Depresja to poważna choroba, która charakteryzuje się łagodnymi, umiarkowanymi bądź ciężkimi objawami. Dotyka wszystkich niezależnie od płci czy wieku. Przyczyny wystąpienia tego poważnego zaburzenia psychicznego są różne. W zależności od rodzaju depresji mogą to być problemy w pracy, w rodzinie, traumatyczne przeżycie, załamanie nerwowe, a nawet narodziny dziecka. Często dochodzi do rozwinięcia tej choroby w wyniku przyjmowania niektórych leków. Czym cechują się rodzaje depresji i ich przebieg? Jak można rozpoznać tę przypadłość u dzieci?
Jakie są rodzaje depresji? Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego można wyróżnić klasyfikację diagnostyczną, przyjętą na całym świecie:
Dzieci są również narażone na pojawienie się u nich depresji. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobieństwo występowanie zaburzeń psychicznych u młodszych pacjentów zwiększa się wraz ze stwierdzeniem depresji u rodziców. Według badań u około od 20 do 50 proc. chorych stwierdza się, że ich rodzice cierpieli na tę przypadłość. Warto jednak pamiętać, że nie tylko geny są jedyną przyczyną warunkującą zachorowanie na depresję. Istotny jest bodziec, czyli np. wpływ środowiska, w którym przebywa pacjent. Innym sposobem są leki, np. Seronil.
W celu zdiagnozowania rodzaju depresji należy udać się do specjalisty po pomoc. Można również skorzystać z teleporady, bez konieczności wychodzenia z domu. Często przeprowadza się także tzw. Test Becka (zwany inaczej skalą depresji). Można wykonać go u lekarza lub samodzielnie w domu. Składa się on z 21 pytań, a przy każdym należy wybrać jedną z czterech odpowiedzi. Każda z nich ma przypisaną wartość, która wynosi od 0 do 3 punktów. Na końcu podlicza się zdobyte punkty, a następnie sprawdza, co oznacza wynik.
e-Konsultacja z Receptą Online