Ból pleców i kręgosłupa przy kaszlu – co może oznaczać? Poznaj przyczyny

Ból pleców to powszechna dolegliwość, której towarzyszyć może wiele dodatkowych objawów. Jednym z nich, szczególnie niepokojącym, jest ból kręgosłupa, który nasila się przy kaszlu. O czym może on świadczyć? Jakie choroby wywołują ból pleców przy kaszlu, kichaniu i oddychaniu? Wyjaśniamy!

Najczęstsze przyczyny bólu pleców przy kaszlu

Dolegliwości bólowe pleców nasilające się podczas kaszlu mogą mieć różne przyczyny. Te bywają zarówno niegroźne, jak i stanowiące niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pacjenta. Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody bólu kręgosłupa przy kaszlu, kichaniu, a nawet samym oddychaniu.

Bol Plecow Przy Kaszlu
Ból pleców przy kaszlu

Ból pleców przy kaszlu a choroby płuc

Najczęstszym powodem bólu pleców przy kaszlu są choroby płuc – a zwłaszcza wystąpienie zapalenia płuc. W jego przebiegu obserwuje się kłujący ból pleców, który występuje po jednej stronie ciała lub promieniuje do środka między łopatki. Ból ten często nasila się podczas oddychania. Wystąpić mogą również:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • bóle mięśni,
 • odpluwanie wydzieliny z dróg oddechowych,
 • ogólny spadek samopoczucia.

Zapalenie płuc rozpoznaje się po dokładnym zbadaniu pacjenta przez lekarza i wykonaniu badań dodatkowych – badania RTG, a niekiedy również posiewu wydzieliny z dróg oddechowych.

Zapalenie płuc nie jest jedynym powodem bólu pleców przy kaszlu. Dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa mogą występować również przy pojawieniu się płynu w jamie opłucnej. Powoduje to ból, który promieniuje najczęściej do barku lub ramienia (po tej samej stronie), a czasami również do brzucha.

Podobne dolegliwości występują też w wysiękowym zapaleniu opłucnej — chorobie dotyczącej błony otaczającej płuca, która jednocześnie wyściela od wewnątrz jamę klatki piersiowej. Zapalenie opłucnej może być bezpośrednio związane z innymi chorobami, w tym gruźlicą lub nowotworem.

Ból pleców przy kaszlu a rwa

Przyczyną bólu pleców i kaszlu mogą być nie tylko płuca, ale również problemy z samym kręgosłupem, w tym rwa barkowa (nazywana czasem rwą ramienną). Stanowi ona zespół objawów bólowych spowodowany uciskiem na korzenie nerwowe i nerwy, które przebiegają przez struktury objęte przez na przykład zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa. W jej przebiegu ból kręgosłupa nasila się przy kaszlu i kichaniu. Dolegliwości są nagłe i silne, mogą promieniować do całej ręki i klatki piersiowej. Może towarzyszyć im również mrowienie, pieczenie i drętwienie w dłoni.

Silny ból pleców pojawiający się przy kaszlu to może być również rwa kulszowa. W przebiegu rwy kulszowej zmiany zwyrodnieniowe zlokalizowane są w lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa, dlatego ból pojawia się w okolicy nóg i okolicy pośladkowej. Choroba objawia się dodatkowo mrowieniem odczuwanym w stopach, udach i podudziach.

Leczenie rwy i towarzyszącego jej silnego bólu polega przede wszystkim na odciążeniu odcinka kręgosłupa, który powoduje powstawanie dolegliwości. Stosuje się także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W celu zredukowania bólu można na obolałą okolicę zastosować okłady rozgrzewające lub chłodzące. Konieczne jest poza tym dopasowanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych na bolące plecy przez fizjoterapeutę.

Ból pleców przy kaszlu a nadwyrężenie kręgosłupa

Bóle kręgosłupa są powszechną dolegliwością, która dotyka niemal każdego z nas. Dosyć częstym źródłem bólu jest nadwyrężenie kręgosłupa lędźwiowego (w dolnej części kręgosłupa). Jest ono skutkiem nieprawidłowego podnoszenia ciężkich przedmiotów czy zbyt forsownych treningów, które powodują nadmierne napięcie mięśni. Do nadwyrężenia może dojść również w efekcie długotrwałego kaszlu, który towarzyszy na przykład chorobie płuc.

