Plastry na ból kręgosłupa i pleców – sprawdź w jaki sposób i jak szybko działają

Istnieje wiele domowych sposobów walki z bólem kręgosłupa. Jednym z nich są plastry przeciwbólowe, których stosowanie zalecane jest w przypadku długotrwałych bólów mięśni i stawów o natężeniu umiarkowanym oraz w stłuczeniach i urazach mechanicznych. Na czym polega działanie plastrów na bolący kręgosłup? Jakie plastry można stosować na bóle kręgosłupa? Jak szybko przynoszą one ulgę? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy w poniższym artykule!

Plastry przeciwbólowe na kręgosłup – działanie

Ból kręgosłupa może mieć wiele różnych przyczyn. Często pojawia się na skutek przeciążenia, długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej, niewygodnego ułożenia ciała podczas snu czy braku aktywności fizycznej. 

Z bólem kręgosłupa możemy radzić sobie na różnorodne sposoby – jednym ze skuteczniejszych i przy tym bezpieczniejszych dla naszego zdrowia jest wykorzystanie plastrów przeciwbólowych. Plastry mogą być stosowane na ból kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego. Wykazują skuteczność w przypadku słabego lub umiarkowanego bólu wynikającego z przeciążenia kręgosłupa lub miejscowego przewiania oraz w bólach mięśniowych różnego pochodzenia.

Substancja aktywna przenika z plastra do tkanki podskórnej i uśmierza ból w miejscu jego aplikacji. 

Wyróżnić możemy plastry nasączone substancjami czynnymi redukującymi ból, w tym:

 • plastry z substancjami przeciwbólowymi, dostępne bez recepty, skuteczne w łagodzeniu słabego bólu,
 • plastry znieczulające (niesteroidowe leki przeciwzapalne), o bardzo silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, wydawane wyłącznie na receptę,
 • plastry rozgrzewające – rozluźniające napięcie mięśniowe i poprawiające ukrwienie,
 • plastry chłodzące – redukujące obrzęk.
Plastry Na Bol Kregoslupa
Plastry na ból kręgosłupa

Plastry rozgrzewające na ból kręgosłupa

Dobrym wyjściem na dolegliwości bólowe może być plaster przeciwbólowy o działaniu rozgrzewającym, które jest zasługą obecności wyciągu z pieprzowca czy ostrej papryki (kapsaicyna). Ogrzanie partii ciała sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają, co pozwala blokować wydzielanie cytokin odpowiedzialnych za stany zapalne. Substancje rozgrzewające tymczasowo podrażniają zakończenia nerwowe, dzięki czemu przestajemy odczuwać ból. Toksyny są skuteczniej odprowadzane z organizmu, a procesy regeneracyjne przebiegają szybciej. 

Plastry rozgrzewające znajdują zastosowanie w bólach kręgosłupa (zwłaszcza odcinka lędźwiowego) i bólach kostno-stawowych. Świetnie radzą sobie z przykurczami mięśni i bólami reumatycznymi. Mogą być również stosowane w celu regeneracji mięśni po wytężonym wysiłku fizycznym, jak i w formie rozgrzewki całych partii mięśni przed treningiem. Działanie plastrów rozgrzewających utrzymuje się do 24 godzin, a w przypadku silnego bólu kręgosłupa – do 12 godzin.

Plastry chłodzące na ból kręgosłupa

Plastry przeciwbólowe dostępne są również w wersji chłodzącej. Transdermalne podanie substancji przeciwbólowych jest w tym przypadku wspomagane najczęściej mentolem, który powoduje kojące uczucie chłodu na skórze. Plastry chłodzące pozwalają na łagodzenie stanów zapalnych powstających przy różnego rodzaju urazach i kontuzjach. Mogą być również stosowane w bólach głowy i karku (również wywołanych bólem kręgosłupa szyjnego) i przy gorączce. Plastry chłodzące powinny zostać na skórze do maksymalnie 8 godzin.

Plastry przeciwbólowe na ból kręgosłupa – jak stosować?

