Oznaki wychodzenia z depresji. Sprawdź kiedy zobaczysz pierwsze efekty

Oznaki wychodzenia z depresji. Sprawdź kiedy zobaczysz pierwsze efekty
Celem leczenia depresji jest ustąpienie objawów, przywrócenie funkcjonowania na poziomie sprzed choroby i zapobieganie kolejnym jej nawrotom. Kluczową rolę w procesie zdrowienia odgrywa przyjmowanie leków na depresję, przepisanych choremu przez lekarza psychiatrę. Ile trzeba czekać na ich pierwsze efekty? Po czym poznać, że powoli wychodzimy z depresji? Ile może trwać powrót do zdrowia? Odpowiadamy!
Etapy leczenia depresji
W leczeniu depresji wyróżniamy trzy etapy. Pierwszy etap to faza aktywnej terapii – leczenie właściwe, kiedy objawy są najbardziej nasilone, a ich obecność najbardziej doskwiera pacjentowi. Kolejny etap to leczenie utrwalające poprawę.
Ostatnim etapem są działania zapobiegające nawrotom choroby. Tzw. profilaktyka wtórna wydłuża okresy remisji i pozwala zmniejszyć nasilenie objawów w kolejnych epizodach. U chorych na depresję pozytywne efekty przynosi również psychoterapia, która może wzmacniać oznaki wychodzenia z depresji, będące zasługą antydepresantów.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Po jakim czasie leki na depresję zaczynają działać?
Leki na depresję nie zaczynają działać od pierwszej tabletki. Pierwsze efekty pojawiają się po 2-4 tygodniach ich przyjmowania. Pełne działanie antydepresantu rozwija się natomiast przez około 4-8 tygodni. Dopiero po tym czasie można ocenić, czy podjęte leczenie depresji jest skuteczne.
Jakie są oznaki wychodzenia z depresji?
Farmakologiczne leczenie depresji polega przede wszystkim na niwelowaniu objawów depresji i umożliwieniu pacjentowi powrotu do normalnego funkcjonowania.
W efekcie przyjmowania leków u chorych obserwuje się:
- poprawę nastroju,
- wzrost energii życiowej,
- polepszenie jakości snu,
- uspokojenie,
- uwolnienie od lęków,
- poprawę koncentracji,
- mniejsze rozdrażnienie,
- wzrost poczucia własnej wartości,
- unormowanie apetytu,
- większą dbałość o wygląd i higienę,
- częstsze podejmowanie kontaktów towarzyskich,
- złagodzenie dolegliwości bólowych,
- ustąpienie myśli samobójczych.
Depresja to choroba, której przebieg różni się między pacjentami – zarówno pod względem objawów, jak również ich nasilenia. Każda poprawa obserwowana przez pacjenta może być oznaką stopniowego wychodzenia z depresji.
Co, jeśli leki nie przynoszą poprawy?
W przypadku braku poprawy, lekarz psychiatra może zwiększyć dawkę antydepresantów. Następnie należy ponownie odczekać na rozpoczęcie działania leku. Jeśli i tym razem nie przynosi on poprawy, konieczna jest zmiana środka na inny.
Pacjent nigdy nie powinien odstawiać leków samodzielnie, gdyż może to spowodować nawrót choroby i nasilenie jej objawów. Nagłe odstawienie leku przeciwdepresyjnego może też skutkować wystąpieniem negatywnych objawów odstawiennych, do których należą między innymi bóle głowy, rozdrażnienie, uczucie niepokoju problemy trawienne i drżenie mięśni.
Dlaczego na początku leczenia depresji obserwuje się pogorszenie stanu?
W przebiegu zdrowienia mogą pojawiać się okresy gorszego samopoczucia, co nie jest tożsame z brakiem nieskutecznością leku. Nasilenie objawów obserwowane jest zwłaszcza na początku leczenia i jest to zjawisko całkowicie normalne, wynikające z reakcji układu nerwowego na działanie antydepresantu.
Czy z depresji można się wyleczyć?
Depresja jest ciężką chorobą całego organizmu, jednak w pełni uleczalną. Aby tak się stało, chory musi przyjmować przepisane mu leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy również pamiętać, że depresja może nawracać – dlatego warto uczyć się rozpoznawania wczesnych objawów choroby.
Ile trwa leczenie depresji?
Długość farmakologicznego leczenia depresji zależy od indywidualnego stanu pacjenta. Kuracja antydepresantami powinna być kontynuowana przez ok. 6-9 miesięcy, aż do ustąpienia objawów. Etap utrwalający powinien trwać natomiast ok. 6 miesięcy. O tym, ile trwa kuracja antydepresantami, decyduje lekarz prowadzący.
Leczenie podtrzymujące (profilaktyczne) może trwać nawet wiele lat lub do końca życia. Zalecane jest ono osobom, u których zakończenie leczenia farmakologicznego skutkuje każdorazowo kolejnym nawrotem depresji.
Podobne wpisy o depresji:
Warto wiedzieć
- Rodzaje depresji – charakterystyka
- Jak rozpoznać depresję sezonową? Poznaj objawy, leczenie, przyczyny i domowe sposoby
- Jaka jest rola farmakoterapii w leczeniu depresji? Jaka jest skuteczność?
- Jak rozpoznać depresję? Poznaj najczęstsze objawy
- Jak odróżnić depresję od zwykłego obniżenia nastroju? Sprawdź!
- Depresja w Polsce (dane statystyczne) – czy Ty też możesz ją mieć?
- Leki na depresję – w jaki sposób działają?
- Leczenie depresji – psychoterapia czy farmakoterapia? Co jest skuteczniejsze i co wybrać?
- Jak długo trwa leczenie depresji?
- Rodzaje depresji. Sprawdź, jaki przebieg może mieć ta choroba
- U kogo najczęściej diagnozuje się depresję?
- Depresja maskowana, czyli nietypowe objawy depresji
- Jakie objawy mogą świadczyć o konieczności konsultacji z psychiatrą?
- W jaki sposób diagnozuje się depresję?
- Depresja a epizod depresyjny – różnice
- Depresja w genach? Sprawdź, czy można ją odziedziczyć
- Sprawdź, jak bliscy mogą pomóc osobie zmagającej się z depresją. Wskazówki
- Ile osób w Polsce ma depresję? Jak wygląda kondycja psychiczna Polaków?
- Czy depresję można zdiagnozować samodzielnie?
- Depresja i nerwica. Sprawdź jakie są powiązania między tymi chorobami