Ból pleców przy kaszlu a zespół korzeniowy

Bólem pleców przy kaszlu objawia się również zespół korzeniowy – ucisk na korzenie nerwowe kręgosłupa, najczęściej na odcinku szyjnym lub lędźwiowym. Jest on odczuwany jako silny, rwący ból, który promieniuje do kończyny górnej i/lub dolnej. W niektórych przypadkach osoby chorujące skarżą się na: zaburzenia czucia, parestezje i osłabienie mięśni. Ból nasila się podczas kichania, kaszlu i śmiechu.

Ból pleców przy kaszlu a uraz kręgosłupa

Najczęstsza i najbardziej oczywista przyczyna problemów z plecami przy oddychaniu to różnego rodzaju urazy – w tym stłuczenia, pęknięcia i złamania żeber. Ich objawem jest nie tylko silny ból pleców i klatki piersiowej, ale również tkliwość okolicy żeber. Dolegliwości nasilają się podczas oddychania i kaszlu.

Ból pleców przy kaszlu a zawał mięśnia sercowego

Ból w klatce piersiowej i plecach to niepokojąca dolegliwość, która może wiązać się z chorobami układu sercowego, w tym z niebezpiecznym zawałem serca. Pojawia się wówczas piekący ból w piersiach promieniujący do lewego barku. Bolesne jest też oddychanie.

Ból pleców przy kaszlu a choroby układu pokarmowego

Bóle pleców nasilające się przy oddychaniu i kaszlu mogą być wywołane również przez choroby układu pokarmowego. Dolegliwości może powodować ostre zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroba wrzodowa żołądka i kamica pęcherzyka żółciowego. W ich przebiegu chory może odczuwać również ból brzucha podczas oddychania.

Ból pleców przy kaszlu a nerwobóle

Nerwobóle pleców (neuralgia kręgosłupa) często są następstwem silnego napięcia nerwowego lub różnych chorób narządu ruchu. Pacjenci skarżą się na piekący lub kłujący ból, nasilający się podczas oddychania i wykonywania ruchów. Ból pleców występujący podczas wdechu lub ból w klatce piersiowej w trakcie wdechu może być również związany zespołem bólowym stawów mostkowo-żebrowych.

Dolegliwościom bólowym nabierającym na sile podczas oddychania czy kaszlu może towarzyszyć szereg różnych objawów, takich jak:

 • sztywność kręgosłupa,
 • uczucie drętwienia w klatce piersiowej,
 • zaburzenia czucia,
 • osłabienie siły mięśniowej.

Ból pleców przy kaszlu a COVID-19

Ból pleców może być również jednym z symptomów zakażenia COVID-19. Koronawirus, podobnie jak grypa, powoduje bóle powstające jako odpowiedź układu odpornościowego na wystąpienie stanu zapalnego. U chorych pojawiają się też inne objawy, takie jak:

 • gorączka,
 • suchy kaszel,
 • utrata smaku lub węchu,
 • ból gardła,
 • ból głowy,
 • wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp,
 • zaczerwienione lub podrażnione oczy,
 • trudności w oddychaniu lub duszności,
 • utrata mowy lub zdolności poruszania się.

Kiedy ból pleców przy oddychaniu jest niepokojący?

Ból pleców w wielu przypadkach jest zupełnie niegroźny i szybka mija. Jeśli jednak nasila się podczas kaszlu, kichania czy oddychania, to mogą za niego odpowiadać poważne choroby, wymagające szybkiej interwencji medycznej. Dlatego nigdy nie wolno lekceważyć dolegliwości o tym charakterze.

Naszą czujność powinien wzbudzić zwłaszcza ból pleców z zaburzeniami czucia, gorączka, chudnięcie bez wyraźnej przyczyny oraz problemy z oddawaniem moczu i wypróżnianiem. Niebezpieczne mogą być dla nas również trudności w oddychaniu, które mogą prowadzić do utraty przytomności.

Oprócz dokładnego wywiadu z pacjentem, przy bólach pleców nasilających się podczas kaszlu, konieczne może być wykonanie badania RTG klatki piersiowej w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. Niekiedy wykonywana jest również tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból kręgosłupa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.