Jak leczyć egzemę? Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry

Egzema, nazywana też wypryskiem atopowym, to powszechna infekcja zapalna skóry, objawiająca się jej suchością, łuszczeniem, swędzeniem i pieczeniem. U chorego można obserwować charakterystyczne plamy i grudki zawierające płyn. Czy egzemę da się leczyć babcinymi metodami? Jakie domowe sposoby na egzemę są skuteczne i bezpieczne? Jak leczyć, gdy te nie wystarczają? Podpowiadamy!

Domowe Sposoby Na Egzeme
Domowe sposoby na egzemę

Domowe sposoby na egzemę – naturalne leczenie zmian skórnych

Jako wsparcie terapii farmakologicznej, chorzy mogę również stosować domowe sposoby na egzemę. Skuteczne w niwelowaniu objawów wyprysku atopowego są zwłaszcza naturalne substancje o kojącym działaniu

Wśród nich doskonałe właściwości wykazuje aloes – powstały na jego bazie żel dobrze radzi sobie z łagodzeniem symptomów egzemy. Działając przeciwbakteryjnie, chroni przed zakażeniem swędzących i piekących ran. Nawilżający aloes przeciwdziała suchości skóry, a jednocześnie wspomaga regenerację jej uszkodzeń, powstałych w przebiegu choroby. Stosując aloes na zmienioną chorobowo skórę pamiętajmy, aby jego skład był pozbawiony alkoholu, barwników i konserwantów, które mogą zaostrzyć egzemę. 

Poza aloesem, domowe sposoby na egzemę obejmują również smarowanie skóry olejkiem z drzewa herbacianego. Ten, wykorzystywany w wielu różnych dermatozach (chorobach skóry), doskonale spisuje się również w egzemie. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie. Łagodzi też uczucie swędzenia, które towarzyszy chorym. Olejek herbaciany przed aplikacją na skórę należy zmieszać na przykład z oliwą z oliwek.

Pożądane efekty przynieść może również stosowanie oleju kokosowego. Jest on bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które mocno nawilżają skórę. Powinno nanosić się go na umytą skórę nawet kilka razy dziennie. Olejek ten przyniesie chorym ulgę od swędzenia i pieczenia. 

Leczenie egzemy w domu – ważna zmiana diety

Stosowanie naturalnych składników na skórę nie jest jedynym działaniem, które warto wdrożyć w leczeniu egzemy. Bardzo ważną rolę w procesie zdrowienia odgrywa zdrowa, zbilansowana dieta, która pomaga zwalczać infekcję zapalną organizmu. Do codziennego jadłospisu chorzy powinni włączyć przede wszystkim produkty przeciwzapalne, takie jak owoce, warzywa, ryby czy przyprawy – kurkumę i cynamon. 

Z menu wykreślić należy natomiast cukry, wysoko przetworzoną żywność oraz jajka, nabiał i pszenicę, które nasilają stany zapalne. Działanie alergizujące mają również niektóre warzywa, w tym pomidory oraz owoce, takie jak cytrusy, maliny i truskawki. 

Objawy egzemy mogą wzmacniać używki – w chorobie warto więc powstrzymać się od picia kawy i mocnej herbaty, palenia papierosów i spożywania alkoholu.

Kosmetyki na zmiany skórne. Jak leczyć egzemę?

W leczeniu egzemy istotne jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków. Dobrym wyborem przy zmianach skórnych są emolienty, czyli preparaty działające nawilżająco, które przywracają prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej. Ich włączenie do codziennej higieny zalecane jest zwłaszcza pacjentom borykającym się z przewlekłą egzemą, taką jak atopowe zapalenie skóry. 

Oprócz stosowanych na skórę emolientów, warto zaopatrzyć się również w dermokosmetyki do mycia. Są to środki o niskim pH, pozbawione drażniących detergentów

Leczenie naturalne egzemy w domu – co zrobić, gdy powyższe metody nie wystarczą?

Naturalne sposoby na egzemę, odpowiednia dieta i specjalne kosmetyki – choć świetnie wspierają leczenie objawowe egzemy, mogą okazać się niewystarczające. W tym przypadku niezbędne będzie rozpoczęcie terapii farmakologicznej, w której wykorzystuje się przede wszystkim stosowane miejscowo kortykosteroidy o przeciwzapalnym działaniu, przyjmowane doustnie glikokortykosteroidy oraz leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają swędzenie. Jeżeli w wyniku drapania dochodzi do wtórnego zakażenia, konieczne może okazać się branie antybiotyków i leków przeciwgrzybiczych. 

e-Konsultacja z Receptą Online Egzema

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.