Menopauza a ciąża – czy może jeszcze dojść do zapłodnienia? Wyjaśniamy

Objawy takie jak ustanie miesiączki, tkliwość piersi i huśtawki nastroju mogą świadczyć o menopauzie, ale również o ciąży. Czy jest szansa na ciążę w trakcie przekwitania? Czy istnieje możliwość zapłodnienia mimo wygaśnięcia funkcji jajników? Zbieramy najważniejsze informacje o zależności między menopauzą i ciążą późną.  

Menopauza a ciąża po 50. roku życia

Kobieta jest w pełni możliwości rozrodczych między wiekiem późnonastoletnim a 25. rokiem życia. Po tym czasie płodność zmniejsza się powoli, lecz systematycznie, a proces ten gwałtownie przyspiesza wraz z przekroczeniem 35. roku życia. U kobiety w wieku 45, 50 lat i więcej zajście w ciążę w sposób naturalny jest mało realne, ale niewykluczone, ponieważ płodność zależy nie od wieku metrykalnego, ale biologicznego. Szacuje się, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po 50. wynosi 1–3%.

Menopauza A Ciaza
Manopauza a ciąża

Na okres między 45. a 55. rokiem życia przypada menopauza, która – w zależności od uwarunkowań danego organizmu – może wystąpić wcześniej bądź później. Proces przekwitania wiąże się z wygaszaniem funkcji jajników, a w konsekwencji – z zaburzeniami miesiączkowania. Nieregularne cykle i wybiórczo występujące krwawienia nie są jednoznaczne z całkowitym brakiem płodności. Oznaczają utrudnioną kontrolę nad działaniem układu rozrodczego. Nieplanowanej ciąży w czasie menopauzy sprzyja aktywne życie seksualne połączone z brakiem antykoncepcji. Okres naturalnej płodności kończy się dopiero wówczas, gdy kobieta nie ma miesiączki ani plamień przez co najmniej pół roku.

Menopauza nie stanowi jednak przeszkody do skorzystania z możliwości zapłodnienia metodą in vitro. Kobiety wykonujące in vitro po 45. roku życia korzystają przeważnie z komórek jajowych pochodzących od dawczyń lub własnych, wcześniej zamrożonych oocytów. Dzięki temu znacznie zwiększają swoje szanse na zajście w ciążę. 

Menopauza w młodym wieku a ciąża

Jak we wszystkich dziedzinach, tak w medycynie, zdarzają się wyjątki i odchylenia od ogólnie przyjętych norm. Dotyczy to także okresu menopauzalnego, który w niektórych przypadkach rozpoczyna się na długo przed 40., a nawet jeszcze przed 30. rokiem życia. Przedwczesna menopauza wiąże się z szybką utratą płodności i może pokrzyżować plany kobietom planującym jeszcze powiększenie rodziny

Na szczęście współczesna medycyna oferuje coraz więcej możliwości radzenia sobie w takich sytuacjach. Bardzo dobre rezultaty daje tutaj odpowiednio dobrane i szybko wprowadzone leczenie hormonalne. Kiedy terapia hormonalna zawodzi, można skorzystać z zapłodnienia in vitro. 

Swoją sytuację najlepiej omówić indywidualnie z lekarzem, a w razie potrzeby rozpocząć leczenie klinice płodności, gdzie specjalista – biorąc pod uwagę szereg czynników – dostosowuje plan działania do stanu zdrowia kobiety i jej wieku.

Ciąża czy menopauza – jak odróżnić? Objawy

Starania o dziecko w czasie spodziewanego lub trwającego przekwitania bywają nie tylko trudne, ale również obfitujące w sytuacje, które potrafią wprowadzić w błąd. W przypadku wystąpienia niektórych dolegliwościach kobieta może zastanawiać się, czy oznaczają ciążę, czy menopauzę. Objawy towarzyszące tym dwóm stanom – przynajmniej w początkowej fazie – są niemal takie same:

  • brak miesiączki, 
  • plamienia, 
  • bóle piersi, 
  • bóle głowy, 
  • trądzik,
  • wahania nastroju, 
  • osłabienie, 
  • zmęczenie, 
  • rozkojarzenie. 

By pozbyć się wszelkich wątpliwości, najlepiej wykonać test ciążowy i uzupełnić go badaniem poziomu hormonów, a zwłaszcza FSH. Menopauzę i ciążę da się odróżnić właśnie po stężeniu folikulotropiny we krwi żylnej. W czasie ciąży w organizmie powinny znajdować się śladowe ilości tego hormonu. Natomiast menopauzie towarzyszy skok stężenia FSH, które osiąga wartość powyżej 30 IU/l (zwykle mieści się w zakresie 40–250 IU/l).

e-Konsultacja z Receptą Online Menopauza

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.