W jaki sposób diagnozuje się depresję?

Depresja to bardzo trudna do zdiagnozowania choroba. Pojawienie się różnych objawów powinno skłonić do wizyty u specjalisty. Niestety nie istnieją jeszcze testy laboratoryjne lub badania obrazowe, które mogłyby stanowić pomoc w rozpoznaniu tego zaburzenia psychicznego. To, ile trwa diagnoza depresji, zależy w szczególności od odpowiednio szybkiej reakcji na wystąpienie symptomów wskazujących na tę chorobę. Jak stwierdzić depresję? Kto ją diagnozuje? 

Jak zdiagnozować depresję?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda diagnoza depresji. Rozpoznanie tej choroby wymaga wizyty u lekarza, który najpierw zbiera dokładny wywiad od pacjenta. Pytania dotyczą występujących objawów, chorób współistniejących, przyjmowanych środków farmakologicznych oraz suplementów diety. Ponadto należy powiadomić psychiatrę o stosowaniu z wszelkich używek, np. nadużywaniu alkoholu. Przyjmowanie leków w kardiologii, dermatologii czy endokrynologii może być powodem nasilania lub wywoływania stanów depresyjnych. Po postawieniu diagnozy psychiatra wdraża odpowiednią terapię i przepisuje leki antydepresyjne.

Kto diagnozuje depresję?

Wiele osób podejrzewających u siebie depresję zastanawia się, jaki specjalista może im pomóc. Czy jest nim psychiatra czy psycholog? W tym celu należy udać się do lekarza psychiatry, który stawia diagnozę oraz dobiera odpowiednią formę leczenia. Następnie kieruje on pacjenta do psychologa na psychoterapię zalecaną w większości przypadków zaburzeń depresyjnych. Ponadto psychiatra ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie, jeśli zachodzi taka potrzeba. 

Należy również pamiętać, że lekarz rodzinny często zauważa objawy depresji u swojego pacjenta. Zleca on przeprowadzenie dokładnego badania u psychiatry, gdy nie jest w stanie wyjaśnić bezpośrednich przyczyn powstających dolegliwości fizycznych, np. bóli mięśniowych bądź głowy.

Chlopiec Cierpi Na Depresje
Chłopiec cierpi na depresję

Diagnoza depresji u dzieci

Diagnoza depresji młodzieńczej lub dziecięcej polega przede wszystkim na obserwacji zachowania dziecka i odpowiednio szybkiej reakcji na zauważenie jakichkolwiek nieprawidłowości. Symptomami świadczącymi o rozwoju depresji u dzieci i nastolatków są np.:

  • długotrwałe obniżenie nastroju, 
  • nasilanie się zachowań agresywnych, autodestrukcyjnych (np. samookaleczenia), 
  • bunt, a także wzrost drażliwości,
  • zaburzenia koncentracji uwagi i problemy z zapamiętywaniem,
  • poczucie silnego lęku, które może prowadzić do niechęci wyjścia z pokoju,
  • strach wywołujący  pobudzenie psychoruchowe, przez co dziecko nie jest w stanie usiedzieć w jednym miejscu,
  • zamknięcie się w czterech ścianach,
  • uzależnienie od komputera bądź od konsoli,
  • długofalowe poczucie niezrozumienia i smutku, co prowadzi do braku kontaktu z rówieśnikami,
  • reakcja w postaci agresji na jakiekolwiek próby zbliżenia się do dziecka.

Należy mieć na uwadze fakt, iż leczenie depresji opiera się przede wszystkim na dobraniu prawidłowego leczenia. W takiej sytuacji trzeba sięgnąć po pomoc psychiatry.

e-Konsultacja z Receptą Online Depresja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.