Najważniejsze informacje:
Bezsenność to nie tylko problem pojawiający się u osób dorosłych. Coraz częściej spotykany jest u niemowląt, starszych dzieci i młodzieży. Zaburzenia jakości snu mają wpływ na codzienne funkcjonowanie dzieci, dlatego ważne jest, aby rodzice zadbali o prawidłową higienę snu swojego dziecka.
Niemowlęta, by prawidłowo się rozwijać potrzebują najwięcej snu - 12-17 godzin, a starsze dzieci - ok. 10-13 godzin. Niestety, dobry sen zakłócany jest nie tylko przez występujące choroby, ale też przez wiele czynników zewnętrznych, a duża część rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ich zachowania wpływają na sen dziecka. Sprawdź, co może być przyczyną zaburzeń snu twojego dziecka!
Regularny brak snu, trudności z zasypianiem, nieodpowiednia długość, a w efekcie jakość snu u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym to tzw. bezsenność behawioralna, która dzieli się na:
Bezsenność u dzieci może być również wynikiem innych czynników. Mogą mieć na nią wpływ choroby, stany emocjonalne lub spożywanie niewłaściwych produktów spożywczych (np. mających w składzie kofeinę lub zbyt duże ilości węglowodanów).
Różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne i lęki nocne są wynikiem zaburzenia snu.
Bezsenność wpływa na samopoczucie i nastrój dziecka. Trudności z zasypianiem lub szybkie wybudzanie się ze snu mogą powodować drażliwość, nerwowość, rozdrażnienie, wybuchowość i zdekoncentrowanie. A jak wiadomo - złe nastroje niekoniecznie dobrze wpływają na relacje międzyludzkie. Dlatego tak ważne jest, by walczyć z bezsennością. Zanim jednak do tego dojdzie, warto poznać jej przyczyny.
Jakie są przyczyny obniżenia jakości lub całkowitego braku snu? Powodów bezsenności może być naprawdę dużo. Do najbardziej powszechnych przyczyn trudności z zasypianiem u dzieci należą:
Kłopoty ze snem u niemowlaka mogą mieć podłoże czysto banalne. Przed położeniem spać dziecka spać rodzice powinni sprawdzić, czy pieluszka założona jest we właściwy sposób i czy nie ociera skóry dziecka. Powinni także zadbać o właściwą temperaturę w pokoju dziecka - 20-21°C.
Problemy ze snem pojawiają się częściej u maluszków z problemami neurologicznymi i psychicznymi. Słaba jakość snu pojawia się u dzieci z zespołem nadpobudliwości ruchowej (ADHD), z zespołem Downa, z zespołem Tourette'a, z zaburzeniami lękowymi, depresją, manią, czy cierpiącym na zespół przewlekłego zmęczenia. U dzieci chorujących na zespół Pradera-Williego, astmę, padaczkę, refluks żołądkowo-przełykowy, choroby nerwowo-mięśniowe i bóle głowy również zaobserwowano gorszą jakość snu.
Jeśli zaburzenia snu u dziecka trwają dłużej niż miesiąc należy udać się do lekarza rodzinnego w celu przeprowadzenia diagnozy i ustalenia formy leczenia.
Lekarz prowadzący może przepisać leki nasenne lub skierować na terapię poznawczo-behawioralną w połączeniu z farmakoterapią.
U dzieci i młodzieży, mających trudności z zasypianiem warto zadbać o prawidłową higienę snu. Co zatem robić? Oto kilka przydatnych wskazówek:
Borykasz się z bezsennością u dziecka? Zauważyłeś inne dolegliwości mogące mieć powiązanie z brakiem snu, takie jak nerwica, stres, stany lękowe czy rozdrażnienie? W serwisie Receptomat.pl uzyskasz szybką poradę lekarską online.
e-Konsultacja z Receptą Online