Sprawdzone i skuteczne ćwiczenia na kręgosłup. Jak poradzić sobie z bólem pleców?

Ruch to jeden z najlepszych sposobów na złagodzenie bólu pleców, którego najczęstszym powodem jest siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna lub różnego rodzaju choroby kręgosłupa. Zastanawiasz się, jakie ćwiczenia na bolące plecy można wykonać w domu w ramach codziennej gimnastyki? Oto przydatne zestawienie prostych ćwiczeń, z pomocą których wzmocnisz kręgosłup!

Ćwiczenia na bolące plecy – jak mogą pomóc?

Siedzący tryb życia, brak aktywności, choroby zwyrodnieniowe, dyskopatia czy rwa kulszowa –  wszystkie one przyczyniają się do występowania bólu kręgosłupa, jednego z powszechnych problemów cywilizacyjnych. 

Ćwiczenia na kręgosłup wpływają pozytywnie na kondycję pleców. Dzięki nim wzmocnisz i rozciągniesz mięśnie pleców i zredukujesz przykurcze mięśniowe, tym samym ograniczając ryzyko wystąpienia bólu kręgosłupa. Za sprawą ćwiczeń na prosty kręgosłup poprawie ulegnie też postawa ciała. Kluczową rolę w walce z bólem odgrywa systematyczność – ćwiczenia na zdrowy kręgosłup powinniśmy wykonywać nawet wtedy, gdy dolegliwości bólowe miną. 

Cwiczenia Na Kregoslup
Ćwiczenia na kręgosłup

Pamiętajmy też, aby ćwiczeń na zdrowy kręgosłup nie wykonywać przy ostrym bólu pleców, który może świadczyć o stanie zapalnym. Osoby, u których została stwierdzona dyskopatia, choroba zwyrodnieniowa, przepuklina międzykręgowa czy inne schorzenia w obrębie kręgosłupa – przed wykonaniem ćwiczeń powinny skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Ćwiczenia na bolący kręgosłup – wzmocnienie poszczególnych odcinków

Ćwiczenia na zdrowe plecy są ważnym elementem profilaktyki i leczenia bólu kręgosłupa szyjnego, piersiowego (pomiędzy łopatkami) i lędźwiowego. Aby wzmocnić gorset mięśniowy, który budują mięśnie grzbietu, brzucha i pośladków, polecane jest wykonywanie ćwiczeń na każdy z odcinków kręgosłupa. Dzięki temu poprawimy stabilizację kręgosłupa, a tym samym unikniemy jego przeciążeń, które są źródłem bólu.

Poniżej przedstawiamy proste ćwiczenia na poszczególne odcinki kręgosłupa, które można wykonywać samodzielnie w domu.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa szyjnego

 1. W pozycji siedzącej przyłóż prawą rękę do swojej prawej skroni. Uciskaj głową na dłoń przez ok. 5 sekund, a następnie rozluźnij mięśnie. Ćwiczenie powtórz po 5 razy na prawą i lewą stronę.
 2. W pozycji siedzącej na krześle przechyl głowę w przód, usiłując dotknąć brodą mostka. Wyprostuj głowę z brodą przyciągniętą do szyi (nie odchylaj głowy do tyłu). Wykonaj skłony głową w prawo, a następnie wróć do centrum i wykonaj skłon na lewą stronę.
 3. Połóż się na brzuchu z dłońmi ułożonymi wzdłuż ciała i nogami złączonymi. Unieś głowę do góry. Cały czas patrz w podłoże, pilnując przy tym, aby broda była zwrócona w kierunku mostka. Wytrzymaj 5-10 sekund i opuść głowę. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
 4. Siedząc w pozycji wyprostowanej cofnij głowę tak, aby wyeksponować podwójny podbródek. Wytrzymaj 5 sekund. Następnie wysuń mocno głowę do przodu i również w tej pozycji wytrzymaj ok. 5 sekund.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego

 1. Ćwiczenie (tzw. kocie grzbiety) wykonuje się w klęku podpartym – z kolanami i stopami ustawionymi na szerokości bioder oraz dłońmi opartymi o podłoże na szerokości barków. W takim ustawieniu wypchnij kręgosłup jak najbardziej do góry, jednocześnie kierując brodę do klatki piersiowej i podwijając miednicę do przodu. Wytrzymaj ok. 3 sekundy, a następnie powróć do pozycji wyjściowej.  Z wdechem wygnij kręgosłup w drugą stronę. Powtórz ćwiczenie 10 razy. 
 2. Wykonaj klęk podparty – kolana umieść dokładnie pod biodrami, a nadgarstki pod barkami. Wzrok skieruj w podłogę. Głowa, plecy i pośladki powinny tworzyć linię prostą. Wyprostuj jedną rękę i wyciągnij ją przed siebie tak, aby również tworzyła linię prostą z plecami. Nie unoś głowy w górę. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Opuść rękę, by wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonaj po 5 razy na każdą stronę. 
 3. W leżeniu na plecach z nogami ugiętymi oprzyj tułów na wałku ustawionym wzdłuż kręgosłupa. Spleć dłonie na karku, a następnie wraz z głębokim wdechem rozłóż łokcie szeroko na boki, rozciągając tym sposobem klatkę. Wytrzymaj w pozycji 30 sekund.
 4. W leżeniu na plecach z ramionami rozłożonymi szeroko po obu stronach ugnij i złącz kolana, a następnie przenieś je na prawą stronę. Głową spójrz w lewo. Wytrzymaj 30 sekund. Wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.
 5. Ułóż się na brzuchu i podeprzyj na dłoniach wysuniętych nieco przed siebie. Na wdechu wznieś tułów w górę dźwigając się na rękach. Wykonaj głęboki wydech przez usta, aby pogłębić wyprost w odcinku piersiowym. Wytrzymaj 30 sekund.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego

 1. W tym ćwiczeniu (tzw. skłony japońskie) usiądź na piętach, ustawiając kolana nieco szerzej niż barki. Następnie wyciągnij się mocno do przodu, wydłużając tym samym kręgosłup. Czoło ułóż na ziemi. Pozostań w tej pozycji przez 30 sekund.
 2. Ćwiczenie (tzw. kołyska) na ból w dolnej części kręgosłupa wykonuje się w pozycji leżącej na brzuchu, z dłońmi opartymi pod brodą, głową skierowaną wzrokiem do podłogi i nogami wyprostowanymi na szerokość bioder. Złap rękami kostki, a następnie unieś do góry górną część tułowia oraz nogi, układając ciało w kształt kołyski. Wytrzymaj 10 sekund. 
 3. Ćwiczenie wykonuje się w pozycji leżącej na brzuchu. Ułóż czoło na dłoniach i pozostawiając tułów na ziemi zacznij unosić raz jedną, a raz druga nogę do góry. Wytrzymaj 15 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej, rozluźniając mięśnie. Ćwiczenie powtórz 5 razy. 
 4. Ćwiczenie (tzw. pies z głową w dół) wykonuje się w pozycji leżącej na brzuchu. Ręce powinny być oparte o podłoże na wysokości barków, głowa skierowana wzrokiem do podłogi, a nogi proste na szerokość bioder. Wyprostuj ręce unosząc jednocześnie tułów do góry, a wzrok skieruj w stronę sufitu. Nie odrywaj bioder od podłogi. Wytrzymaj tak 5 sekund, a następnie ustaw się w klęku podpartym i przejdź do tzw. „psa z głową w dół”.  Odepchnij się z rąk prostując plecy i układając ciało w pozycji trójkąta. Plecy powinny pozostać proste. Wytrzymaj w pozycji około 10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej.  Ćwiczenie powtórz 3 razy. 
 5. Pozycją wyjściową dla tego ćwiczenia na kręgosłup jest klęk podparty. Powoli wyciągnij prawą rękę w przód i lewą nogę w tył. Spróbuj przez chwilę wytrzymać w tej pozycji, po czym zegnij lewą nogę w kolanie i prawą rękę w łokciu i przyciągnij je do siebie, dotykając prawym łokciem lewego kolana. Wróć do pozycji wyjściowej wykonaj ćwiczenie na drugą stronę (po 5 razy na każdą ze stron). 
 6. Połóż się na plecach. Ręce umieść luźno po bokach ciała, nogi zegnij w kolanach i delikatnie rozstaw. Stopy powinny przylegać do maty. Następnie powoli unieś biodra do takiej pozycji, by ciało pomiędzy barkami a kolanami tworzyło linię prostą. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 5 razy.

Ćwiczenia na kręgosłup z piłką

Piłka gimnastyczna to jedno z popularnych akcesoriów treningowych, których z powodzeniem możemy używać w zaciszu domowym. Ćwiczenia na kręgosłup z piłką stanowią doskonały sposób na wzmocnienie pleców, odciążenie stawów i poprawę elastyczności ciała.  

 1. Oprzyj plecy na piłce, zegnij kolana do kąta prostego, a ręce wyciągnij za głowę. Prostuj kolana, balansując plecami na piłce. Wytrzymaj w pozycji 20 sekund. Powtórz ćwiczenie 3 razy.
 2. Połóż się na piłce na brzuchu. Ugnij w kolanach nogi rozstawione na szerokości bioder. Stopy i wraz z wyciągniętymi do przodu dłońmi oprzyj na palcach. W tej pozycji prostuj nogi oraz unoś ramiona do przodu i do góry. Wytrzymaj 15 sekund. Powtórz ćwiczenie 5 razy. 
 3. W pozycji leżącej na plecach połóż na piłce obie nogi. Unoś raz lewą, a raz prawą nogę ze stopami ściągniętymi do siebie.

Obok leków przeciwbólowych, ciepłych kąpieli i relaksujących masaży, jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów walki z bólem kręgosłupa są ćwiczenia. Wystarczy, że poświęcisz codziennie kilkanaście minut na ich wykonanie, dzięki czemu zapobiegniesz wyniszczeniu kręgosłupa oraz towarzyszącemu temu bólowi pleców.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.