Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, do wystąpienia której przyczynia się siedzący tryb życia i wielogodzinna praca przed komputerem. Bezpośrednim skutkiem niewłaściwych nawyków są tzw. „okrągłe plecy”. Garbienie się, poza bólem pleców, wywołuje szereg dolegliwości i może prowadzić do postępowania wad postawy. Jak się nie garbić? Jakie ćwiczenia na okrągłe plecy wykonywać? Jak dbać o kręgosłup, aby zachowywał prawidłowe ułożenie? Podpowiadamy!
Garbienie się to powszechny problem wynikający z niewłaściwych nawyków, w efekcie którego dochodzi do wytworzenia się okrągłych pleców.
W kręgosłupie możemy wyróżnić cztery krzywizny w płaszczyźnie strzałkowej. Są nimi:
Plecy okrągłe to stan, w którym pogłębieniu ulega kifoza piersiowa. Nienaturalna pozycja prowadzi do przykurczów mięśni klatki piersiowej i osłabienia mięśni grzbietu. Następuje rozleniwienie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie wyprostowanej sylwetki.
U osób, które się garbią, widoczne są charakterystycznie zaokrąglone plecy. Biust staje się obwisły, łopatki odstające, a brzuch wystający. Głowa jest nienaturalnie wypchnięta do przodu. Obserwuje się również przodopochylenie barków i zamknięcie klatki piersiowej. Ruchomość kręgosłupa jest ograniczona. Garbienie się negatywnie wpływa na funkcjonowanie naszego kręgosłupa, wywołując rozmaite dolegliwości bólowe i zaburzając pracę tkanek miękkich.
Utrzymanie właściwej postawy ciała jest dla wielu osób sporym wyzwaniem - zwłaszcza, jeśli zaniedbaliśmy tę kwestię przez lata. Powodów, dla których się garbimy, jest wiele - przede wszystkim jednak „winnym” jest wielogodzinna praca siedząca przed komputerem lub kierowanie samochodem. Brak korygowania na bieżąco nieprawidłowej postawy mocno zaburza pracę kręgosłupa.
Tendencję do garbienia wykazują osoby, u których stwierdzono wady postawy. Do garbienia się może prowadzić też przewlekły ból kręgosłupa, który wymusza nienaturalne wygięcia ciała. Również stres, który powoduje bóle kręgosłupa, może przyczyniać się do przybierania charakterystycznej skulonej sylwetki.
Zgarbiona sylwetka przyczynia się do występowania wielu dolegliwości. Osoby garbiące się najczęściej narzekają na:
Odczuwasz bóle pleców, które utrudniają Ci normalne funkcjonowanie? Bólowi towarzyszą również inne dolegliwości, które mogą świadczyć o problemie okrągłych pleców? Umów e-wizytę ze specjalistą przez serwis Receptomat.pl, aby zaplanować leczenie, stosując, np. lek przeciwbólowy Skudexa.
Garbienie się skutkuje nie tylko problemami natury zdrowotnej, ale również pogorszeniem samopoczucia. Osoby o pochylonej sylwetce sprawiają wrażenie niepewnych i nieśmiałych, co może powodować ich negatywny obraz siebie.
Aby przestać się garbić, należy poświęcić czas na pracę nad sylwetką. Warto przy tym podkreślić, że nie jest możliwe wyeliminowanie problemu z dnia na dzień - potrzebne jest zaangażowanie i systematyczność. Zwłaszcza wtedy, gdy garbimy się od dawna.
Bardzo ważne jest przy tym przyjmowanie prawidłowej postawy podczas siedzenia. Głowę i plecy należy trzymać prosto, łopatki ściągnięte, ramiona wzdłuż tułowia, a brzuch napięty.
W walce z garbieniem się kluczową rolę odgrywają rozmaite ćwiczenia ruchowe. Należą do nich przede wszystkim:
Oprzyj głowę i pośladki o ścianę, a ręce stroną grzbietową unieś nad głową. Wykonaj zgięcie łokci do momentu, gdy dłonie znajdą się na wysokości barków, nie odrywając ich od powierzchni ściany. Przytrzymaj i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 5 razy.
Usiądź na piętach, ustawiając kolana szerzej niż barki. Następnie wyciągnij się w tej pozycji mocno do przodu, wydłużając dzięki temu kręgosłup. Czoło ułóż luźno na ziemi.
Uklęknij na podłodze, oprzyj się na przedramionach, zginając ręce w łokciach pod kątem prostym. Barki powinny znajdować się dokładnie nad łokciami. Opierając się na palcach stóp unieś tułów i napnij mięśnie brzucha. Nie unoś pośladków do góry ani nie wyginaj w dół odcinka lędźwiowego - pięty, biodra i ramiona trzymaj w prostej linii. Wytrzymaj 20 sekund (z czasem wydłużaj ćwiczenie).
Połóż się na brzuchu. Wyciągnij przed siebie wyprostowane ręce. Unieś ręce i nogi i wytrzymaj w tej pozycji przez ok. 10-20 sek. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
Usiądź na krześle i wyprostuj plecy. Utrzymuj kąt prosty między łydką a udami.
Załóż ręce na kark i ściągnij łopatki. Odchyl łokcie do tyłu.
Połóż się na plecach. Przyciągnij zgięte w kolanach nogi do klatki piersiowej.
Kołysz się delikatnie na boki, aby rozmasować kręgosłup.
Połóż się na plecach z rękoma ułożonymi wzdłuż tułowia. Podnieś lekko głowę.
Spróbuj wykonać nogami ruch pedałowania na rowerze.
Plecy okrągłe to często spotykana wada postawy polegająca na nadmiernym wygięciu się kręgosłupa. Jednym ze sposobów walki z garbieniem się jest stosowanie pajączka - korektora postawy dla dzieci i dorosłych. Pajączek wzmacnia mięśnie pleców i pomaga w wyrobieniu nawyku prawidłowej postawy, przez co pozwala wyeliminować bóle kręgosłupa.
Polecane jest noszenie pajączka na plecy 2-3 razy dziennie przez kilkanaście minut (w trakcie zwykłych czynności, takich jak oglądanie telewizji czy siedzenie przy komputerze. Po założeniu pajączka na plecy należy wyregulować jego szelki, aby były lekko napięte.
Garbienie się to częsty problem, który w dorosłym życiu objawia się dotkliwym bólem i innymi dolegliwościami. Tymczasem profilaktykę zgarbionej sylwetki warto wdrożyć jak najwcześniej, a najlepiej w dzieciństwie, ponieważ utrzymywana przez lata negatywnie odbija się na kręgosłupie i jest trudniejsza w naprawie.
Aby zapobiec garbieniu się w wieku dziecięcym należy zwracać szczególną uwagę na:
W dorosłym życiu powinniśmy natomiast:
e-Konsultacja z Receptą Online