Biała wydzielina z pochwy – co może oznaczać? Czy zawsze to drożdżyca?

Biała wydzielina z pochwy – co może oznaczać? Czy zawsze to drożdżyca?
Najważniejsze informacje:
- Biała wydzielina z pochwy nie musi wskazywać na infekcję – jeśli pojawia się cyklicznie, ma jednorodną strukturę, neutralny zapach i nie towarzyszą jej inne objawy, mieści się w granicach fizjologii.
- Występowanie białej wydzieliny połączone ze swędzeniem i pieczeniem pochwy, a także bólem podbrzusza, w większości przypadków oznacza drożdżycę.
- Trudności w odróżnieniu prawidłowej od nieprawidłowej wydzieliny z pochwy powinny skłonić pacjentkę do wizyty u ginekologa.
Pojawienie się na bieliźnie gęstego, nieprzezroczystego śluzu pochwowego o mlecznym zabarwieniu może być mylnie odczytane jako upławy. Co oznacza biała wydzielina z pochwy? Czy zawsze jest objawem drożdżakowego zapalenia pochwy? Kiedy powinna zaniepokoić? Wyjaśniamy.
Czym jest biała wydzielina z pochwy?
Gęsta biała wydzielina z pochwy bez zapachu, pojawiająca się regularnie wraz z rozpoczęciem okresu dojrzewania, to oznaka prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego, który ulega samoistnemu oczyszczaniu.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
W skład fizjologicznej wydzieliny wchodzą: śluzu szyjkowy, bakterie oraz komórki złuszczonego nabłonka pochwy. Pewną trudność może stanowić odróżnienie takiej wydzieliny od upławów zwiastujących chorobę, które często również mają biały kolor i gęstą konsystencję. Baczna obserwacja wydzieliny pochwowej pozwala nie tylko kontrolować płodność, ale również szybko wykryć infekcję i zidentyfikować jej rodzaj.
Biała wydzielina z pochwy przed okresem
Występowanie gęstej białej wydzieliny z pochwy przed okresem jest normalnym zjawiskiem świadczącym o zbliżającej się miesiączce. Taka wydzielina charakteryzuje się również lepkością i galaretowatą konsystencją. Śluz przed okresem zmienia swoją postać, by utrudnić plemnikom poruszanie się wewnątrz dróg rodnych – organy rozrodcze kobiety wchodzą wówczas fazę niepłodności.
Inne sygnały płynące z organizmu, które zwiastują nadejście okresu, to m.in. obrzmienie piersi, nerwowość, wahania nastroju, wzmożony apetyt na słodkie i słone przekąski. Biała wydzielina z pochwy po okresie, zwłaszcza jeśli utrzymuje się dłuższy czas, może wskazywać na infekcję.
Biała wydzielina z pochwy a drożdżyca
Gęstą białą wydzielinę z pochwy i ból podbrzusza, swędzenie, a także pieczenie w okolicach intymnych uznaje się za charakterystyczne objawy drożdżycy pochwy, czyli infekcji wywołanej przez grzyby drożdżopodobne, głównie z gatunku Candida albican. To najczęściej występująca choroba w obrębie dróg rodnych, która ma tendencję do nawracania.
Zapaleniu pochwy związanemu z drożdżycą nie zawsze towarzyszą upławy, ale gdy się pojawiają, mają postać białej serowatej wydzieliny z grudkami. Taka „twarożkowata” konsystencja to charakterystyczna cecha, która pozwala na odróżnienie upławów występujących w przebiegu grzybicy pochwy od prawidłowej wydzieliny (wodnista biała wydzielina z pochwy świadczy raczej o innym źródle zakażenia). Serowata wydzielina z pochwy jest wystarczającym wskazaniem do wizyty u ginekologa.
Biała wydzielina z pochwy – czy to ciąża?
Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy towarzyszy także ciąży. Wydzielina ta może mieć biały lub białawy kolor i odpowiada za ochronę płodu przed infekcjami. Jej ilość u niektórych kobiet wzrasta od momentu zagnieżdżenia się zarodka aż do dnia porodu. Pojawienie się takiej wydzieliny jest jednak zbyt mało charakterystycznym symptomem, by interpretować go jako objaw ciąży bez wykonania testu ciążowego, pomiaru stężenia beta HCG bądź badania ginekologicznego.
Biała wydzielina z pochwy w czasie ciąży
Biała wydzielina z pochwy w ciąży, choć nie musi oznaczać niczego niepokojącego, powinna wzbudzić wzmożoną czujność. U kobiety ciężarnej wskutek zmian hormonalnych, przesunięcie pH pochwy w kierunku zasadowego i osłabienia odpowiedzi immunologicznej organizmu błona śluzowa staje się podatna na wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego pacjentki w ciąży bardzo często zmagają się z trudnym do wyleczenia grzybiczym zapaleniem pochwy, które rozpoznawane jest m.in. po serowatych upławach.
Biała wydzielina z pochwy przy tabletkach antykoncepcyjnych
Pojawienie się białej wydzieliny z pochwy może być spowodowane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych – jest to zjawisko naturalne, o ile wydzielina nie przybiera formy upławów (o nieprawidłowej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu). Antykoncepcja doustna ma za zadanie uniemożliwić plemnikom swobodę ruchu i zapobiec zagnieżdżeniu się w macicy zapłodnionej komórki jajowej, tak jak dzieje się to przed okresem i w trakcie krwawienia. Spełnia tę rolę właśnie dzięki zwiększeniu produkcji gęstej wydzieliny.
Biała wydzielina z pochwy u dziecka
Biała wydzielina z pochwy u dziewczynki – jako naturalny element cyklu miesiączkowego – pojawia się po raz pierwszy w okresie dojrzewania. Bywa mylona z mastką (smegmą), czyli fizjologiczną substancją gromadzącą się w okolicach mniejszych warg sromowych i łechtaczki. Mastka to mieszanka łoju, bakterii, złuszczonego nabłonka i moczu. Jej rolą jest nawilżanie okolic intymnych i ochrona przed podrażnieniami. Biała wydzielina z pochwy u niemowlaka z dużym prawdopodobieństwem jest właśnie mastką.
Nigdy nie można jednak wykluczyć infekcji grzybiczej. Jeśli nadmierna ilość mastki nie zostanie usunięta podczas zabiegów higienicznych, dochodzi do namnażania się drobnoustrojów, które mogą spowodować zakażenie. W przypadku wystąpienia białej wydzieliny z pochwy, zwłaszcza jeśli dziecko zdradza objawy pieczenia okolic intymnych, zaleca się umówienie wizyty u ginekologa.
Podobne wpisy o grzybiczym zapaleniu pochwy:
Warto wiedzieć
- Domowe sposoby na grzybicę pochwy – sprawdź czy faktycznie są skuteczne
- Jak długo leczy się grzybicę pochwy? Wyjaśniamy
- Jak rozróżnić grzybicze zakażenie pochwy od bakteryjnego? Wyjaśniamy
- Najbardziej charakterystyczne objawy grzybicy pochwy
- Poznaj sprawdzone sposoby jak zapobiegać grzybicy pochwy w ciąży
- Stan zapalny pochwy – poznaj przyczyny, objawy i czynniki sprzyjające jego występowaniu
- Nawracająca grzybica pochwy: przyczyny, objawy i metody leczenia. Sprawdź jak jej unikać
- Grzybicze zapalenie pochwy – sprawdź kiedy musisz udać się do ginekologa
- Jak rozpoznać grzybiczą infekcję intymną u kobiet, mężczyzn i dzieci? Sprawdź!
- Grzybica pochwy w ciąży – poznaj sprawdzone metody leczenia
- Leki na grzybicę pochwy bez recepty – czy są skuteczne i czy bezpieczne?
- Leczenie drożdżycy pochwy. Sprawdź, jaką rolę odgrywa dieta
- Grzybica pochwy w ciąży – sprawdź, jak ją prawidłowo rozpoznać
- Dlaczego stosowanie probiotyków podczas leczenia infekcji grzybiczej pochwy jest tak ważne?
- Globulki, tabletki, krem – sprawdź jak wybrać lek na grzybicę pochwy
- Pieczenie pochwy – poznaj przyczyny i metody leczenia
- Zapalenie pochwy – sprawdź kogo najczęściej dotyczy
- Drożdżyca pochwy – sprawdź jak unikać nawrotów choroby
- Grzybicze zapalenie pochwy – poznaj objawy i leczenie grzybicy pochwy
- Infekcja grzybicza pochwy – sprawdź jakie czynniki sprzyjają rozwojowi choroby