Poznaj domowe sposoby na złagodzenie bólu kręgosłupa i pleców

Ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny – urazy, wady wrodzone, choroby kręgosłupa, długie siedzenie przed komputerem czy podnoszenie ciężarów to tylko najpopularniejsze z nich. Na szczęście, okazuje się że również domowymi sposobami możemy ukoić ból i rozluźnić mięśnie kręgosłupa. W poniższym artykule prezentujemy 10 skutecznych sposobów na złagodzenie bólu pleców. Oto one! 

Domowe sposoby na ból kręgosłupa

Dokuczliwy ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym kręgosłupa może utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Gorąca kąpiel, leki przeciwbólowe, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz odpowiednio dobrany materac – poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby na to, jak łagodzić bóle pleców.

Kobieta Usmiecha Sie
Kobieta uśmiecha się

1. Odciążenie pleców

Zawsze wtedy, gdy dopadnie nas ból pleców, powinniśmy ograniczyć aktywność fizyczną. Przede wszystkim unikajmy podnoszenia ciężkich przedmiotów, gwałtownego schylania się czy forsujących ćwiczeń siłowni – może to prowadzić do nasilenia objawów. Z drugiej strony pamiętajmy, że zupełny bezruch również nie jest wskazany i może przyczyniać się do rozwoju schorzeń kręgosłupa.

2. Ćwiczenia na kręgosłup

Najlepszym sprzymierzeńcem w walcem z bólem pleców, który ma różne przyczyny i daje rozmaite objawy, jest umiarkowana aktywność fizyczna. Pacjentom skarżącym się na dolegliwości w okolicy pleców zalecane są, oprócz spacerów czy pływania, również proste ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa z zakresu jogi i pilatesu. Najskuteczniejsze z nich to kocie grzbiety, skłony japońskie i rozciąganie pleców na piłce, które świetnie niwelują bóle w okolicy lędźwiowej. Ćwiczenia na ból w obrębie kręgosłupa szyjnego obejmują skłony i krążenia głową, które możemy wykonywać w warunkach domowych – na przykład siedząc przy biurku.

3. Kompresy chłodzące

Kiedy wystąpią dolegliwości bólowe, możemy posłużyć się maścią chłodzącą, którą nakłada się na bolące partie ciała lub też samodzielnie przygotować zimny kompres. Wykorzystane w tym celu kostki lodu szybko przynoszą ukojenie w przypadku urazów ostrych – spowodowanych uderzeniem, skręceniem lub upadkiem, ponieważ zmniejszają one obrzęk i ból. Zimne okłady są także stosowane w leczeniu dolegliwości wynikających ze zmęczenia lub przewlekłego bólu.

4. Ciepłe kąpiele

Skuteczne w walce z bólem kręgosłupa są też ciepłe kąpiele, także te z dodatkiem olejku eterycznego, np. lawendowego, rozmarynowego czy z drzewa sandałowego. Taki seans w wannie pomoże nam rozluźnić napięte mięśnie, złagodzi ból pleców i ukoi zmysły dzięki pięknemu zapachowi. Polecane są również kąpiele solankowe, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zapewniają lepsze odżywienie tkanek. Solanka wykazuje również właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Kąpiele z jej użyciem wskazane są zwłaszcza przy zmianach zwyrodnieniowych, bólach stawów i mięśni, nerwobólach oraz po urazach.

5. Relaksujące masaże

Masaż jest jednym z najstarszych zabiegów oddziaływujących na nasze ciało i psychikę – doskonale sprawdza się również przy rozmaitych bólach, w tym bólach pleców. Przede wszystkim skutecznie obniża napięcie mięśniowe, działając tym samym przeciwbólowo i rozluźniająco, przyspiesza regenerację mięśni, a także poprawia ich elastyczność. Badania potwierdzają, że podczas masażu wzrasta poziom serotoniny i dopaminy, substancji odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie i nastrój. Obniża się natomiast poziom kortyzolu (hormonu stresu).

