Receptomat | e-Recepta w 5 min

Choroby tarczycy a bezsenność (insomnia) - jak rozpoznać, jak leczyć? Wyjaśniamy

Najważniejsze informacje:

  • Pacjenci cierpiący na brak snu w większości przypadków nie zdają sobie sprawy, że przyczyną bezsenności mogą być choroby tarczycy, takie jak np. choroba Hashimoto (limfocytarne zapalenie tarczycy).
  • Osoby z zaburzeniami snu odczuwają pogorszenie jakości życia, a niekiedy osłabienie kontaktów międzyludzkich. Bezsenność bowiem powoduje rozdrażnienie, dekoncentrację i zły nastrój, co przejawia się na więzi społeczne.
  • Każdy pacjent cierpiący na choroby tarczycy i jednocześnie bezsenność powinien udać się do lekarza w celu wprowadzenia właściwego leczenia. Ważne jest też, by zadbać o przestrzeganie zasad higieny snu. Jak to robić? Przeczytaj i sprawdź!

Bezsenność jest coraz bardziej powszechną dolegliwością i dotyka około 30-40% populacji. Zaburzenia snu powodują pogorszenie jakości życia i negatywnie oddziałują na nasze samopoczucie, a w konsekwencji - na zdrowie.

Borykasz się z bezsennością? Zastanawiasz się, co może ją powodować? Bezsenność może mieć różnorakie podłoże. Jedną z nich są zaburzenia tarczycy, takie jak niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy. Wielu pacjentów początkowo nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego ważne jest, by regularnie wykonywać badania czynności tarczycy.

Choroby tarczycy a bezsenność

Spis treści

Bezsenność a zaburzenia tarczycy - rozpoznanie objawów

Masz problemy ze snem? Podczas niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy może dochodzić do zaburzeń snu lub całkowitego braku snu.

Jednym z objawów bezsenności przy niedoczynności tarczycy jest obturacyjny bezdech senny powodujący zatrzymanie oddechu w trakcie snu. Niestety, konsekwencją schorzenia zazwyczaj jest niedotlenienie, zwane hipoksemią.

Także dokuczliwa bywa bezsenność, na którą mają wpływ podwyższone hormony tarczycy. Brak snu zmniejsza produkcję hormonów tarczycy TSH przez przysadkę mózgową. W wyniku zaburzonego poziomu TSH dochodzi do przyspieszenia rytmu serca, rozdrażnienia i niepokoju.

Kolejnym wyznacznikiem bezsenności jest nadmierna potliwość w nocy. Pojawiają się u osób cierpiących na nadczynność tarczycy, u których występuje nieprawidłowa regulacja temperatury ciała, czego następstwem są nocne poty powodujące złą jakość snu.

Zbyt obfite miesiączki, towarzyszące uczucie zimna (nawet w gorące dni), drażliwość, nerwowość, spadek nastroju, sucha skóra, wypadanie włosów - to niektóre objawy choroby Hashimoto mające wpływ na złą jakość snu. Choroba Hashimoto, zwana też limfocytarnym zapaleniem tarczycy występuje u pacjentów z niedoczynnością tarczycy i powoduje zmiany w całym organizmie. Tarczyca w wyniku ataku układu odpornościowego produkuje mniej tyroksyny i trijodotyroniny. 

Osoby, u których utrzymują się objawy bezsenności pomimo rozpoczętego leczenia powinny skontaktować się z lekarzem rodzinnym, aby wykonać diagnostykę w kierunku chorób związanych z tarczycą.

Nadczynność i niedoczynność tarczycy przyczyną braku snu - jakie są skutki bezsenności?

U pacjentów, u których występuje bezsenność, a jednocześnie zdiagnozowano niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy dochodzi do poważnych skutków zdrowotnych i pogorszenia jakości życia.

Jakie są skutki bezsenności?

Bezsenność powoduje różne objawy, a brak snu przyczynia się do pogorszenia jakości życia. Pacjenci zazwyczaj odczuwają zdekoncentrowanie, rozdrażnienie, nerwowość, nadmierny apetyt i bóle głowy. Często występują też zaburzenia psychiczne, prowadzące niekiedy do depresji lub zaburzeń lękowych i nadmierna senność w ciągu dnia.

Problemy z zasypianiem - jak leczyć bezsenność przy chorobie tarczycy?

Bezsenność może być naprawdę dokuczliwym objawem ze względu na jej znaczny wpływ na codzienne funkcjonowanie. A jak wiadomo - człowiek niewyspany jest rozdrażniony, zmęczony i sfrustrowany. Leczenie jej należy rozpocząć od sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Osoby z chorą tarczycą i cierpiące na bezsenność powinny skontaktować się z lekarzem, by wprowadzić odpowiednie leczenie. W takim przypadku nieocenioną pomocą okaże się specjalista chorób wewnętrznych lub endokrynolog, który dobierze odpowiednią kurację i prawdopodobnie przepisze leki uspokajające, ułatwiające zasypianie (np. Hydroxyzinum VP) i w razie potrzeby - regulujące poziom hormonów tarczycy.

Dla osób, u których rozpoznano niedoczynność tarczycy i objawy bezdechu sennego lekarz może zalecić terapię dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP) i zmniejszenie masy ciała poprzez wprowadzenie diety i aktywności fizycznej.

Borykasz się z chorobami tarczycy i przez to nie możesz spać? Zauważyłeś inne schorzenia mogące mieć powiązanie z bezsennością i zaburzeniami tarczycy, takie jak bezdech senny czy nocne poty? W serwisie Receptomat.pl uzyskasz szybką poradę lekarską online. Nasi specjaliści na podstawie szczegółowego wywiadu przedstawią wstępną diagnozę i wprowadzą właściwe leczenie przepisując lek. 

Receptomat

Bezsenność

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o bezsenności: