Gynazol to krem dopochwowy stosowany w ginekologii, przy miejscowym leczeniu zapalenia sromu i pochwy.
Substancja czynna leku gynazol to azotan butokonazolu wykazujący działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.
Ten lek na stany zapalne pochwy i sromu dostępny jest wyłącznie na receptę. Przeznaczony jest wyłącznie do stosowania dopochwowego przez kobiety dorosłe.
Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiesz się, jak działa krem Gynazol i jakie dawki leku przyjmować. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl. Tam też możesz zamówić e-receptę na Gynazol.
postać / dawka | Gynazol 20 mg/g krem dopochwowy |
substancja czynna | azotan butokonazolu (Butoconazoli nitras) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | zapalenie sromu, zapalenie pochwy |
podmiot odpowiedzialny | Gedeon Richter Plc. Gyömrői út 19-21 1103 Budapeszt Węgry |
Lek Gynazol występuje w postaci kremu 20 mg/g. Preparat nie podlega refundacji.
Gynazol 20 mg/g - cena za opakowanie waha się od ok. 20 - 52,99 zł.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Substancją czynną preparatu jest butokonazol - pochodna imidazolu. Działa przeciwgrzybiczo na drożdżaki zwane Candida albicans oraz przeciwbakteryjnie wobec niektórych bakterii. Po wprowadzeniu do pochwy, utrzymuje się przez ok. cztery doby.
Gynazol przeznaczony jest dla kobiet dorosłych, przy infekcjach grzybiczych pochwy i sromu.
Sprawdź opinie pacjentów o Gynazol.
Lek Gynazol zawiera substancję czynną - azotan butokonazolu. 1 g kremu zawiera 20 mg substancji czynnej, co odpowiada 17,35 mg butokonazolu.
Pozostały skład leku Gynazol to sorbitol ciekły, krystalizujący, parafina ciekła, glicerolu monoizostearynian, poliglicerolu-3-oleinian, wosk mikrokrystaliczny, krzemionka koloidalna bezwodna, edetynian disodu, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, glikol propylenowy, woda oczyszczona.
Gynazol - jak stosować ten lek? Gynazol 20 mg g jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dopochwowego. Preparat znajduje się w specjalnym aplikatorze i zawiera jedną dawkę leku. Całą zawartość leku w aplikatorze podaje się jednorazowo do pochwy, niezależnie od pory dnia. Zalecana dawka wynosi 5 gramów (100 mg azotanu butokonazolu).
W razie przypadkowego połknięcia leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż może dojść do płukania żołądka.
Więcej informacji dotyczących dawkowania można odnaleźć w ulotce.
Nie należy stosować leku, gdy pacjent ma nadwrażliwość na substancję czynną lub inny składnik obecny w leku.
Szczególną ostrożność podczas leczenia należy zachować u osób, u których:
nastąpiło podrażnienie skóry lub uczulenie,
utrzymują się objawy zakażenia,
powtarzają się drożdżakowe zakażenia pochwy (mogą to być wczesne objawy zakażenia ludzkim wirusem nabytego upośledzenia odporności (HIV).
W przypadku wystąpienia objawów uczuleniowych należy skontaktować się ze specjalistą.
Gynazol zawiera olej mineralny, który może uszkadzać produkty wykonane z lateksu lub gumy, np. antykoncepcyjne krążki dopochwowe lub prezerwatywę. W związku z tym, nie zaleca się używania tego typu produktów przez 72 godziny po zastosowaniu aplikacji leku.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Gynazol należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą po zastosowaniu jakiegokolwiek leku.
Gynazol można stosować w ciąży tylko na zalecenie i pod ścisłą kontrolą lekarza.
Nie jest wiadome, czy substancja czynna kremu dopochwowego przenika do mleka kobiety karmiącej piersią, dlatego nie zaleca się przyjmowania preparatu w tym okresie.
Tak jak inne leki, preparat może powodować działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że skutki uboczne nie występują u każdego pacjenta.
Po przyjmowaniu leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane leku Gynazol: uczucie pieczenia, swędzenia, bólu i obrzęku w okolicy pochwy lub sromu, ból w dolnej części brzucha.
Po równoczesnym stosowaniu innych leków mogą wystąpić reakcje uczuleniowe. Dlatego należy poinformować lekarza, jeśli lek będzie powodować podrażnienie skóry, tj. złuszczające zapalenie skóry, zmiany na skórze lub błonach śluzowych, pokrzywkę.
Jeśli wystąpią wszelkie objawy niepożądane niewymienione, zaleca się powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu.
O pozostałych, rzadziej występujących skutkach ubocznych leku można dowiedzieć się z ulotki.
Krem dopochwowy Gynazol powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Gynazol.
Krem Gynazol należy stosować wedle zaleceń lekarza.
Zaleca się jednorazowe podanie zawartości jednego aplikatora kremu dopochwowego, bez względu na porę dnia. Jednak najlepiej stosować lek wieczorem.
Nie jest wskazane spożywanie alkoholu podczas stosowania leku Gynazol.
Lek Gynazol po wprowadzeniu do pochwy utrzymuje się przez ok. cztery dobry, dlatego nie zaleca się współżycia przez ten czas.
Ponadto Gynazol zawiera olej mineralny, który może powodować uszkodzenia na produktach wykonanych z lateksu lub gumy, np. antykoncepcyjnych krążków dopochwowych lub prezerwatywy. Dlatego też, nie jest wskazane używanie tych produktów przez 72 godziny po użyciu aplikacji leku.