e-Konsultacja po Receptę Online

Pimafucin

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Pimafucin? Cena, refundacja

Lek Pimafucin występuje w postaci globulek dopochwowych i w dawce 100 mg, w opakowaniach po 3 i 6 sztuk.

  • Pimafucin globulki – cena za 3 globulki waha się od ok. 23,80 – 30,29 zł, a za opakowanie 6 sztuk globulek należy zapłacić ok. 38,50 – 43, 89 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Pimafucin globulki dopochwowe – jak działają, na co i dla kogo?

Pimafucin należy do grupy leków na grzybicze zapalenie pochwy.

Pimafucin w globulkach – działanie

Lek zawiera natamycynę, antybiotyk polienowy o działaniu przeciwgrzybiczym, przeznaczony do stosowania miejscowego. Co ważne, natamycyna nie wchłania się do organizmu przez skórę ani przez błony śluzowe. Działa wyłącznie miejscowo.

Globulki Pimafucin są zalecane do stosowania w przypadku leczenia zakażeń pochwy wywołanych przez grzyby (drożdżaki) z rodzaju Candida albicans.

Na jakie objawy grzybiczego zapalenia pochwy stosować Pimafucin?

Kobiety zmagające się z grzybiczą infekcją pochwy mają zazwyczaj dosyć charakterystyczny zestaw objawów. Najbardziej dokuczliwy jest nieprzyjemny i dokuczliwy świąd, któremu towarzyszą zwykle białe serowate upławy. Wydzielina z pochwy ma bardzo swoisty zapach. Rzadko zdarza się, że upławy nie występują lub są bardzo skąpe. Podczas grzybicy pochwy w ciąży upławy są zazwyczaj bardzo obfite.

Inne objawy grzybiczej infekcji pochwy wiążą się z trudnościami w oddawaniu moczu i zaczerwienieniem warg sromowych. Podczas stosunku seksualnego może pojawić się ból i dyskomfort.

Globulki dopochwowe Pimafucin – skuteczne leczenie grzybiczych infekcji intymnych

Zawiera natamycynę, która jest antybiotykiem o działaniu przeciwgrzybiczym, który jest wskazany do stosowania przy infekcjach intymnych wywołanych przez drożdżaki z rodziny Candida albicans. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

Pimafucin na zapalenie pochwy – kiedy nie można stosować?

Leku nie powinno się stosować, jeśli kobieta ma uczulenie na natamycynę lub którykolwiek ze składników leku. Globulek Pimafucinu nie należy także aplikować w czasie trwania miesiączki.

Przed zastosowaniem leku kobieta powinna poinformować lekarza o wszystkich stosowanych preparatach, alergiach i chorobach towarzyszących.

Pimafucin – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Natamycyna Unia.

Inne leki na grzybicę pochwy to m.in. FlucofastFlucorta.

Pimafucin – skład leku

Lek Pimafucin zawiera substancję czynną – natamycynę. Jedna globulka zawiera 100 mg substancji czynnej.

Pozostałe składniki leku to: alkohol cetylowy, tłuszcz stały, sorbitanu troleinian, polisorbat 80, sodu wodorowęglan, kwas adypinowy.

Globulki Pimafucin – jak stosować? Dawkowanie

Na podstawie stanu zdrowia pacjentki i występujących objawów, lekarz podejmuje indywidualną decyzję co do długości terapii i dawkowania Pimafucin. Zazwyczaj stosuje się 1 globulkę raz na dobę, aplikowaną miejscowo, najlepiej wieczorem. Terapia zazwyczaj obejmuje wykorzystanie jednego opakowania (3 dni lub 6 dni).

Pimafucin – jak aplikować globulki?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj stosuje się jedną globulkę na dobę, po wieczornej toalecie, na noc. Należy ją umieścić jak najgłębiej w pochwie, by mieć pewność, że nie wysunie się. Najwygodniej aplikować globulkę w pozycji leżącej.

Leczenie trwa zazwyczaj od 3 do 6 dni. Długość terapii jest zależna od nasilenia objawów i stadium choroby.

Należy pamiętać, aby nie stosować globulek w czasie miesiączki.

Pimafucin na grzybicze zapalenie pochwy – leczenie

Kandydozę pochwy leczy się zazwyczaj miejscowo w postaci globulek lub kremów stosowanych dopochwowo. Długość terapii globulkami Pimafucin na kandydozę pochwy wynosi zazwyczaj od 3 do 6 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują lub nasilają się, niezbędna jest ponowna wizyta u lekarza i wykonanie badań diagnostycznych.

Aby uchronić się przed nawracającymi infekcjami intymnymi należy przede wszystkim wyleczyć główną przyczynę choroby, czyli wyeliminować drożdżaki Candida albicans. Warto również dbać o prawidłowy skład flory bakteryjnej dróg rodnych oraz odpowiednie pH pochwy. Pomocne w tym są probiotyki ginekologiczne dostępne w każdej aptece bez recepty.

Pimafucin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować Pimafucin:

  • jeśli pacjent jest uczulony na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
  • w trakcie miesiączki.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:

  • pacjent stosuje dodatkową antykoncepcję np. prezerwatywy lub krążki dopochwowe (niektóre ze składników produktu mogą uszkodzić lateks). 

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Nie są znane potwierdzone interakcje między lekiem Pimafucin, a innymi równocześnie stosowanymi lekami.

Pimafucin w ciąży i w okresie karmienia piersią – leczenie grzybiczego zapalenia pochwy w ciąży

Podczas ciąży kobiety często zmagają się z infekcjami intymnymi i stanami zapalnymi pochwy o różnym pochodzeniu, zazwyczaj bakteryjnym lub grzybiczym. Zastosowanie jakichkolwiek leków w tym okresie wiąże się z ryzykiem zdrowotnym dla dziecka, dlatego rozpoczęcie terapii za każdym razem powinno być uzgodnione z lekarzem.

W sytuacji, kiedy kobieta wie lub przypuszcza, że jest w ciąży, przed zastosowaniem leku powinna skonsultować się z lekarzem. To ważne, aby wspólnie ze specjalistą rozważyć wszystkie za i przeciw oraz poznać ryzyko zastosowania globulek na infekcję intymną w czasie ciąży.

Pimafucin – skutki uboczne

Warto pamiętać, że każdy lek może wywołać działania niepożądane, ale nie u każdej kobiety one wystąpią.

Objawy niepożądane Pimafucin – czy i kiedy mogą wystąpić?

Pimafucin jest stosowany miejscowo, nie przenika przez błony śluzowe, zazwyczaj jest dobrze tolerowany. Zaobserwowane działania niepożądane Pimafucin – globulek dopochwowych to niewielkie uczucie pieczenia w okolicy aplikacji preparatu. U osób uczulonych na alkohol cetylowy może pojawić się reakcja nadwrażliwości na składnik leku (substancję pomocniczą).

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych Pimafucin, należy poinformować o nich lekarza.

Przechowywanie leku

Nie, Pimafucin nie wymaga przechowywania w warunkach chłodniczych. Preparat należy przechowywać w temperaturze niższej niż 25°C (może to być temperatura pokojowa), w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.


Inne leki na grzybicze zapalenie pochwy:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Pimafucin (6)

Tak. Pimafucin w postaci kremu można stosować dopochwowo. Lek należy aplikować w miejsca, w których doszło do zakażenia drożdżakami.

Nie. Lek przepisywany jest na receptę wyłącznie przez lekarza.

Nie. Pimafucin bez względu na formę leku występuje tylko na receptę.

Zarówno jeden, jak i drugi lek stosowany jest na zakażenia pochwy. Wybór leku zależy od indywidualnych cech pacjenta.

Pierwsze efekty widoczne są po ok. 3 dniach od momentu rozpoczęcia leczenia.

Lek w postaci kremu należy aplikować miejscowo na miejsca zakażone drożdżakami.

e-Konsultacja po Receptę Online
Pimafucin

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem