Drętwienie rąk – objawy, przyczyny i metody leczenia

Drętwienie rąk może mieć wiele różnych przyczyn – niektóre z nich mogą świadczyć o poważnej chorobie. Czego objawem jest drętwienie rąk? W przebiegu jakich schorzeń drętwieją ręce? Jak leczyć drętwienie rąk? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy w poniższym artykule!

Drętwienie rąk – co to takiego?

Drętwienie rąk, określane mianem parestezji lub czuciem opacznym, to nieprzyjemne uczucie zmysłu dotyku. Najczęściej pojawia się w dystalnych (dalszych) częściach palców rąk, jednak może również występować w przebiegu całej kończyny górnej. Wyróżnia się przy tym poranne i nocne drętwienie rąk

Dlaczego ręce drętwieją?

Bezpośrednim powodem drętwienia rąk jest ograniczenie przepływu impulsów nerwowych wskutek mechanicznego lub termiczno-chemicznego czynnika oddziałującego na rdzeń kręgowy.

Drętwienie rąk – jak jest odczuwane?

Drętwieniu rąk towarzyszy odczuwanie mrowienia, prądów, szczypania lub kłucia igieł. Kończyny górne stają się ciężkie i obniża się ich temperatura. Zaburzona zostaje funkcja czucia i dochodzi do niezborności ruchowej. Niekiedy pacjenci skarżą się również na ból i pieczenie dłoni

Dretwienie Rak
Drętwienie rąk

Najczęstsze przyczyny drętwienia rąk

Możemy wyróżnić wiele przyczyn drętwienia rąk i dłoni. Często związane jest ono z niewłaściwą pozycją podczas snu i przygnieceniem ręki przez ciężar ciała lub głowy. W tym przypadku nieprzyjemne odczucia są chwilowe. By zaradzić parestezjom, wystarczy zmienić pozycję tak, aby krew mogła swobodnie dopływać do zdrętwiałej ręki.

Niekiedy drętwienie palców jest wywołane przez przeciążenie kończyn górnych. Dochodzi do niego w efekcie wykonywania wymagającej pracy fizycznej pracy lub poprzez wielokrotne powtarzanie tych samych ruchów. Są to przyczyny przemijające, które nie zwiastują poważnych problemów zdrowotnych.

Do drętwienia rąk może dochodzić również w przypadku niedoboru witamin B6 i B12, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Nieprzyjemne odczucia powodować może też niedobór wapnia i magnezu, które wpływają na przewodnictwo nerwowe i pracę mięśni. Suplementacja witamin i minerałów pozwala pozbyć się dolegliwości.

Drętwienie palców może wynikać ponadto z niezdrowego stylu życia – otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu i brak aktywności ruchowej mogą doprowadzić do tego powodującego dyskomfort uczucia. Na częste drętwienie rąk i nóg narażone są zwłaszcza osoby, które wykonują na co dzień pracę siedzącą.

Do wystąpienia uczucia drętwienia rąk i dłoni może ponadto prowadzić silny stres. Wśród innych możliwych niechorobowych przyczyn tego typu dolegliwości zalicza się również ogólne przemęczenie organizmu lub jego przetrenowanie.

Drętwienie rąk – kiedy jest sygnałem do niepokoju?

Jeżeli obserwujemy nasilone drętwienie rąk w nocy, drętwienie ma tendencję do nawracania, utrzymuje się dłuższy czas lub odczuwamy przy nim inne objawy, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Objawy, których nie należy lekceważyć, mogą świadczyć o problemach zdrowotnych, zwłaszcza w obrębie narządu ruchu, układu nerwowego lub układu krążenia. W niektórych sytuacjach konieczne może być wezwanie pogotowia ratunkowego.

Parestezje – przyczyny. O czym może świadczyć drętwienie rąk?

Drętwienie palców może być skutkiem wielu mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Drętwienia rąk a schorzenia kardiologiczne i neurologiczne

Zawał serca

Drętwienie lewej ręki, zwłaszcza jeżeli towarzyszy mu silny ból w klatce piersiowej, duszność, osłabienie, zawroty głowy i lęk, może zwiastować nadchodzący zawał serca. W takiej sytuacji, stanowiącej bezpośrednie zagrożenie dla życia, należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia.

Niedokrwienny udar mózgu

Mrowienie rąk może być również oznaką udaru mózgu, który spowodowany jest zatrzymaniem przepływu krwi do mózgu. Drętwieniu lewej kończyny górnej towarzyszą też zaburzenie mowy i widzenia oraz zaburzenia świadomości.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

U chorego na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakaźną chorobę zagrażającą życiu, pojawia się gorączka, nudności, wymioty, ból głowy i sztywność karku. Jednym z powikłań zapalenia opon jest porażenie kończyn, prowadzące do drętwienia rąk i wywołujące zaburzenie czucia.

Zespół Guillaina-Barrego

Kolejną przyczyną bólu rąk i ich drętwienia może być tzw. zespół Guillaina-Barrego, będący następstwem infekcji dróg oddechowych lub układu pokarmowego. Jego symptomami są osłabienie siły mięśniowej, uczucie mrowienia w rękach i nogach, bolące korzenie nerwowe, zaburzenia pracy serca i niewydolność oddechowa.

Guz mózgu

W sytuacji, gdy guz mózgu (nowotwór ośrodkowego układu nerwowego) zlokalizowany jest w sąsiedztwie kory mózgowej, jego objawem może być drętwienie i drżenie rąk. W przebiegu nowotworu występują również bóle i zawroty głowy, wymioty, nudności, ogólne osłabienie sprawności oraz zaburzenia pamięci.

Zespół cieśni nadgarstka

Powszechną przyczyną bólu z drętwieniem rąk jest zespół cieśni nadgarstka, występujący po jednej stronie ciała. Zwykle pojawia się drętwienie prawej ręki, którą posługuje się większość osób. Częste drętwienie rąk w czasie ciąży jest najczęściej spowodowane właśnie wystąpieniem zespołu cieśni nadgarstka, wywołanego zmianami hormonalnymi. U wielu kobiet pod koniec drugiego trymestru pojawia się mrowienie palców, ich drętwienie i ból, często promieniujący aż do ramienia.

Stwardnienie rozsiane

Jedną z poważniejszych przyczyn cierpnięcia i mrowienia rąk i dłoni jest stwardnienie rozsiane – nieuleczalna, postępująca choroba o podłożu neurologicznym, która najczęściej ujawnia się między 20. a 40. rokiem życia. W jej przebiegu może również występować uczucie silnego zimna lub gorąca oraz wrażenie przechodzenia prądu przez kręgosłup. Poza tym występują również zaburzenia czucia, zaburzenia wzroku, przewlekłe zmęczenie, zawroty głowy, osłabienie i skurcze mięśni, problemy z koordynacją i zaburzenia mowy.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów również powoduje drętwienie rąk. To przewlekła choroba zapalna atakująca stawy i różne narządy. Typowe jej objawy to ból oraz sztywność i obrzęk stawów rąk i stóp, chociaż zapalenie może dotyczyć również innych stawów w organizmie. W chorobie obserwuje się drętwienie i mrowienie dłoni, a także ogólne osłabienie i utratę apetytu.

Drętwienie rąk a schorzenia narządu ruchu

Urazy

Drętwienie rąk i dłoni często pojawia się w stanach po urazach struktur nadgarstka – złamaniu kości przedramienia i zwichnięciu nadgarstka. Drętwienie kończyny może być również efektem uszkodzenia nerwów obwodowych szyjnego odcinka kręgosłupa (w obrębie kręgów szyjnych) typu „smagnięcie biczem” (ang. whiplash) – do urazu dochodzi zwykle podczas wypadków komunikacyjnych, przy zbyt gwałtownym zgięciu głowy do przodu i do tyłu.

Choroba zwyrodnieniowa szyjnego odcinka kręgosłupa

Drętwienie i mrowienie rąk jest objawem, który może pojawiać się również w przebiegu dyskopatii w odcinku szyjnym – jednego z głównych powodów bólu kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe wywołują zaburzenia czucia i drętwienia okolicy barków, które stopniowo promieniują do łokcia i dalej do dłoni.

Zniekształcające zapalenie kości

Kolejnym powodem drętwienia rąk jest zniekształcające zapalenie kości. W rozwoju choroby (przewlekłej i nieuleczalnej) dochodzi do zmniejszenia ich wytrzymałości. Jednym z pierwszych jej objawów, poza bólem kości i stawów, jest charakterystyczne uczucie mrowienia palców.

Leczenie drętwienia rąk – na czym polega?

Drętwienie kończyn górnych należy leczyć przyczynowo – w pierwszej kolejności wskazane jest usunięcie stanu, który doprowadza do odczuwania dolegliwości. Przy poważnych chorobach kardiologicznych i neurologicznych o leczeniu decyduje lekarz prowadzący – kardiolog lub neurolog.

Specjalista może zalecić wykonanie odpowiednich badań, w tym EMG, czyli elektromiografii, badającej szybkość przewodzenia nerwu oraz USG, które może pokazać budowę zewnętrzną nerwu oraz miejsce ucisku na nerw.

Przy drętwieniu rąk niezbędna jest też aktywność fizyczna. Pacjentom z zaburzeniami przewodnictwa nerwowego zalecane są przede wszystkim ćwiczenia rozciągające i wzmacniające – zaciskanie dłoni w pięść, krążenie nadgarstków czy strząsanie rąk, skutecznie rozluźniające napięte mięśnie. Dodatkowo, należy też unikać niewygodnych pozycji (podczas snu i w pracy), które ograniczają swobodny przepływ krwi i mogą skutkować mrowieniem rąk.

Zadbać trzeba również o właściwą dietę, obfitującą w warzywa i owoce, orzechy, ryby i chude mięso. Ograniczyć powinniśmy natomiast spożycie słodyczy, kolorowych napojów gazowanych, fast foodów, alkoholu, a także kawy i mocnej czarnej herbaty, które sprzyjają utracie magnezu z organizmu. Rozwiązaniem problemu cierpnących rąk może być też stosowanie suplementów na niedobór witamin.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.