Poduszka ortopedyczna — jaką wybrać i jak może pomóc?

Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb biologicznych człowieka – zapewnia niezbędną regenerację organizmu po całym dniu. Chociaż przesypiamy średnio 1/3 swojego życia, to obecnie – ze względu na natłok obowiązków i wysoki poziom stresu – jakość naszego snu maleje. Wpływ na to ma również to, jak śpimy – nieodpowiednia pozycja powoduje bóle mięśni, szyi i karku, uczucie zmęczenia i zmniejszenie efektywności. Poprawie snu sprzyja poduszka ortopedyczna – jak ona działa i jakie są korzyści jej stosowania? Jaką poduszkę z pamięcią kształtu wybrać? Podpowiadamy!

Poduszka ortopedyczna – co to takiego?

Poduszka ortopedyczna to specjalny rodzaj poduszki, którą wyróżnia charakterystyczny kształt, zapewniający odpowiednią podporę dla głowy oraz kręgosłupa szyjnego przez całą noc.

Poduszka tego rodzaju wymusza ułożenie ciała w zdrowej, przyjaznej kręgosłupowi pozycji. Pozwala tym samym zminimalizować dyskomfort wywołany nadmiernym napięciem mięśniowym w plecach. Korzystanie z poduszek terapeutycznych polecają lekarze i fizjoterapeuci.

Kobieta Lezy Na Poduszce Ortopedycznej
Kobieta leży na poduszce ortopedycznej

Poduszka ortopedyczna z pianki termoelastycznej – jak działa?

Poduszki ortopedyczne, które znaleźć możemy w ofercie różnych marek, różnią się między sobą wielkością, wysokością oraz rodzajem materiałów wykorzystanych do produkcji wypełnienia. Powszechnie dostępne są poduszki ortopedyczne są wykonane z wysokiej jakości pianki termoelastycznej. Pianka typu memory (z pamięcią kształtu) reaguje na ciepło – ugina się tylko w punktach nacisku i szybko wraca do wyjściowego kształtu, gdy nie jest dociskana. Dzięki temu gwarantuje równomierne rozłożenie masy ciała.

Poduszka ortopedyczna wypełnia przestrzeń pomiędzy ciałem a powierzchnią spania. Leżąc na niej zapewniamy kręgosłupowi szyjnemu podparcie na całym jego odcinku przez całą noc. Tym samym pozwalamy mięśniom odpocząć – nie muszą one podtrzymywać kręgosłupa.

Wyprofilowana poduszka ortopedyczna do spania:

 • podpiera głowę i szyję – tak, aby zachowany był naturalny kształt kręgosłupa,
 • znacząco zmniejsza obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa i napięcie mięśni przykręgosłupowych, a przez to łagodzi bóle głowy, szyi i karku oraz niweluje drętwienie rąk – główne objawy bólu pochodzącego od kręgosłupa,
 • wyraźnie poprawia komfort snu – sprawia, że lepiej się wysypiamy, a o poranku budzimy się wypoczęci.

Poduszka ortopedyczna do spania – kiedy może pomóc?

Poduszka ortopedyczna zapewnia przyjęcie prawidłowej, anatomicznej postawy oraz pozwala na odciążenie kręgosłupa szyjnego – tym samym może nas ona uwolnić od uciążliwych dolegliwości bólowych.

Poduszka ortopedyczna świetnie sprawdza się w przypadku osób, którym dokuczają:

 • zespoły bólowe kręgosłupa,
 • zespoły przeciążeniowe kręgosłupa,
 • dyskopatie napięciowe,
 • migrenowe bóle głowy,
 • ból szyi i karku,
 • zaburzenia snu,
 • chrapanie,
 • bezdech senny.

Doskonałym uzupełnieniem dla poduszki ortopedycznej jest wykonywanie prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa szyjnego.

Komu polecana jest poduszka ortopedyczna do spania?

Z poduszki ortopedycznej może korzystać każdy – zaleca się spanie na niej nawet dzieciom powyżej. 2 roku życia. Wyprofilowana poduszka doskonale sprawdzi się zarówno u osób mających problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa (w ich przypadku taka poduszka jest wręcz obowiązkowa), ale i u tych, którzy chcą uchronić się przed wystąpieniem dolegliwości bólowych pleców.

Poduszki ortopedyczne, zwłaszcza te wypełnione łuską gryki, mogą być również bezpiecznie użytkowane przez osoby zmagające się z alergiami. Stanowią dzięki temu doskonałą alternatywę dla tradycyjnych poduszek wypełnionych puchem lub pierzem.

Jak wybrać odpowiednią poduszkę ortopedyczną do spania?

Budzenie się bez bólu kręgosłupa? To możliwe dzięki poduszce ortopedycznej – aby tak się stało, konieczne jest jej odpowiednie dopasowanie do naszych potrzeb.

