Zioła na bezsenność (insomnia) – jakie ziołowe leki na sen pomogą na problemy z zasypianiem?

Zioła na bezsenność (insomnia) – jakie ziołowe leki na sen pomogą na problemy z zasypianiem?
Najważniejsze informacje:
- Ziołowe leki na sen, czyli produkty pochodzenia roślinnego, to jeden ze sposobów walki z bezsennością.
- Zioła na uspokojenie mogą być stosowane u osób mających krótkotrwałe problemy z zasypianiem.
- Skuteczne zioła na bezsenność to przede wszystkim: melisa lekarska, kozłek lekarski, chmiel, męczennica cielista, lawenda i rumianek.
Czy melisa uspokaja? Jakie właściwości ma waleriana? Jak w zasypianiu pomaga męczennica cielista? Więcej informacji o działaniu i stosowaniu skutecznych ziół na bezsenność przedstawiamy w poniższym artykule.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Zioła na bezsenność – kiedy warto po nie sięgnąć?
Leki ziołowe na uspokojenie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób borykających się z bezsennością. Jest to związane z łatwą dostępnością ziół – leki ziołowe na sen można kupić bez recepty. Do ich uzyskania nie jest więc konieczna wizyta lekarska.
Należy jednak pamiętać, że ziołowe leki nasenne powinny być stosowane wyłącznie w przypadku bezsenności
krótkotrwałej, wywołanej stanami nadmiernego napięcia, zdenerwowania i stresu. Zioła na sen nie będą wystarczającą formą pomocy dla osób, które mierzą się z bezsennością przewlekłą, czyli trwającą dłużej niż miesiąc.
Jak działają ziołowe leki na sen?
Zioła nasenne wykazują przede wszystkim działanie wyciszające i uspokajające. Skutecznie redukują uczucie napięcia i zmniejszają poziom lęku. Tym samym zioła na sen naturalnie ułatwiają zasypianie, zapobiegają wybudzeniu oraz podnoszą ogólną jakość nocnego wypoczynku. W efekcie pozwalają uniknąć skutków zaburzeń snu – zmęczenia, problemów z koncentracją i spadku nastroju.
Zioła na sen – w jakiej postaci są dostępne?
Zioła na sen to szeroka gama ogólnodostępnych produktów, które wspomagają walkę z zaburzeniami snu. W sprzedaży znaleźć można zioła nasenne w postaci suszu (herbatki ziołowe na sen), syropów i kropelek. Dostępne są również tabletki na sen (ziołowe).
Jakie zioła na bezsenność stosować?
Melisa lekarska
Melisa lekarska od znana jest ze swojego relaksującego działania. Jego zasługą jest główny składnik liści melisy – olejek eteryczny, zawierający cytral, cytronelal i geraniol. Herbatki ziołowe na sen z melisą zmniejszają uczucie niepokoju, który towarzyszy nam w stresowych sytuacjach. Znakomicie rozluźniają ciało, dzięki czemu skracają czas potrzebny do zaśnięcia.
Kozłek lekarski
Kolejnym polecanym ziołem na sen jest kozłek lekarski, potocznie nazywany walerianą. Zawarte w korzeniu i kłączu tej rośliny walepotriaty i flawonoidy obniżają aktywność układu nerwowego. To z kolei prowadzi do zmniejszenia napięcia psychicznego i uwolnienia od poczucia niepokoju. Waleriana (krople, herbatki i tabletki na sen) nie tylko pomaga w zasypianiu, ale też zapobiega nocnym przebudzeniom i wydłuża sen.
Chmiel
Ziołowe leki na sen to również chmiel, a dokładnie szyszki chmielu dostępne jako suplement w postaci tabletek. Zawarta w nich lupulina koi nerwy i wycisza. Pomaga w osiągnięciu stanu relaksacji, niezbędnego przy zasypianiu. Chmiel reguluje również pracę układu pokarmowego, który może być dodatkowym źródłem problemów z zasypianiem.
Męczennica cielista
Męczennica cielista, nazywana też męczennicą pańską lub passiflorą, to kolejne z ziół na sen. Roślina ta wykazuje działanie przeciwlękowe i uspokajające. Zmniejsza poziom stresu i łagodzi napięcie nerwowe. Herbatki i leki ziołowe na sen z passiflorą wydłużają fazę REM, czego efektem jest budzenie się z uczuciem wypoczęcia.
Lawenda
Polecanym ziołem na uspokojenie jest również lawenda. Znajdujące się w niej olejki eteryczne działają usypiająco. Oprócz tego lawenda, dostępna przede wszystkim w formie naparu i kapsułek, wydłuża czas trwania fazy NREM, w trakcie której nasz sen jest głęboki i mocny.
Rumianek
Ceniony za właściwości uspokajające jest też rumianek. Herbatki rumiankowe znakomicie niwelują stres i działają rozluźniająco. To zasługa spiroeteru i związków kumaryny zawartych w roślinie.
Jak stosować ziołowe leki na uspokojenie?
Ziołowe leki na sen wspomagają walkę z bezsennością, pod warunkiem stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Produkty te, stosunkowo bezpieczne, powinny być przyjmowane wyłącznie przy sporadycznych problemach z zasypianiem. Nie należy brać ich długotrwale.
Trzeba również pamiętać, że zioła na bezsenność mogą nasilać działanie innych leków. Dlatego też stosowanie naturalnych preparatów warto skonsultować wcześniej z lekarzem.
W przypadku utrzymujących się trudności z zasypianiem, konieczna jest konsultacja lekarska, pozwalająca na dokładne zdiagnozowanie problemu.
Podobne wpisy o bezsenności:
Warto wiedzieć
- Jak niedobór snu wpływa na nasz organizm? Odpowiadamy
- Bezsenność (insomnia) – kiedy wymaga leczenia? Wyjaśniamy
- 7 sprawdzonych sposobów na bezsenność (insomnię).
- Jak brak snu wpływa na jakość życia? Skutki bezsenności (insomnii)
- Cukrzyca – sprawdź czego unikać, a co warto jeść przed snem
- Zaburzenia snu i bezsenność (insomnia) w depresji – jak z nimi walczyć? Podpowiadamy
- Bezsenność (insomnia) po COVID-19 – sprawdzone sposoby na problemy ze snem po koronawirusie
- Bezsenność (insomnia) w ciąży – przyczyny, leki, sposoby na problemy ze snem w ciąży
- Brak snu w nocy – skąd się bierze i jakie może mieć skutki całkowita bezsenność (insomnia)?
- Jakie tabletki mogą być przepisane do leczenia bezsenności?
- Jakie leki na sen bez recepty? Jak radzić sobie z bezsennością (insomnią)?
- Leki nasenne z melatoniną na receptę – jak pomagają w problemach ze snem?
- Silne tabletki nasenne – sprawdź jak działają i kiedy je stosować
- Problemy z zasypianiem a nerwica. Jak leczyć bezsenność (insomnię) na tle nerwowym?
- Sposoby na bezsenność (insomnię) po alkoholu
- Jakie choroby powodują problemy ze snem? Sprawdź
- Jak bezsenność (insomnia) wpływa na samopoczucie i jakość życia? Wyjaśniamy
- Niedobór jakiej witaminy powoduje bezsenność (insomnię) – co jeść, aby dobrze spać?
- Zaburzenia snu – poznaj rodzaje zaburzeń: bezsenność, narkolepsja, lunatykowanie
- Problemy ze snem – poznaj domowe sposoby na bezsenność (insomnia)