Staw biodrowy to jeden z największych, a jednocześnie najbardziej obciążonych stawów obecnych w organizmie człowieka. Z tego powodu często w jego obszarze występuje ból biodra, który może mieć rozmaite przyczyny. Czym wywołany jest ból biodra i jak go uśmierzyć? Jaki jest związek między bólem biodra a bólem kręgosłupa? Wyjaśniamy!
Staw biodra zbudowany jest z dwóch podstawowych elementów, którymi są: panewka stawu biodrowego kości miednicznej i głowa kości udowej. Największy ze stawów otoczony jest mocną, odporną torebką stawową.
Do głównych zadań stawu biodrowego należy przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na kończyny dolne. Zapewnia on również ruchomość nóg w płaszczyznach (i ich kombinacjach).
Ból biodra zazwyczaj pojawia się w części:
Ból biodra objawia się:
Staw biodrowy, jako jeden z większych i najbardziej zaangażowanych, podatny jest na rozmaite schorzenia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny bólu biodra, również te wynikające ze schorzeń kręgosłupa. Ból promieniujący w kierunku biodra mogą wywoływać zmiany w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa.
Główną przyczyną bólu w biodrze, który utrudnia codzienne funkcjonowanie przez ograniczenie ruchomości, jest zwyrodnienie stawu biodrowego, nazywane koksartrozą, w której tempo tworzenia zmian wzrasta wraz z wiekiem. Do jej powstania przyczyniają się również przebyte urazy, otyłość i brak ruchu. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego jest skutkiem zużycia stawu, które prowadzi do stopniowej deformacji stawu. Ból biodra może być też symptomem zwyrodnienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Zwyrodnienie stawu biodrowego wywołuje charakterystyczne objawy:
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego promieniującego do prawego lub lewego biodra jest rwa kulszowa, będąca skutkiem zapalenia nerwu kulszowego. Towarzyszący jej ból biodra może dochodzić do uda, łydki lub stopy jednej lub obu kończyn.
Dodatkowo wystąpić mogą również:
Do powstawania rwy kulszowej, której może towarzyszyć ból pleców i biodra, przyczyniają się:
Ból biodra może być spowodowany nie tylko przez zmiany zwyrodnieniowe, przeciążenie czy rwę kulszową. Przyczyną bolesności bywają również:
Ból w biodrze i kręgosłupie to dolegliwości, które znacznie ograniczają sprawność ruchową. Dlatego też obserwując u siebie niepokojące objawy bólowe lub neurologiczne, należy niezwłocznie skonsultować je z lekarzem.
W przypadku bólu bioder zalecana jest przede wszystkim wizyta u ortopedy. W jej trakcie specjalista przygląda się pracy stawu, analizując przy tym chód chorego, występowanie zmian skórnych i długość kończyn dolnych. Wykonuje również badanie siły mięśni i zakresu ruchomości stawu. W diagnostyce stosuje się badania obrazowe, w tym rentgen, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.
W przypadku dolegliwości wywołanych przeciążeniem warto udać się do fizjoterapeuty, który ułoży dla nas indywidualny plan rehabilitacji. Gdy przyczyn bólu upatrujemy w reumatoidalnym zapaleniu stawów, odpowiednim lekarzem będzie reumatolog.
Szybka i wygodna e-wizyta u specjalisty? Umów ją przez serwis Receptomat.pl. W trakcie konsultacji możesz uzyskać receptę na leki na bolący kręgosłup i biodro, np. Poltram Combo Forte.
Leczenie dopasowuje się w zależności od tego, co jest przyczyną bólu biodra. Przede wszystkim jednak, konieczne jest odciążenie stawu. W tym celu należy unikać ruchów, które powodują nasilenie bólu i często zmieniać pozycję. Zalecany jest odpoczynek w pozycji leżącej na zdrowym boku z poduszką lub kocem umieszczonym pomiędzy kolanami.
Ulgę chorym przynoszą środki przeciwbólowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Oprócz środków stosowanych doustnie, świetnie sprawdzają się również maści i żele. Pomocne są też leki zmniejszające napięcie mięśni. Przy bardzo silnym bólu i gdy nie jest możliwe przyjmowanie leków doustnie, pacjentom polecane są zastrzyki z glikokortykosteroidami lub kwasem hialuronowym wykonywane bezpośrednio do stawu.
Doskonałe efekty przynoszą również zabiegi rehabilitacyjne, które zapobiegają postępowaniu zmian zwyrodnieniowych. W ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne pacjenta. O wyborze leczenia oraz stosowanej terapii, w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu, zawsze decyduje lekarz, do którego pacjent zgłasza się z bólem w biodrze.
Aby zapobiegać bólowi kręgosłupa i dolegliwościom w stawie biodrowym, warto pamiętać o systematycznej, umiarkowanej aktywności ruchowej. Na kondycję kręgosłupa i stawu biodrowego korzystnie wpływają przede wszystkim: pływanie i aqua aerobik, spacery oraz jazda na rowerze. Polecane są również rozmaite ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, grzbietu, nóg i pośladków, takie choćby jak unoszenie bioder, skręty bioder czy rowerek w leżeniu na plecach.
Aby poprawić codzienne funkcjonowanie kręgosłupa konieczna jest też odpowiednia dieta, która pozwala na zachowanie prawidłowej wagi ciała. Codzienny jadłospis powinien być bogaty wapń, białko i witaminę D, które mają pozytywny wpływ na wytrzymałość układu kostnego.
e-Konsultacja z Receptą Online