Jak objawia się egzema? Czym jest spowodowana? Co ją wywołuje? Wyjaśniamy

Egzema, określana również mianem wyprysku atopowego, to jedna z najczęstszych chorób alergicznych, która może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jakie są objawy egzemy na skórze? Co wywołuje egzemę? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym artykule!

Objawy Egzzemy
Objawy egzemy

Egzema (atopowe zapalenie skóry) – jakie objawy daje?

Objawy AZS, będącego jedną z postaci egzemy (łac. eczema), to przede wszystkim charakterystyczne zmiany wywołane stanem zapalnym naskórka oraz warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Na suchej i wrażliwej skórze pojawiają się grudki. Te z czasem przekształcają się w pęcherzyki, które w wyniku pęknięcia tworzą większe wykwity. Przy wtórnym zakażeniu bakteriami ropnymi, na powierzchni zmian zbiera się wydzielina, po zaschnięciu przybierająca postać strupków.

Choremu może towarzyszyć napadowe swędzenie i pieczenie miejsc zajętych egzemą, co wzmaga chęć ich drapania. Po wygojeniu skóra staje się przebarwiona, pojawiają się na niej zgrubienia i wykazuje ona mniejszą sprężystość. Z powodu choroby pacjent może mieć problemy natury społecznej i psychicznej.

Wyprysk atopowy – gdzie występuje egzema i czy można się nią zarazić?

Zmiany skórne świadczące o egzemie mogą występować w praktycznie każdym miejscu na ciele. Zwykle jednak jednak rozpoznawana jest egzema na rękach, twarzy, stopach, pod pachami i na głowie. Popularną odmianą egzemy jest egzema dłoni, będąca chorobą zawodową (tzw. wyprysk zawodowy), która dotyka osoby mające w pracy kontakt z substancjami drażniącymi. Często diagnozowana jest też egzema u dzieci, w tym u niemowląt. 

Egzema, choć zwykle mija z wiekiem, niekiedy powraca do końca życia. Jest bowiem schorzeniem przewlekłym, co oznacza, że problemy skórne mogą się nasilać i wyciszać na przestrzeni lat.

Objawy egzemy skórnej są łatwo zauważalne i mogą budzić spory dyskomfort. Na szczęście jednak, wyprysk atopowy jest chorobą niezakaźną. Nie można się nią więc zarazić od drugiej osoby poprzez bezpośredni kontakt (np. podanie dłoni) bądź korzystanie z tych samych przedmiotów (np. ręcznika lub pościeli).

Co wywołuje egzemę? Główne przyczyny

Wyprysk atopowy to infekcja mogąca mieć różne przyczyny, które wciąż nie zostały do końca zbadane. W podstawowym podziale wyróżnia się dwa typy egzemy: endogenną i egzogenną (kontaktową).

Endogenna egzema związana jest z genetycznymi predyspozycjami organizmu, zaburzeniami hormonalnymi lub osłabioną pracą układu immunologicznego.

Z egzemą egzogenną mamy natomiast do czynienia w przypadku infekcji wywołanej kontaktem z czynnikiem zewnętrznym. Przyczyną reakcji alergicznej może być składnik jedzenia, kosmetyków, odzieży czy nawet biżuteria. Najczęściej do infekcji o podłożu zapalnym prowadzi wrodzone uszkodzenie skóry, polegające na zaburzeniu działania filagryny. Białko to odpowiada za prawidłowe ukształtowanie komórek budulcowych skóry.

Ryzyko zachorowania na egzemę zwiększa też stosowanie złej diety i przewlekły stres.

Leczenie egzemy – na czym polega?

W leczeniu egzemy kluczową rolę pełni rozpoznanie danej odmiany choroby. Przy egzemie kontaktowej konieczne jest znalezienie alergenu powodującego chorobę i jego wyeliminowanie. Bardziej skomplikowane jest postępowanie w przypadku egzemy mającej podłoże endogenne. Leczenie egzemy w dużej mierze ma charakter objawowy, polegający przede wszystkim na łagodzeniu dolegliwości. 

Lekarz przepisuje choremu leki o działaniu przeciwzapalnym – głównie kortykosteroidy w postaci kremów, maści lub roztworów na skórę. Z uwagi na moc działania możemy podzielić je na: słabe (np. hydrokortyzon), średnio silne (np. betametazon), silne (np. mometazon) oraz bardzo silne (np. klobetazol). Powodujący dyskomfort świąd można ograniczyć lekami przeciwhistaminowymi. Dopełnieniem terapii mogą być przyjmowane doustnie glikokortykosteroidy. 

e-Konsultacja z Receptą Online Egzema

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.