6. Leki na ból pleców

W walce z uciążliwym bólem pleców pomocne są również stosowane doustnie leki. Skutecznością działania wykazują się środki zawierające substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie. W sytuacji pojawienia się silnego bólu warto przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne, zawierające w swoim składzie np. meloksykam, naproksen lub ketoprofen. 

7. Ortezy kręgosłupa

Kolejnym domowym sposobem na to, aby nie dać się bólowi pleców, jest stosowanie pasa lub gorsetu ortopedycznego. Ortezy ograniczają ruchomość kręgosłupa, stabilizują kręgi i odciążają plecy, dzięki czemu są skuteczne w łagodzeniu bólu różnego pochodzenia. Po ortezy sięgać można zarówno w przypadku bólu przewlekłego, jak i bólu krótkotrwałego wynikającego z przeciążeń mięśni i kręgów.

8. Właściwa pozycja snu

Sen to czas regeneracji organizmu, również kręgosłupa poddawanego codziennie znacznym obciążeniom. Jądro miażdżyste, znajdujące się w krążkach międzykręgowych, w 80% zbudowane jest z wody i w ciągu dnia ulega dehydratacji. W ciągu dnia odwadnia się i kurczy, natomiast w nocy ponownie nabiera wody i rano jest gotowe do pracy. Aby plecy mogły odpocząć, konieczne jest jednak przyjęcie odpowiedniej pozycji – najlepiej na plecach lub na boku, które zapewniają właściwe ułożenie kręgosłupa i zapobiegają powstawaniu napięć.

9. Odpowiedni materac

Sposobem na to, jak zapobiegać bólom pleców, jest też zakup materaca o średnim stopniu twardości (materace bardzo miękkie i zbyt twarde nie są wskazane), który zapewni kręgosłupowi dobre podparcie. Dzięki niemu mięśnie podtrzymujące kręgosłup zyskają możliwość efektywnej regeneracji w trakcie snu. Nieco większy poziom twardości polecany jest natomiast w przypadku osób z dyskopatią, ponieważ zapewnia on lepszą stabilizację kręgów w nocy.

10. Poduszka ortopedyczna

Na ból pleców pomóc może również poduszka ortopedyczna, wykonana z odpornej na odkształcenia pianki termoplastycznej. Korzystanie z poduszki ortopedycznej jest szczególnie wskazane przy bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym – dzięki niej zapewnimy podparcie głowie i szyi, zachowując naturalny kształt kręgosłupa. Poduszka znacząco zmniejsza również napięcie mięśni i poprawia ogólną jakość snu.

Jak zapobiegać bólom pleców?

Łagodzenie dolegliwości bólowych to konieczność, gdy te wystąpią. Jednocześnie warto aktywnie zapobiegać pojawieniu się bólu kręgosłupa. W ramach profilaktyki zdrowia pleców należy:

 • pozostawać w ruchu – siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej to jedna z głównych przyczyn bólu pleców,
 • spać w wygodnej pozycji na odpowiedniej poduszce i materacu,
 • przyjmować właściwą postawę ciała podczas chodzenia,
 • nie przebywać zbyt długo w pozycji siedzącej – robić częste przerwy od siedzenia przy biurku,
 • stosować właściwą technikę podnoszenia ciężarów – tylko na ugiętych nogach,
 • dbać o zachowanie prawidłowej wagi ciała – w przypadku nadwagi zalecana jest utrata masy ciała,
 • unikać częstego chodzenia w wysokich obcasach,
 • dbać o swój dobrostan psychiczny – nadmierny stres również może powodować ból pleców,
 • stosować odpowiednią dietę – bogatą w wapń, który jest podstawowym budulcem kości,
 • dostarczać organizmowi odpowiednią ilość witaminy D, która przyspiesza wchłanianie wapnia,
 • wykonywać łatwe ćwiczenia na kręgosłup, które rozluźniają i rozciągają mięśnie.
e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.