Czy egzema jest zaraźliwa? Czy można się zarazić atopowym zapaleniem skóry?

Pacjenci, u których zdiagnozowany został wyprysk atopowy, często pytają lekarzy, czy mogli zarazić się egzemą i czy sami przekazują chorobę dalej. Wyjaśniamy, czym właściwie jest egzema, jakie objawy jej towarzyszą, a przede wszystkim, czy można zarazić się nią od drugiej osoby.

Czy Egzema Jest Zarazliwa
Czy egzema jest zaraźliwa

Co to jest egzema? Charakterystyka schorzenia

Egzema, określana również jako atopowe zapalenie skóry lub wyprysk atopowy, to rodzaj choroby skóry, mającej przewlekły i nawrotowy charakter. Stan zapalny skóry jest odpowiedzią na kontakt z alergenem. Egzema nie ma podłoża infekcyjnego. Za jej rozwój nie odpowiadają drobnoustroje – bakterie, wirusy i grzyby.

Jak objawia się egzema? Typowe zmiany skórne

Egzema objawia się w postaci drobnych krostek, zwykle dotkliwie swędzących. Niekiedy zmiany skórne przybierają formę grudek i pęcherzyków wypełnionych płynem. Skóra chorego jest nadmiernie przesuszona, ściągnięta i łuszcząca, co powoduje znaczny dyskomfort.

Czy egzema jest zaraźliwa? Rozwiewamy wątpliwości

Wiele osób zastanawia się, czy egzemą można się zarazić. Zmiany skórne przy tym schorzeniu pojawiają się zwłaszcza na dłoniach, twarzy i głowie, które są silnie eksponowane w kontaktach z ludźmi i dlatego mogą budzić w nich obawy. 

Należy jednak wiedzieć, że nie każda choroba o podłożu dermatologicznym jest zaraźliwa. Inaczej niż infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze, egzema jest zupełnie niezakaźna i nie powinna budzić żadnych objaw. Nie można zarazić się nią poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą (np. dotyk), przebywanie z nią w jednym pomieszczeniu czy współdzielenie z nią przedmiotów, takich jak ręczniki lub pościel. Nie ma zatem powodów, aby unikać kontaktów z osobami mierzącymi się z egzemą.

Jest to ważne, ponieważ chorzy – zamiast ze zrozumieniem i wsparciem – często spotykają się z odrzuceniem ze strony społeczeństwa. Niekiedy diagnozuje się u nich depresję, która jest spowodowana powielanymi przez lata stereotypami dotyczącymi choroby.

Egzema – możliwość dziedziczenia choroby

Wątpliwości może budzić też fakt, że egzemę diagnozuje się często wśród członków rodziny. Choroba w ich przypadku nie wynika jednak z wzajemnego zarażania, a z genetycznych predyspozycji do schorzenia. Wykazano, że w przypadku, gdy jeden z rodziców jest dotknięty chorobą, szansa zachorowania przez dziecko wynosi aż 50%. Dziedziczonej egzemie towarzyszą wtedy zwykle również inne zaburzenia alergiczne, takie jak astma, katar sienny czy alergiczny nieżyt nosa. 

Co wywołuje egzemę? Czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby

Egzema jest problemem, z którym boryka się znaczna część populacji. W zależności od przyczyny choroby, wyróżniamy jej dwa rodzaje. Są to egzema:

  • egzogenna – wywołana przez działanie czynnika zewnętrznego, na który dana osoba jest wrażliwa. Do zewnętrznych czynników wywołujących egzemę zaliczane są przede wszystkim alergeny pokarmowe i wziewne oraz środki bezpośrednio drażniące skórę, zawarte w kosmetykach, detergentach, odzieży czy biżuterii. Do powstania egzemy przyczynia się również stres, zła dieta, a nawet zanieczyszczenia środowiska.
  • endogenna – spowodowana czynnikami wewnętrznymi, w tym nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego na kontakt z daną substancją.

Jak zapobiegać egzemie? Ważna profilaktyka

Wiemy już, że egzemą nie można się zarazić. Jak zatem jej zapobiegać? Jedynym sposobem na uniknięcie wystąpienia objawów egzemy jest całkowita eliminacja czynnika lub alergenu, który wywołuje chorobę. W niektórych przypadkach konieczne będzie zatem unikanie drażniących skórę kosmetyków. W innych – eliminacja jednego lub kilku składników pokarmowych szkodliwych dla chorego. Egzemie zapobiegać można również poprzez systematyczne nawilżanie skóry, noszenie naturalnej odzieży czy unikanie stresu.

e-Konsultacja z Receptą Online Egzema

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.