Zioła na bezsenność (insomnia) – jakie ziołowe leki na sen pomogą na problemy z zasypianiem?

Najważniejsze informacje:

  • Ziołowe leki na sen, czyli produkty pochodzenia roślinnego, to jeden ze sposobów walki z bezsennością
  • Zioła na uspokojenie mogą być stosowane u osób mających krótkotrwałe problemy z zasypianiem
  • Skuteczne zioła na bezsenność to przede wszystkim: melisa lekarska, kozłek lekarski, chmiel, męczennica cielista, lawenda i rumianek.
Ziola Na Bezsennosc
Zioła na bezsenność

Czy melisa uspokaja? Jakie właściwości ma waleriana? Jak w zasypianiu pomaga męczennica cielista? Więcej informacji o działaniu i stosowaniu skutecznych ziół na bezsenność przedstawiamy w poniższym artykule. 

Zioła na bezsenność – kiedy warto po nie sięgnąć?

Leki ziołowe na uspokojenie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób borykających się z bezsennością. Jest to związane z łatwą dostępnością ziół – leki ziołowe na sen można kupić bez recepty. Do ich uzyskania nie jest więc konieczna wizyta lekarska. 

Należy jednak pamiętać, że ziołowe leki nasenne powinny być stosowane wyłącznie w przypadku bezsenności 

krótkotrwałej, wywołanej stanami nadmiernego napięcia, zdenerwowania i stresu. Zioła na sen nie będą wystarczającą formą pomocy dla osób, które mierzą się z bezsennością przewlekłą, czyli trwającą dłużej niż miesiąc.

Jak działają ziołowe leki na sen?

Zioła nasenne wykazują przede wszystkim działanie wyciszające i uspokajające.  Skutecznie redukują uczucie napięcia i zmniejszają poziom lęku. Tym samym zioła na sen naturalnie ułatwiają zasypianie, zapobiegają wybudzeniu oraz podnoszą ogólną jakość nocnego wypoczynku. W efekcie pozwalają uniknąć skutków zaburzeń snu – zmęczenia, problemów z koncentracją i spadku nastroju. 

Zioła na sen – w jakiej postaci są dostępne?

Zioła na sen to szeroka gama ogólnodostępnych produktów, które wspomagają walkę z zaburzeniami snu. W sprzedaży znaleźć można zioła nasenne w postaci suszu (herbatki ziołowe na sen), syropów i kropelek. Dostępne są również tabletki na sen (ziołowe). 

Jakie zioła na bezsenność stosować?

Melisa lekarska

Melisa lekarska od znana jest ze swojego relaksującego działania. Jego zasługą jest główny składnik liści melisy – olejek eteryczny, zawierający cytral, cytronelal i geraniol. Herbatki ziołowe na sen z melisą zmniejszają uczucie niepokoju, który towarzyszy nam w stresowych sytuacjach. Znakomicie rozluźniają ciało, dzięki czemu skracają czas potrzebny do zaśnięcia

Kozłek lekarski

Kolejnym polecanym ziołem na sen jest kozłek lekarski, potocznie nazywany walerianą. Zawarte w korzeniu i kłączu tej rośliny walepotriaty i flawonoidy obniżają aktywność układu nerwowego. To z kolei prowadzi do zmniejszenia napięcia psychicznego i uwolnienia od poczucia niepokoju. Waleriana (krople, herbatki i tabletki na sen) nie tylko pomaga w zasypianiu, ale też zapobiega nocnym przebudzeniom i wydłuża sen.

Chmiel

Ziołowe leki na sen to również chmiel, a dokładnie szyszki chmielu dostępne jako suplement w postaci tabletek. Zawarta w nich lupulina koi nerwy i wycisza. Pomaga w osiągnięciu stanu relaksacji, niezbędnego przy zasypianiu. Chmiel reguluje również pracę układu pokarmowego, który może być dodatkowym źródłem problemów z zasypianiem.

Męczennica cielista

Męczennica cielista, nazywana też męczennicą pańską lub passiflorą, to kolejne z ziół na sen. Roślina ta wykazuje działanie przeciwlękowe i uspokajające. Zmniejsza poziom stresu i łagodzi napięcie nerwowe. Herbatki i leki ziołowe na sen z passiflorą wydłużają fazę REM, czego efektem jest budzenie się z uczuciem wypoczęcia

Lawenda

Polecanym ziołem na uspokojenie jest również lawenda. Znajdujące się w niej olejki eteryczne działają usypiająco. Oprócz tego lawenda, dostępna przede wszystkim w formie naparu i kapsułek, wydłuża czas trwania fazy NREM, w trakcie której nasz sen jest głęboki i mocny

Rumianek

Ceniony za właściwości uspokajające jest też rumianek. Herbatki rumiankowe znakomicie niwelują stres i działają rozluźniająco. To zasługa spiroeteru i związków kumaryny zawartych w roślinie.

Jak stosować ziołowe leki na uspokojenie? 

Ziołowe leki na sen wspomagają walkę z bezsennością, pod warunkiem stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Produkty te, stosunkowo bezpieczne, powinny być przyjmowane wyłącznie przy sporadycznych problemach z zasypianiem. Nie należy brać ich długotrwale.

Trzeba również pamiętać, że zioła na bezsenność mogą nasilać działanie innych leków. Dlatego też stosowanie naturalnych preparatów warto skonsultować wcześniej z lekarzem.

W przypadku utrzymujących się trudności z zasypianiem, konieczna jest konsultacja lekarska, pozwalająca na dokładne zdiagnozowanie problemu.

e-Konsultacja z Receptą Online Bezsenność

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.