Plaster przeciwbólowy należy nakleić na umytą i suchą skórę, pod szczelnym opatrunkiem okluzyjnym, który nie przepuszcza powietrza. Po aplikacji plastra powinno się dokładnie umyć dłonie. Plastrów przeciwbólowych nie wolno aplikować na otwarte rany. Stosując plastry na noc trzeba unikać dociskania ich ciężarem swojego ciała. Każdy z plastrów przeznaczony jest wyłącznie do jednorazowego użytku.

Przed użyciem plastra należy zapoznać się z treścią ulotki bądź zapytać lekarza lub farmaceuty, jak dokładnie należy go stosować.

Plastry przeciwbólowe na bolące plecy – jakie są ich zalety?

Plastry na ból kręgosłupa stanowią świetną alternatywę wobec tradycyjnych leków w formie tabletek przyjmowanych doustnie. Przede wszystkim, pozwalają na utrzymanie stałego, odpowiedniego poziomu substancji czynnej – dzięki temu nie istnieje ryzyko jej przedawkowania. Transdermalna aplikacja leku (przez skórę) znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia rozmaitych typowych objawów niepożądanych

Plastry przeciwbólowe obciążają organizm znacznie mniej niż ma to miejsce w przypadku leków przyjmowanych doustnie. Są też wygodniejsze w aplikacji od stosowanych miejscowo maści. Oprócz tego plastry można naklejać na skórę niezależnie od posiłków (tabletki zwykle przyjmuje się przed, w trakcie lub po posiłku).

Jakie są wady plastry przeciwbólowych?

Plastry przeciwbólowe, mimo oczywistych zalet, nie są pozbawione wad. Co najważniejsze, mogą powodować uczulenie i podrażnienie skóry w miejscu przyklejenia plastra. Z tego powodu nie powinny być stosowane przez osoby mające atopowe zapalenie skóry. Niekiedy skóra reaguje na plaster podrażnieniem z powodu braku możliwości wentylacji miejsca. 

U osób otyłych, z uwagi na dużą ilość tkanki tłuszczowej, efekty działania plastrów są mniej zadowalające niż u osób o drobnej budowie. Podczas stosowania plastrów przeciwbólowych należy unikać ekspozycji na promienie UV, które mogą powodować nadwrażliwość w miejscu przyklejenia plastra.

Plastry przeciwbólowe bez recepty

W aptekach znajdziemy różnego rodzaju plastry przeciwbólowe bez recepty. Bazują one na działaniu takich substancji, jak:

 • lidokaina i prylokaina, które hamują przekazywanie impulsów nerwowych,
 • diklofenak, ketoprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, które łagodzą ból i hamują stan zapalny,
 • alkaloidy (np. kapsaicyna) i alkohole (np. mentol) o działaniu rozgrzewającym i chłodzącym.

Plastry przeciwbólowe na receptę

Część plastrów przeciwbólowych sprzedawana jest wyłącznie na receptę. Należą do nich przede wszystkim silne leki znieczulające. Również środki z buprenorfiną dostępne są jedynie na podstawie recepty. Stosuje się je na przewlekłe bóle kręgosłupa.

Plastry przeciwbólowe o dużej sile działania muszą być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza z powodu ich silnego oddziaływania na układ nerwowy pacjenta, a co za tym idzie – działania uzależniającego.

Plastry przeciwbólowe – jakie skutki uboczne mogą powodować?

Plastry przeciwbólowe, podobnie jak leki stosowane doustnie, mogą powodować działania niepożądane.

Plastry zawierające niesteroidowy lek przeciwzapalny mogą wywoływać:

 • ból brzucha,
 • biegunkę,
 • niestrawność,
 • ogólne osłabienie,
 • obrzęk,
 • krwawienie,
 • uczucie duszności,
 • nudności.

Działania niepożądane stosowania plastrów przeciwbólowych nie zdarzają się zbyt często, jednak należy o nich pamiętać. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Plastrów przeciwbólowych nie powinny stosować osoby mające uczulenie na zawarte w środku substancje czynne. Mogą one powodować reakcje skórne po aplikacji plastra na bolące miejsce. W razie wystąpienia pieczenia lub innego dyskomfortu należy zdjąć plaster ze skóry

Niewskazane jest również stosowanie plastrów rozgrzewających przez dzieci. Plastry na ból kręgosłupa w ciąży mogą być naklejane na skórę po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.