Najważniejsze informacje:
Depresja sezonowa to cyklicznie występujące obniżenie nastroju, często występujące wraz z innymi symptomami towarzyszącymi zaburzeniom afektywnym. Charakterystyczną cechą sezonowej depresji są nawroty objawów w określonych porach roku. Dowiedz się, jakie dolegliwości mogą sugerować występowanie zaburzenia. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia depresji sezonowej?
Depresja sezonowa, określana również skrótem SAD (Seasonal Affective Disorder), tak jak „klasyczna” depresja, jest rodzajem zaburzenia afektywnego. Różnica polega na cykliczności występowania objawów. W depresji sezonowej nawroty wiążą się z konkretną porą roku. Najczęściej niepokojące symptomy pojawiają się w połowie jesieni lub na początku zimy i ustępują samoistnie wraz z początkiem wiosny. Przypadki depresji sezonowej letniej lub wiosennej zdarzają się bardzo rzadko.
Występowanie zjawiska sezonowej depresji jest dość powszechne i dotyczy wszystkich kontynentów. W strefach wyższych szerokości geograficznych dotyka większej części populacji (nawet 10 proc.) niż w strefach umiarkowanych (4 proc.), co wskazuje na związek pomiędzy zaburzeniem a intensywnością światła słonecznego.
Depresja sezonowa dotyczy przede wszystkim kobiet (4 razy częściej niż mężczyzn), a pierwsze epizody pojawiają się zwykle pomiędzy 20. a 30. rokiem życia.
Ponieważ zaburzenie dotyczy najczęściej okresu jesienno-zimowego, uznaje się, że głównym czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie depresji sezonowej jest niedobór światła słonecznego. Podejrzewa się również, że pewne znaczenie mają skłonności genetyczne, ale jak dotąd nie znaleziono mutacji, która mogłaby odpowiadać za predyspozycje do pojawiania się zaburzenia.
Badania wykazały, że w przebiegu depresji sezonowej, tak jak w typowej, klasycznej depresji, poziom serotoniny w mózgu jest wyraźnie obniżony.
Serotonina jest jednym z głównych neuroprzekaźników, który odpowiada m.in. za regulację nastroju, samopoczucia, snu i nazywana jest hormonem szczęścia. Jej niedobór odpowiada za występowanie poważnych zaburzeń funkcjonowania.
Na aktywność serotoniny może wpływać witamina D, której wytwarzanie jest związane z oddziaływaniem promieniowania słonecznego na skórę. Niedobór słońca w okresie jesienno-zimowym może doprowadzać do deficytu witaminy D w organizmie, przyczyniać się do obniżenia nastroju i pośrednio wpływać na występowanie depresji sezonowej.
Depresja sezonowa jest zaburzeniem podobnym do typowej depresji, dlatego nie ma znaczących różnic pomiędzy objawami w obu przypadłościach. Istotna jest ta związana z cyklicznym charakterem nawrotów, sezonowością ich pojawiania się i remisji w innych porach roku. Dodatkowo zauważa się, że zwykle w depresji sezonowej obserwuje się wzrost apetytu (szczególnie na węglowodany) oraz brak energii występujący przed spadkiem nastroju, a w depresji klasycznej zazwyczaj mamy do czynienia z odwrotną sytuacją.
Wśród objawów depresji (sezonowej) wymienia się:
Specjaliści przestrzegają przed samodzielnym diagnozowaniem chorób i zaburzeń. Dostępne w internecie testy na depresję mają charakter ogólny i nie są w stanie wychwycić niuansów pomiędzy zaburzeniami.
Jeśli chcesz przekonać się, czy dotyczy Cię problem depresji, zadaj sobie dwa pytania:
Jedna odpowiedź twierdząca jest wskazaniem do konsultacji ze specjalistą. Psychiatra posiada odpowiednie kwalifikacje oraz ma do dyspozycji sprofilowane, ścisłe testy i skale, które umożliwiają mu rozpoznanie lub wykluczenie określonych zaburzeń. Kluczowa jest jednak rozmowa i obserwacja zachowań pacjenta.
Lekarz może zdiagnozować depresję u pacjenta, który zgłasza, że przez ostatnie dwa tygodnie cierpi na (wystarczą 2 z 3 objawów):
oraz występują u niego przynajmniej 2 z objawów dodatkowych:
Rozpoznanie depresji sezonowej opiera się o informację uzyskaną od pacjenta, dotyczącą występowania dolegliwości tylko w określonej porze roku np. w sezonie jesienno-zimowym.
Chociaż cechą charakterystyczną sezonowej depresji jest to, że samoistnie ustępuje (np. wraz z początkiem wiosny), nie należy jej bagatelizować, ponieważ znaczne nasilenie objawów może nie tylko uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie, ale może również stanowić zagrożenie życia (rosnące ryzyko samobójstwa). Dlatego, jeśli u siebie lub u swoich bliskich zauważasz symptomy depresji, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.
Można wyróżnić cztery sposoby postępowania po rozpoznaniu depresji sezonowej.
Epizod depresyjny trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni. Depresja jesienno-zimowa może się przedłużyć w przypadku szczególnie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Należy pamiętać, że depresja sezonowa ma charakter nawracający, dlatego trudno mówić o wyleczeniu, nawet po ustąpieniu objawów.
Wielomiesięczna terapia behawioralno-poznawcza ma szansę przynieść pacjentom długotrwałe korzyści i w znacznym stopniu poprawić poziom ich funkcjonowania w sezonie depresyjnym.
Wiedza o tym, kiedy zazwyczaj pojawiają się dolegliwości (depresja sezonowa wiosenna, letnia, jesienno-zimowa) daje pacjentowi szanse na odpowiednie przygotowanie, podjęcie działań minimalizujących ryzyko wystąpienia ciężkiego lub długo trwającego epizodu.
W przypadku depresji jesiennej objawy mogą być lżejsze u pacjentów korzystających profilaktycznie z fototerapii, suplementujących witaminę D oraz wykorzystujących domowe sposoby walki z depresją.
e-Konsultacja z Receptą Online