Kupując poduszkę z pamięcią kształtu zwróćmy uwagę na:

 • wysokość poduszki – osoby niskie i drobne powinny decydować się na modele nie wyższe niż 12 cm, zaś wyższe, tęższe i o szerszych ramionach, mogą wybrać wyższe poduszki (nawet do 15 cm),
 • preferowana pozycja snu – poduszki ortopedyczne, które możemy znaleźć w sprzedaży, różnią się kształtem, właściwym do snu w pozycji – na boku, na plecach i na brzuchu. Przed zakupem należy określić swoją ulubioną, najczęściej wybieraną pozycję odpoczynku – każda z nich wymaga bowiem innego rodzaju wsparcia dla kręgosłupa,
 • rodzaj wypełnienia poduszki i poszycia – decydując się na poduszkę ortopedyczną warto również wziąć pod uwagę takie czynniki, jak materiał wykonania. Doskonałym wyborem będą poduszki ze wspomnianej pianki termoelastycznej, które przystosowują się do budowy kręgosłupa użytkownika. Atutem poduszki będzie możliwość prania jej pokrowca. W sprzedaży dostępne są również poduszki skierowane do alergików. 

W jakiej pozycji spać na poduszce ortopedycznej?

Spanie na poduszce ortopedycznej to prawdziwa przyjemność. Aby jednak uniknąć bólu kręgosłupa, powinniśmy zadbać o właściwe ułożenie ciała w trakcie snu. Pamiętajmy, że poduszka ma podpierać przede wszystkim szyję i kark, a dopiero w drugiej kolejności głowę.

W odróżnieniu do klasycznych poduszek puchowych, modele ortopedyczne posiadają specjalne wyprofilowanie. Bardzo często są one niesymetryczne – pozwalają jednak na spanie zarówno w pozycji na plecach (najzdrowszej dla kręgosłupa), jak również na boku.

Śpiąc na plecach, grubszą część poduszki ortopedycznej należy umieścić pod szyją. W tej sytuacji zwykle poduszkę należy ułożyć wzdłuż, cieńszą stroną u dołu. Z kolei śpiąc na boku, należy ułożyć ją odwrotnie – tym sposobem grubsza część poduszki będzie podpierała kark, pod którym w tej pozycji powstaje pusta przestrzeń.

Pozycją, która jest najmniej przyjazna naszemu kręgosłupa, jest spanie na brzuchu. Przy takim ułożeniu głowa jest uniesiona do góry, przez co nadwyrężeniu ulega kręgosłup szyjny. Aby uchronić się przed bólem pleców warto spróbować zmienić nawyki. Jeśli przychodzi nam to z trudem możemy zaopatrzyć się w specjalną niską poduszkę ortopedyczną do spania (w kształcie gwiazdy), która zmniejszy obciążenie kręgów szyjnych w trakcie snu.

Warto mieć również na uwadze, że do spania na poduszce ortopedycznej trzeba się przyzwyczaić. Profilowane poduszki wymuszają przyjęcie zdrowej pozycji ciała, która zwłaszcza na początku, może być mniej wygodna niż spanie na zwykłej poduszce.

Czy poduszka ortopedyczna może zaszkodzić?

Kluczem do skutecznego działania poduszki ortopedycznej jest wybór odpowiedniego modelu, idealnie dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań. Niewłaściwie dopasowana poduszka może nie tylko nie przynieść poprawy, ale nawet pogorszyć nasz stan zdrowia, w tym nasilić bóle kręgosłupa.

U osób ze schorzeniami kręgosłupa i wadami postawy, przed korzystaniem z poduszki ortopedycznej do spania konieczna jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą. Specjalista ustali konkretny, odpowiedni dla danej osoby kształt poduszki, który ma zapewnić właściwe wsparcie kręgosłupa. Porady lekarskiej warto zasięgnąć również w przypadku stanów zapalnych kości i stawów czy choroby zwyrodnieniowej stawów.

Przeciwwskazania do stosowania poduszki ortopedycznej

Przeciwwskazaniami do stosowania poduszek ortopedycznych są z kolei:

 • ostre urazy w obszarze stosowania poduszki,
 • silne zniekształcenia lub przemieszczenia w odcinku szyjnym kręgosłupa,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • niedawno przebyty udar mózgu,
 • ostre zapalenie korzonków nerwowych w obszarze szyi,
 • mimowolne skurcze mięśni szyi,
 • niektóre choroby neurologiczne oraz nowotwory.

Poduszka ortopedyczna nie tylko do spania – modele do siedzenia

Poduszki ortopedyczne mogą służyć nie tylko do spania. Siedzący tryb życia ma ogromny wpływ na zdrowie pleców – długotrwałe siedzenie, podobnie jak sen w nieodpowiedniej pozycji, może powodować ból kręgosłupa. Pomocne w jego odciążeniu są specjalne poduszki ortopedyczne do siedzenia, które wymuszają utrzymanie prawidłowej (wyprostowanej) postawy podczas siedzenia na krześle lub w fotelu. Dzięki temu nacisk ciała jest równomiernie rozkładany, co odciąża plecy i mięśnie oraz zapewnia prawidłowe krążenie. 

e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.