.

Wskazaniami do operacyjnego leczenia kręgosłupa są tzw. deficyty neurologiczne:

  • osłabienie siły mięśni kończyny dolnych,
  • zaburzenia czucia,
  • silny zespół bólowy,
  • zanik odruchów ścięgnistych,
  • problemy z poruszaniem się,
  • zaburzenia oddawania moczu i wydalania.

Typowym wskazaniem do inwazyjnych metod leczenia kręgosłupa jest zaawansowana dyskopatia. Choroba ta powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie nerwów, a w efekcie ból i inne dolegliwości. Operacje wykonuje się również przy masywnych przepuklinach dyskowych, stenozie kanału kręgowego, niestabilnym kręgozmyku oraz przy złamaniach kręgów spowodowanych urazem lub osteoporozą. O potrzebie wykonania operacji decyduje lekarz prowadzący leczenie.

Do najczęstszych zabiegów operacyjnych zaliczane są mikrodiscektomia – usunięcie dysku lub jego fragmentu, który powoduje ucisk i ból. Przy złamaniach kompresyjnych stosowana jest wertebroplastyka, polegająca na wprowadzeniu do kości cementu mającego utwardzić dany segment. Laminektomią wykonywana jest natomiast w przypadku stenozy kanału kręgowego – usunięte fragmenty kręgów tworzą w tym przypadku przestrzeń dla rdzenia.

Rekonwalescencja po operacji kręgosłupa – najważniejsze zalecenia

Po każdym zabiegu operacyjnym w obrębie kręgosłupa jest potrzebny czas na regenerację i powrót do zdrowia. Nadrzędną zasadą, której należy się trzymać, aby proces powrotu do zdrowia przebiegł prawidłowo i bez opóźnień, to przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego oraz innych specjalistów zespołu medycznego.

Trzymanie się kilku głównych zaleceń pozwala przyspieszyć regenerację organizmu po operacji, zmniejszyć ryzyko powikłań, a także skrócić czas pobytu w szpitalu. Poniżej prezentujemy najważniejsze wskazówki dla osób po przebytej operacji kręgosłupa.

Siedzenie po operacji kręgosłupa

Pozycję siedzącą w procesie rekonwalescencji po operacji kręgosłupa wprowadza się stopniowo. Przez pierwsze 2 tygodnie od wykonania zabiegi nie można siedzieć w ogóle. Po tym czasie można zacząć wydłużać czas siedzenia – od 5 minut dziennie do 20 minut w okresie 8 tygodnia po operacji. Siedząc (najlepiej na twardym krześle, nigdy na miękkim fotelu lub sofie) należy dbać o zachowanie odpowiedniej, wyprostowanej postawy. W przypadku konieczności transportu pacjenta po operacji do domu, konieczne jest ustawienie fotela pasażera pod kątem, w pozycji półleżącej.

Pozycja snu po operacji kręgosłupa

Sen odgrywa kluczową rolę w procesie dochodzenia do zdrowia po operacji. Aby chronić kręgosłup, należy zadbać o właściwe ułożenie ciała na łóżku. Osoby śpiące na plecach i na boku powinny korzystać ze specjalnej poduszki ortopedycznej pod głowę i dodatkowej po kolana. Zwłaszcza w okresie rekonwalescencji nie jest polecane spanie na brzuchu, będące najmniej przyjazną kręgosłupowi pozycją. Znakomitym rozwiązaniem jest spanie na materacu ortopedycznym który poprzez dopasowanie się do kształtu naszego ciała zapewnia właściwe ułożenie kręgosłupa podczas snu.

Wstawanie z pozycji leżenia po operacji kręgosłupa

Nie bez znaczenia jest również prawidłowa technika wstawania z pozycji leżącej. W tym celu należy najpierw zgiąć kolana, a następnie przewrócić się na bok (tułów sztywno razem z miednicą), aby odepchnąć tułów rękoma do siadu, jednocześnie opuszczając nogi na ziemię.

Technika schylania po operacji kręgosłupa

Przez pierwszych 8 tygodni po operacji kręgosłupa należy bezwzględnie powstrzymać się od schylania na prostych nogach. Aby założyć skarpetkę lub zawiązać buty należy przyjąć pozycję siedzącą. Z czasem można zacząć schylać się utrzymując proste i usztywnione plecy oraz zginając się w stawach biodrowych.

Jazda samochodem po operacji kręgosłupa

Wiele osób czekających na operację kręgosłupa zastanawia się, po jakim czasie możliwy jest powrót do kierowania samochodem. Przez 4-6 tygodni od zabiegu można podróżować wyłącznie jako pasażer. Siedzisko powinno być przez ten czas odchylone pod kątem 45 stopni. Prowadząc samochód należy pamiętać o robieniu częstych przerw i wybieraniu niezbyt długich tras. W trakcie jazdy przyda się również specjalny wałek lędźwiowy.

Unikanie dźwigania po operacji kręgosłupa

Pacjenci po przebytej operacji kręgosłupa powinni również wystrzegać się podnoszenia ciężarów. Bezpośrednio po zabiegu maksymalny dozwolony do dźwigania ciężar wynosi 1 kg na dłoń. Z czasem obciążenie może wzrosnąć do 5 kg.

Aktywność ruchowa po operacji kręgosłupa

Aktywność ruchowa jest niezbędna dla utrzymania prawidłowej pracy i siły mięśni. Z tego powodu wczesne uruchamianie pacjentów po operacjach stanowi kolejny z elementów efektywnego zdrowienia. Konieczne jest wykonywanie ćwiczeń na kręgosłup, zaleconych przez lekarza lub fizjoterapeutę – w określonej przez specjalistę częstotliwości i ilości powtórzeń.

Ile czasu trwa rekonwalescencja po operacji kręgosłupa?

Czas potrzebny na rekonwalescencję po operacji zależy przede wszystkim od stanu zdrowia chorego z okresu przed chorobą i indywidualnych zdolności jego organizmu do regeneracji, a także od zastosowanych metod rehabilitacji. Nie bez znaczenia jest również oszczędzanie się po zabiegu, stosowanie zdrowej diety i rezygnacja z używek.

Zasadnicza rekonwalescencja po operacji kręgosłupa trwa zwykle ok. 3 miesiące. Po upływie sześciu tygodni możliwe staje się wykonywanie lekkiej pracy siedzącej. Natomiast po 6 miesiącach od zabiegu w większości przypadków można powrócić do wykonywania swojej pracy zawodowej. Należy jednak pamiętać, że czas ten może ulec zarówno skróceniu, jak i wydłużeniu. Zdarza się, że pacjenci, chcąc skrócić czas rekonwalescencji po operacji, zbyt szybko rezygnują z należytego wypoczynku i nadmiernie się obciążają, co może prowadzić do urazów pooperacyjnych.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.